Kako bi izbegli carine, proizvođači odeće i obuće tokom prvog mandata američkog predsednika Donalda Trumpa su proizvodnju preselili iz Kine. Sada su u problemu jer je Trump carine uveo upravo onim zemljama gde su se preselili.
Za kompanije poput Nikea, Adidasa i Lululemona poseban problem predstavlja carina od 46 odsto na uvoz iz Vijetnama, a problematični su i nameti od 49 odsto na robu iz Kambodže i preko 30 odsto na uvoz iz Indonezije i Tajlanda. Trump kaže kako će carine prisiliti kompanije da proizvodnju prebace u SAD.
"Nemaju gde da se sakriju", kaže Mary Ross Gilbert, analitičarka u Bloomberg Intelligenceu. "To znači da će brendovi gotovo sigurno biti prisiljeni da podignu cene."
Opširnije

Povratak Pume u svet trčanja - nove patike i gerilska kampanja
Puma je tek 2021. ponovo ušla u segment ozbiljnog trčanja i pokušava da nadoknadi zaostatak.
19.04.2025

Može li partnerstvo s Kim Kardashian vratiti Nike na vrh
Nike i brend donjeg veša Skims Kim Kardashian udružili su snage i pokrenuli NikeSkims.
25.02.2025

Zvezda generacije Z govori o povezivanju brendova i publike
On je Josh Richards i njegova supermoć je da zna kako da komunicira sa generacijom Z. Ovaj 23-godišnji kanadski influenser je zbog jedinstvenog stila došao do svetske popularnosti, ali i zavidne poslovne karijere.
16.02.2025

Tandem oca i sina koji pokreće revoluciju u sportskom marketingu
Prvi tandem oca i sina u istoriji NBA lige privlači veliku pažnju oglašivača.
11.01.2025
Akcije kompanija koje proizvode odeću i obuću zabeležile su dramatičan pad nakon najave o uvođenju carina. Na Njujorškoj berzi su Nike, Lululemon, Gap i Under Armour pali za više od 10 odsto. Adidas je na Frankfurtskoj berzi zabeležio pad od 12 odsto, dok je Puma pala za 14 odsto. H&M, Pandora i JD Sports Fashion takođe su pali.
U Hongkongu su deonice kompanije Shenzhou International Group Holdings, koja proizvodi robu za američke brendove poput Nikea, pale za 14 odsto - najviše još od 2008. godine.
Analitičary Jefferiesa procenjuju da se u SAD proizvodi tek 2,5 odsto ukupnog tržišta odeće i jedan odsto obuće. Vijetnam je prošle godine izvezao tekstil u vrednosti od 44 milijarde dolara, a upravo SAD je najveće tržište, pokazuju podaci vijetnamskog udruženja za tekstil i odeću.
Analitičar Randal Konik piše da su Trumpove carine strategije kompanija učinile "praktično beskorisnima".
Analitičari UBS-a, predvođeni Jayem Soleom, napisali su da je "jedno od najvećih iznenađenja" činjenica da će baš sve kompanije u industriji odeće biti pogođene. "Naše je uverenje da će industrija, uzimajući u obzir koliko su carine sveobuhvatne, shvatiti da nema načina za ublažavanje posledica u srednjem roku, osim da podignu cene," napisali su.
Premeštanje proizvodnje Nikea; Izvor: Izveštaji kompanije
Oko polovine svih Nikeovih patika i 39 odsto Adidasovih patika proizvodi se u Vijetnamu, pokazuju regulatorni podnesci. Ta zemlja je najveći dobavljač obuće za oba preduzeća. Iz Nikea je već rečeno da očekuju da će bruto marže u ovom kvartalu drastično pasti, delom i zbog američkih carina na robu iz Kine i Meksika.
Vijetnam ima niske troškove rada, veštu radnu snagu, prometnu infrastrukturu, a smatralo se i da je manja opasnost da će ta zemlja završiti upetljana u geopolitičke napetosti između Kine i SAD. Vijetnam takođe ima i trgovinske sporazume s SAD i Evropskom unijom (EU).
Naznake da bi Vijetnam ipak mogao biti uvučen u Trumpove trgovinske ratove počele su da se pojavljuju još 2019. godine, kada je Trump izjavio da Vijetnam iskorišćava SAD "još gore nego Kina". Privreda Vijetnama je među najbrže rastućim u čitavoj Aziji: BDP je prošle godine rastao za 7,1 odsto, premašivši i procene vlade i analitičara.
Pad obveznica
Posledice najave o carinama nisu bile ograničene na tržišta kapitala, kao ni na kompanije za obuću i odeću. Obveznice Michaelsa i Saks Globala zabeležile su jedan od najvećih padova prinosa u četvrtak ujutro - između pet i osam centi po dolaru - pokazuju podaci Tracea. Obveznice u dolarima Wayfaira i PetSafea takođe su pale dok su investitori procenjivali koliko su kompanije ranjive na carine.
Nameti će naneti dodatne udarce industriji koja se već bori s rastućim troškovima rada i smanjenjem likvidnosti. To je doprinelo bankrotima maloprodavaca poput Joanna i Forever 21.
Kina je obećala da će uzvratiti SAD, čime su dve najveće privrede sveta ušle u sukob koji bi mogao dodatno poremetiti svetske lance snabdevanja i u opasnost dovesti privredni rast. EU je izdala slično upozorenje, a lideri su naveli i mogućnost protivcarina i posebnog fokusa na američke kompanije za usluge i tehnologiju.
Carine na robu iz Vijetnama pogodiće kompanije koje prave obuću i odeću; Izvor: Skorašnji izveštaji kompanija
Više cene izazvane novim carinama stvoriće dodatnu glavobolju potrošačima, ionako iscprljenima posle godina visoke inflacije. Takođe povećavaju šanse za recesiju, kažu neki ekonomisti.
"Carine su porezi koje plaćaju američki uvoznici, a koji će se preliti na krajnje potrošače", kaže David French, izvršni potpredsednik odnosa s vladom u Nacionalnom maloprodajnom savezu SAD.
Adidas i Puma verovatno će morati da povise svoje cene za oko pet odsto u celom svetu kako bi zadržali trenutne nivoe profitabilnosti, objašnjava analitičar Jefferiesa James Grzinic.
On Holding, proizvođač obuće iz Ciriha, takođe je u opasnosti. Prošle godine je čak 90 odsto obuće ovog brenda proizvedeno u Vijetnamu, a 10 odsto u Indoneziji, dok je gotovo dve trećine prihoda ostvareno u severnoj i južnoj Americi - uglavnom u SAD - pokazuju podnesci. Deonice kompanije na berzi u Njujorku u četvrtak su zabeležile pad od čak 17 odsto.
Iz firme je u imejlu rečeno da redovno proveravaju i ažuriraju svoj lanac snabdevanja, kao i da su uvereni da će snaga brenda omogućiti da navigiraju kroz nestabilne periode.
Samo nekoliko dana nakon što je Trump u januaru ponovo ušao u Belu kuću, američki državni sekretar Marco Rubio pozvao je visoke zvaničnike u Vijetnamu da se uhvate ukoštac s trgovinskim neravnotežama. Trgovinski suficit Vijetnama u odnosu na SAD prošle godine je premašivao 123 milijarde dolara, pokazuju podaci američkog zavoda za statistiku, a zvaničnici pozivaju na rast kupovine američkih proizvoda.
Samo Kina i Meksiko imaju veći trgovinski suficit sa SAD.
Vijetnamski premijer Pham Minh Chinh u januaru je rekao da je spreman da poseti Trumpa u Mar-a-Lagu "i celi dan igra golf" ako bi se tako rešile razmirice. Od tada vlada pokušava da smekša Trumpovu administraciju smanjenjem vlastitih carina na američke automobile, etanol i tečni prirodni gas.