FAO Indeks cena hrane (FFPI) u avgustu je neznatno niži u odnosu na jul s obzirom na to da je smanjenje indeksa cena šećera, mesa i žitarica nadmašilo povećanje onih za biljna ulja i mlečne proizvode.
Tako je FFPI u avgustu iznosio 120,7 bodova i za 1,1 odsto je niži od svoje odgovarajuće vrednosti pre godinu i 24,7 odsto ispod svog vrhunca od 160,3 boda dosegnutog u martu 2022. Međutim, zbog sušnog leta u narednom periodu se može očekivati rast cena hrane.
Opširnije
Sniženje cena u akciji 'Najbolja cena' oko 26 odsto
Predstavljena akcija 'Najbolja cena' u Vladi Srbije
29.08.2024
Suša oborila kvalitet žitarica i prinos voća u Srbiji, uticaće i na cene hrane
Cene hrane u Srbiji nakon prošlogodišnjeg drastičnog porasta i ove godine nastavljaju da obaraju rekorde.
26.08.2024
U okviru nove akcije "Najbolja cena" niže cene za 81 proizvod
Nova akcija Vlade Srbije u saradnji sa trgovinskim lancima pod nazivom "Najbolja cena" biće predstavljena u četvrtak.
28.08.2024
Zašto pijemo skuplju kafu nego Italijani i Belgijanci
Izvršiti pritisak u javnosti na proizvođaće i trgovce zbog visokih cena
21.08.2024
Cene žitarica su u poređenju s julom za 0,6 odsto niže, a u odnosu na avgust prošle godine za 11,9 odsto. Globalne izvozne cene pšenice padaju iz meseca u mesec, odražavajući usporenu međunarodnu potražnju i snažnu konkurenciju među izvoznicima, posebno zbog zaliha iz Crnog mora po konkurentnim cenama. Veća proizvodnja pšenice od prethodno očekivane u Argentini i Sjedinjenim Američkim Državama takođe je doprinela blažem tonu cena.
Nasuprot tome, svetske cene kukuruza blago su ojačale, uglavnom podstaknute zabrinutošću zbog uticaja toplotnih talasa na prinose u Evropskoj uniji i delovima Sjedinjenih Američkih Država. FAO indeks cena pirinča porastao je za 0,6 odsto u avgustu, budući da su kotacije pirinča donekle porasle pod uticajem sezonske skučenosti i aprecijacije valuta nekih zemalja izvoznica u odnosu na američki dolar.
Biljna ulja su poskupela za 0,8 odsto na mesečnom nivou, dostigavši najviši nivo od januara 2023, što je rezultat rasta cena palminog ulja. Međunarodne cene palminog ulja porasle su treći mesec zaredom. Uprkos sezonskom jačanju, proizvodnja u Indoneziji ostala je ispod svog punog potencijala, pružajući podršku globalnim cenama. U međuvremenu, nakon višemesečnog rasta, svetske cene suncokretovog ulja i uljane repice takođe su pale, uveliko odražavajući usporavanje globalne potražnje i sezonski pritisak žetve uljane repice u Kanadi.
Šećer je za 4,7 odsto jeftiniji u odnosu na jul i za čak 23,2 odsto u poređenju s avgustom 2023, dosegavši najniži nivo od oktobra 2022. Pad u avgustu uglavnom je podstaknut poboljšanjem izgleda proizvodnje za sezonu 2024/25. u Tajlandu i Indiji, nakon povoljnih padavina koje su pogodovale usevima šećerne trske.
Indeks cena mlečnih proizvoda porastao je za 2,2 odsto na mesečnom i za 14,2 odsto na godišnjem nivou. Međunarodne cene svih mlečnih proizvoda porasle su u avgustu, a najviše su porasle cene punomasnog mleka u prahu zbog porasta uvozne potražnje za spot snabdevanjem i ograničenih zaliha u glavnim proizvodnim regionima. Međunarodne cene maslaca i obranog mleka u prahu porasle su, pri čemu su kotacije maslaca dosegle najviši nivo svih vremena, podržane povećanom potražnjom za kratkoročnim i dugoročnim isporukama i određenom nesigurnošću u vezi s dovoljnosti zaliha mleka u zapadnoj Evropi.
Globalne cene mesa pale su za 0,9 odsto u odnosu na jul, ali su i dalje 3,7 odsto više u poređenju s avgostom prošle godine. Međunarodne kotacije cena mesa peradi pale su u avgustu, odražavajući dugotrajne efekte dobrovoljne obustave izvoza povezane s atipičnom kugom na brazilske kotacije cena, uprkos tome što je vlada proglasila kraj epidemije sedmicu nakon njene objave. Nakon tri meseca strmoglavog rasta, međunarodne cene ovčjeg mesa neznatno su pale u avgustu, zbog usporavanja uvoza, posebno u Kini. Nasuprot tome, svetske cene goveđeg mesa blago su porasle zbog uticaja sezonskog pada zaliha životinja za klanje u Okeaniji.
Ceo tekst čitajte na Bloomberg Adria Bosna i Hercegovina.