Kineske firme su u Evropskoj uniji u 2023. uložile najmanje sredstava u više od jedne decenije, a najviše novca je otišlo u proizvodnju električnih automobila i povezane industrije.
Ulaganja kineskih firmi iznosila su 6,8 milijardi evra (u 27 članica EU i Ujedinjeno Kraljevstvo) u 2023, pokazuje novi izveštaj Rhodium Grupe i Mercator instituta za kineske studije u Nemačkoj. Ovako malo nije uloženo od 2010. godine, a gotovo 70 odsto sredstava uloženo je u proizvodnju vezanu za električna vozila i baterije.
Opširnije
Niske cene guraju prodaju EV u Kini, BYD ubedljivi lider
Električna vozila (EV) ostaju svetla tačka na kineskom automobilskom tržištu, pošto su proizvođači automobila na baterije prevazišli pad lične potrošnje u zemlji.
03.06.2024
Glavne poluge kineskog uticaja u Adria regionu
Početkom maja kineski čelnik Xi Jinping posetio je Evropu prvi put nakon pandemije kovida 19, a sklopljeno je više od 85 međudržavnih sporazuma, memoranduma i ugovora
06.06.2024
Kineska industrija preti čitavoj svetskoj ekonomiji, kaže Le Maire
Cela svetska ekonomija je u opasnosti od viška jeftinog kineskog izvoza, izjavio je francuski ministar finansija Bruno Le Maire.
28.05.2024
Kineski električni automobili od 10.000 dolara prodiru u Evropu
Čak i posle tarifa i svih modifikacija kako bi se zadovoljili evropski standardi, izvršni direktori BYD-ja su obećali da će prodavati 'seagull' po ceni manjoj od 20.000 evra
22.05.2024
Pad investicija prate veća kineska ulaganja po drugim mestima u svetu, jer je nivo ulaganja u inostranstvu bio najviši u 2016. Ovo pokazuje da je veza između Kine i EU postala komplikovanija, a stanje će pogoršati uvođenje carina EU na kineski izvoz u EV oblasti. Takođe, Peking bi mogao da odgovori sličnim merama.
U Mađarsku je otišlo tri milijarde evra kineskih investicija u prošloj godini, što je 44 odsto od ukupnih sredstava koja su uložena u EU. Najveći projekti su fabrika baterija kompanije Contemporary Amperex Technology Co., vredna osam milijardi evra, i fabrika katoda kompanije Zhejiang Huayou Cobalt Co.
Nakon posete kineskog predsednika Xi Jinpinga Mađarskoj izgleda kao da će se ulaganja nastaviti. Ovo su naglasili i istraživači koji su izradili izveštaj Rhodiuma.
Kada se fabrike baterija puste u pogon, one će omogućiti Kinezima da izbegnu jer će proizvodnja biti u EU, a blizina dobavljačima i klijentima će smanjiti troškove proizvodnje i isporuke.