Kineski izvoz je smanjen u martu, što predstavlja udarac očekivanju da će prodaja u inostranstvu nadoknaditi slabu domaću potražnju i pokrenuti rast u drugoj po veličini ekonomiji sveta.
Izvoz je u martu u dolarima smanjen za 7,5 odsto u poređenju sa istim periodom prethodne godine, dok je uvoz opao za 1,9 odsto, saopštila je u petak uprava carine. Oba broja su znatno ispod prognoza ekonomista. Trgovinski suficit za taj mesec iznosio je skoro 59 milijardi dolara.
Opširnije
Godina rastrzana između Istoka i Zapada
Podsećamo vas na to kako je 2023. izgledala iz ugla kolumniste Bloomberg Adria Aleksandra Đokića.
31.12.2023
Kina signalizira da neće tolerisati usporavanje ekonomskog rasta
Kineska vlada je u utorak povećala deficit na najveći nivo zabeležen u tri decenije.
25.10.2023
Za kineske čeličane i rudnike uglja nije dobar trenutak
Kineski proizvođači sirovih materijala prednjače kada je pad industrijskog profita u pitanju.
29.05.2023
Svetle tačke u ranijim podacima, u sektorima trgovine i industrije, ulivaju nadu da je dostižan ovogodišnji cilj Kine od oko pet odsto ekonomskog rasta. Proizvođačke kompanije su prijavile rast prvi put od septembra, a nove izvozne narudžbine takođe su povećane. Banke, kao što su Goldman Sachs i Morgan Stanley, podigle su ove nedelje prognoze rasta za 2024. godinu.
"Uzimajući u obzir pozitivno iznenađenje koje smo videli ranije ove godine, i dalje smatramo da bi izvoz trebalo da bude na putu oporavka, ali skromno", rekla je Michelle Lam, ekonomistkinja za Kinu u Societe Generale SA.
"Podaci za prvi kvartal takođe mogu dovesti do nešto manjih očekivanja BDP-a koji će biti objavljen sledeće nedelje."
To se očekuje u utorak, zajedno sa nizom drugih podataka od prodaje u maloprodaji do industrijske proizvodnje koji će dati jasniju sliku o izgledima.
Porast izvoza čelika
Očekivanja da će se Kina osloniti na potražnju u drugim zemljama kako bi ispunila ciljeve rasta doprinela su napetostima u trgovini sa SAD, Evropom i nekim drugim ekonomijama u razvoju. To verovatno neće splasnuti ni nakon martovskog usporavanja trgovine, jer u nekim spornim oblastima kineska prodaja u inostranstvu još uvek napreduje.
Izvoz proizvoda od čelika porastao je za 31 odsto na skoro 26 miliona tona u prva tri meseca ove godine, što je najviše od 2016. Tada su se Evropska unija, SAD i Japan žalili na prekomernu količinu kineskog čelika koji je smanjio globalne cene. Zabrinutosti se ponovno pojavile u protekloj godini.
Šta misle ekonomisti Bloomberga
Rani pokazatelji inostrane potražnje ukazuju na određenu otpornost u narednim mesecima, što je "pozitivno za ekonomiju, ali ne izgleda dovoljno snažno da bi nadoknadilo slabost domaće potražnje".
Neočekivani pad uvoza takođe je poučan. Donosiocima odluka će biti potrebno više napora da ponovo pokrenu potražnju."
- Eric Zhu, ekonomista
U proizvedenim robama, među kojima su automobili i poluprovodnici, dva područja gde zapadne zemlje pokušavaju da se odupru kineskoj konkurenciji, izvoz je zabeležio dvocifreni rast u dolarima u prva tri meseca ove godine. Prodaja telefona je opala kada se meri u dolarima, ali stvarni broj telefona isporučenih u inostranstvo porastao je za 6,3 odsto, što pokazuje kako kineske firme smanjuju cene.
Među drugim proizvodima, izvoz đubriva je predvodio pad sa 52 odsto u prvom kvartalu u odnosu na prethodnu godinu. To je verovatno posledica napora Pekinga da obezbedi domaće zalihe i stabilizuje cene.
Generalno, potrebno je posmatrati martovske brojeve u kontekstu prethodna dva meseca, a kvartalni podaci su pouzdaniji pokazatelj, rekao je Zhiwei Zhang, predsednik Pinpoint Asset Managementa. Tako posmatrano, izvoz je porastao za 1,5 odsto u odnosu na prethodnu godinu, u poređenju sa kontrakcijom u četvrtom kvartalu, što "pokazuje razumnu priču o spoljnoj potražnji", dodao je.
Druge azijske zemlje su imale koristi od znakova poboljšanja međunarodne potražnje, pri čemu je prodaja u SAD i drugde dovela do kontinuirane ekspanzije i korejskog i tajvanskog izvoza u martu.
Kineske izvozne cene su padale do februara, a ta deflacija znači da bilo kakav porast potražnje možda neće dovesti do većeg profita za kineske firme. Proizvođačke cene su pale u martu 18. mesec zaredom.
U međuvremenu, neočekivani pad uvoza povećava zabrinutost da kineski potrošači, koji još uvek osećaju uticaj produženog pada nekretnina, nemaju nameru da troše. Ranije ove nedelje, vlada je izvestila da su potrošačke cene jedva porasle tokom prethodnih 12 meseci, ističući da deflacija i dalje predstavlja pretnju.