Kineski predsednik Xi Jinping je najavio da se oštro usporavanje rasta i dugotrajni deflatorni rizici neće tolerisati, preduzimajući niz neočekivanih političkih poteza za jačanje raspoloženja u drugoj po veličini svetskoj ekonomiji.
Kineska vlada je u utorak povećala deficit na najveći nivo zabeležen u tri decenije i predstavila paket državnog duga koji je označio pomak od tradicionalnog modela rasta. Xi je takođe posetio centralnu banku - poslavši tako snažnu poruku o usmeravanju politike na ekonomski rast.
Opširnije
Kinezi opet idu u šoping, a i industrija se oporavlja
Aktivnost oko tržnih centara i dalje je jaka, posle rasta u avgustu, pokazuju podaci kompanije SpaceKnow.
29.09.2023
OECD u 2024. očekuje najniži ekonomski rast od finansijske krize
Svetska ekonomija je spremna za usporavanje, kažu iz OECD.
19.09.2023
Kina objavila plan za privlačenje stranih investicija
Kineski državni savet objavio je plan za dalje privlačenje stranih investicija.
13.08.2023
Povećanje budžeta na jedan bilion juana i spremnost da se pomeri dugo održavana granica duga u odnosu na BDP od tri odsto pokazali su odlučnost Pekinga da podstakne rast za 2024. Ove odluke dolaze i pored toga što su snažni ekonomski podaci objavljeni ovog meseca pokazali da je vlada na dobrom putu da ostvari ciljanih pet odsto do kraja ove godine. Kina će sledeće nedelje po drugi put u deceniji održati sastanak o finansijskoj politici koji bi mogao da pruži jasniji uvid u nju.
"Moguće je da je neočekivana politička odluka uprkos iznenađujućim podacima o BDP-u u trećem kvartalu došla nakon što su zvaničnici potvrdili da će se povećati pritisci za stabilizaciju rasta", napisali su u utorak analitičari iz Shenvan Hongiuan Groupa, među kojima je i Jia Dongxu.
Ovim podsticajem povećavaju se i očekivanja za privredu u 2024, a on dolazi nakon što je nekoliko ekonomista koji sarađuju sa vladom tražilo da se ciljani rast za sledeću godinu podigne na pet odsto.
Kina se već dugo bori sa krizom u sektoru nekretnina, problemima na tržištu dugova lokalnih vlasti vrednom devet biliona dolara i pretnjom deflacije. Merna jedinica za cene na nivou nacionalne ekonomije bila je negativna dva kvartala zaredom, prvi put od 2015.
Kineske akcije su pozitivno reagovale na podsticajne mere, iako neki trgovci sumnjaju u održivost rasta. Indeks CSI 300 je ojačao 0,7 odsto u 14.10 po lokalnom vremenu, što je upola niže u odnosu na ranije dobitke. Hang Seng China Enterprises indeks je porastao za 1,5 odsto, nakon što je na pređašnjem trgovanju porastao za više od tri odsto. Kinesko tržište akcija zabeležilo je nekoliko negativnih prekretnica tokom protekle nedelje koje su uključivale brisanje svih dobitaka koje indeks CSI 300 ostvario na otvaranju.
Lokalne vlade
Potez da se koristi bilans stanja centralne vlade za izdavanje jednog biliona juana (137 milijardi dolara) u državnih obveznica za građevinske projekte sugeriše pomak od prethodnog kineskog modela podsticaja, koji se oslanjao na pomoć lokalnih vlada.
Međutim, tim lokalnim vladama je ove godine sve teže da servisiraju postojeći dug, uzimajući u obzir pad u sektoru nekretnina. Peking je možda spremniji da apsorbuje više duga kako bi podstakao rast kako vanbudžetske zajmove lokalnih samouprava postaju neodrživije, napisali su u belešci ekonomisti Nomura Holdings Inc. predvođeni Luom Tingom.
Polovina emisije obveznica biće potrošena početkom sledeće godine, dok se kvote za obveznice lokalne vlade takođe mogu dodeliti ranije, saopštio je kineski parlament.
"Dodatne obveznice centralne vlade i rano izdavanje obveznica lokalne samouprave trebalo bi da osiguraju da se oporavak koji je započeo u avgustu nastavi u novoj godini", rekao je Adam Wolfe, ekonomista za tržišta u razvoju u firmi Absolute Strategy Research.
Kina je retko prilagođavala budžet sredinom godine, ranije je to činila u periodima poput 2008. godine, posle zemljotresa u Sečuanu i nakon azijske finansijske krize kasnih dvedesetih.
Deficit od tri odsto o kome je bilo reči u utorak bio bi najveći od reforme centralne i lokalne poreske raspodele 1994. godine, napominju analitičari Shenwana.
Povećanje budžeta će podići rast BDP-a za 0,1 procentni poen u četvrtom kvartalu i 0,5 procentnih poena u 2024. godini, pokazuje analiza Bloomberg Economicsa. Taj potez signalizira da Peking "preduzima korake da pomogne lokalnim vlastima, koje se suočavaju s ograničenjima u pružanju podsticaja", napisao je ekonomista David Qu izveštaju.
Bez "bazuka" podsticaja
Paket podrške ipak ostaje ograničen. Prvo, veličina podrške, koja iznosi oko 0,8 odsto BDP-a, prilično je mala u odnosu na "bazuka" podsticaj, koji nosi više procentnih poena BDP-a i koji je Kina koristila tokom prošlih kriza.
Paket "nije ogroman" i ima za cilj da podrži rast, istovremenoomogućavajući da se dug "ne povećava na dramatičan način", rekao je za Bloomberg TV Zhu Min, bivši zamenik guvernera Narodne banke Kine. Kineski BDP bi mogao da poraste između 4,5 i pet odsto sledeće godine, dodao je on.
Ekonomisti smatraju da paket omogućava lokalnim samoupravama da infrastrukturne investicije - koje su porasle za 6,2 odsto na godišnjem nivou u prvih devet meseci ove godine - nastave da rastu tempom na kome su trenutno, umesto da se ubrzavaju. Razlog tome je odluka lokalnih samouprava da krajem septembra izdaju celu kvotu obveznica za "posebne namene", koje su se uglavnom koristile za izgradnju, zbog čega će u njihovim budžetima do kraja ove godine postojati praznina.
Još jedna karakteristika podsticaja je njihov fokus na građevinarstvo. Ekonomisti su pozvali Kinu da počne da nudi podsticaje domaćinstvima, tvrdeći da bi plaćanja potrošačima mogla pružiti veći podsticaj privredi od ulaganja u infrastrukturu.
Dok bi Xijevo pomeranje odgovornosti za pokretanje rasta sa lokalnih vlasti moglo biti dobro za kinesku ekonomiju na duge staze, njegova suzdržanost prema većim podsticajima mogla bi da odloži taj proces.
"Osim što pokazuje posvećenost Pekinga rastu, činjenica da deficit potpuno finansira centralna vlada je ohrabrujući potez", rekao je Houze Song, saradnik na Paulson institutu. „Ipak, Peking i dalje odbija da razmotri transfer prihoda domaćinstvima, što će odložiti rebalans kineske ekonomije."