Svetska ekonomija spremna je za usporavanje kako povećanja kamatnih stopa nastavljaju pritiskaju privrednu aktivnost, a kineski oporavak nakon pandemije ne ispunjava očekivanja.
Rast će u 2024. godini biti usporen na 2,7 odsto, uz ovogodišnji rast od tri odsto, koji je već ispod proseka, pokazuju poslednje prognoze koje je objavio OECD. S izuzetkom 2020, kada je počela panedmija kovida, to će biti najniži godišnji rast od svetske finansijske krize.
Štaviše, organizacija sa sedištem u Parizu upozorila je da bi njene prognoze mogle biti usmerene naniže, uzimajući u obzir da bi pređašnja povećanja kamatnih stopa mogla imati jači efekat nego što se očekivalo, te da bi se inflacija mogla nastaviti, što bi zahtevalo dalja monetarna stezanja. Iz organizacije su naveli da teškoće sa kojima se suočava Kina predstavlja "ključni rizik" za privrednu proizvodnju širom sveta.
Opširnije
Povećanja stopa usporavaće privrede bar deceniju, pokazuje studija
Ekonomisti upozoravaju da monetarno zatezanje može imati nenamerne dugotrajne efekte, upozoravaju ekonomisti iz Feda San Franciska.
06.09.2023
Kina objavila plan za privlačenje stranih investicija
Kineski državni savet objavio je plan za dalje privlačenje stranih investicija.
13.08.2023
Da li je proizvodnja prevaziđena kao pokretač ekonomskog rasta?
Širom sveta, nosioci političke vlasti pokušavaju da ožive ili pak stimulišu rast proizvodnje.
13.08.2023
Recesije u Srbiji neće biti bar još tri meseca
Značajan realni rast bruto dodate vrednosti zabeležen je u sektoru informisanja i komunikacija, 9,9 odsto, pad u građevinarstvu
31.05.2023
"Nakon što je početak 2023. bio bolji od očekivanog, potpomognut nižim cenama energenata i ponovnog otvaranja Kine, očekuje se da će globalni rast biti umeren", navode iz OECD. "Uticaj monetarnog stezanja ubrzano postaje vidljiv, raspoloženje kompanija i potrošača je opalo, a oporavak Kine bledi."
Sumorni izgledi nastaviće da testiraju centralne bankare jer efekat njihove borbe protiv inflacije nastavlja da utiče na ekonomiju, a političari strahuju da bi privredna aktivnost mogla biti ugušena.
Evropska centralna banka prošle nedelje je podigla kamatnu stopu 10. put zaredom, nagoveštavajući da je ovo potencijalno poslednje povećanje. Očekuje se da će Federalne rezerve u sredu prestati sa povećanjima.
Iz OECD upozoravaju protiv ublažavanja monetarne politike, uzimajući u obzir uporan rast osnovnih cena u mnogim zemljama i pored toga što su glavni indikatori sniženi. Postoji ograničen prostor za bilo kakvo smanjivanje kamata sve do "duboko u 2024", rekli su oni.
"Monetarna politika mora da ostane restriktivna sve dok se ne pojave jasne naznake da su inflatorni pritisci trajno popustili", kažu iz OECD-a.
Istražujući ekonomske izglede po regionima i pojedinačnim zemljama, organizacija je smanjila prognoze rasta u evrozoni za ovu i sledeću godinu, predviđajući smanjenje od 0,2 odsto u Nemačkoj 2023. godine – što je čini jedinom nacijom G20, osim Argentine, koja je zabeležila pad. Dok će američki rast biti veći nego što se predviđalo u junu - u 2024. će usporiti na 1,3 odsto sa 2,2 odsto u 2023.
Smanjenje procene rasta posebno je oštro za Kinu, gde se očekuje da će proizvodnja porasti za manje od pet odsto sledeće godine, jer su smanjena domaća tražnja i strukturni potresi na tržištima nekretnina. OECD je rekao da bi obim efikasne političke podrške u Kini takođe mogao biti ograničeniji nego u prošlosti.
Organizacija je upozorila da se vlade ne upuštaju sa dodatnim izdacima kako bi podstakle rast. Umesto toga, navodi se da podršku treba smanjiti kako bi se obnovio prostor za buduće izazove u vezi sa ulaganjima i izbeglo podsticanje inflacije koju centralne banke žele da obuzdaju.
- U pisanju teksta pomogao James Regan.