Vlada predsednika Xi Jinpinga razmatra novu verziju svog glavnog plana za podsticanje proizvodnje visokotehnoloških proizvoda, prema navodima osoba upoznatih s tim pitanjem, što nagoveštava njenu nameru da zadrži čvrstu kontrolu nad industrijskom proizvodnjom, dok predsednik Donald Trump nastoji da vrati više fabrika u SAD.
Zvaničnici izrađuju planove za buduću iteraciju Xijeve vodeće kampanje "Proizvedeno u Kini 2025", navode izvori koji su želeli da ostanu anonimni jer se radi o internim raspravama koje još nisu javne. Plan za narednu deceniju stavljaće prioritet na tehnologije poput opreme za proizvodnju čipova, rekao je jedan od izvora, dodajući da možda neće nositi isto ime kako bi se izbegle kritike sa Zapada.
Zvaničnici, koji paralelno pripremaju i sledeći Petogodišnji plan Pekinga koji počinje 2026. godine, nastoje da zadrže udeo industrijske proizvodnje u bruto domaćem proizvodu (BDP) na stabilnom nivou srednjoročno i dugoročno, rekao je jedan od izvora. To ukazuje na činjenicu da će preusmeravanje kineske ekonomije, koje žele SAD, verovatno biti teško ostvarivo. Kao deo razmatranja, zvaničnici su diskutovali o tome da li bi sledeći Petogodišnji plan trebalo da sadrži brojčani cilj za potrošnju, kao udeo u kineskom BDP-u, rekao je isti izvor. Trenutno su skloni tome da to ne učine, jer su vlasti zabrinute da nemaju efikasne alate za podsticanje potrošnje domaćinstava i ne žele da se obavežu na konkretan broj, dodaje izvor.
Opširnije

Olakšanje na tržištima poguralo akcije u Evropi
Evropske akcije su zabeležile rast nakon što je predsednik Donald Trump najavio produženje roka za uvođenje viših carina za taj region, dok investitori procenjuju mogućnosti za dugoročniji trgovinski sporazum.
26.05.2025

Američki predsednik produžio rok za carine od 50 odsto na robu iz EU do 9. jula
Donald Trump ovu odluku doneo je nakon telefonskog razgovora sa predsednicom Evropske komisije Ursulom von der Leyen.
26.05.2025

Evropski fjučersi rastu posle najave novog roka za uvođenje carina
Američki predsednik Donald Trump izjavio je da će pomeriti rok za primenu viših carina na robu iz EU na 9. jul.
26.05.2025

Kupujte američko - kako Evropa šalje oružje Ukrajini
Dok Vašington najavljuje da više neće slati dovoljne količine oružja Ukrajini, Evropa nema kapacitet da ga proizvede, pa bi morala da ga kupuje od Amerike kako bi podržala Kijev
25.05.2025
Sadržaj ovih planova još je u fazi razmatranja i može biti značajno izmenjen pre nego što bude objavljen. Petogodišnji plan biće predstavljen na narednoj godišnjoj sednici zakonodavnog tela u martu 2026, dok novi plan za industrijsku proizvodnju može biti objavljen bilo kada - pre tog sastanka ili posle njega, rekao je jedan od izvora.
Nacionalna komisija za razvoj i reforme (NDRC), koja je glavno telo za ekonomsko planiranje u Kini, nije odgovorila na upite Bloomberga u vezi s planovima.
Trenutne rasprave u Pekingu pokazuju da Kina planira da u velikoj meri zadrži strategiju koju SAD i Evropa kritikuju zbog izazivanja trgovinskih neravnoteža. To je bilo predmet brojnih trgovinskih pregovora sa SAD, koje su u aprilu povećale carine na kinesku robu na 145 odsto, da bi ih, potom, snizile na prosečno oko 40 odsto posle pregovora u Ženevi ranije ovog meseca.
Trumpova administracija nastoji da istovremeno podstakne Kinu na veću potrošnju i koristi kontrole izvoza i carine kao deo "strateškog razdvajanja" u okviru napora da se SAD učine samodovoljnim u oblastima poput čelika, medicine i poluprovodnika. Otpor Pekinga tim zahtevima - uključujući održavanje kontrole nad zalihama retkih minerala - odražava zabrinutost za nacionalnu bezbednost i pokušaje SAD da spreče Kinu da dobije pristup naprednim čipovima i drugim tehnologijama.
"Mogli bismo, izuzev strateških sirovina, to možda uraditi zajedno", rekao je ministar finansija Scott Bessent za CNBC 12. maja. "Nama treba više proizvodnje, njima treba više potrošnje. Dakle, postoji šansa da zajedno postignemo ravnotežu - videćemo da li je to moguće."
Kineski lideri su govorili o potrebi podsticanja potrošnje kako bi se izbegla deflaciona spirala i nadoknadio očekivani pad izvoza usled Trumpovih carina. Na ovogodišnjoj sednici Nacionalnog narodnog kongresa u martu, premijer Li Qiang izjavio je da je "energično podsticanje potrošnje" glavni prioritet vlade u 2025. godini i pozvao zvaničnike da učine više kako bi "unutrašnju tražnju učinili glavnim motorom i osloncem privrednog rasta". Ipak, od tada su zvaničnici preduzeli malo konkretnih koraka za povećanje potrošnje, čekajući da vide da li su njihovi planovi potrošnje dovoljni da se dostigne ciljani rast od "oko pet odsto" za ovu godinu.
Kineski zvaničnici i dalje vide industrijski sektor kao ključan za nacionalnu bezbednost i otvaranje radnih mesta, a proboj kompanije DeepSeek u oblasti veštačke inteligencije ranije ove godine dodatno je osnažio uverenje da njihova strategija daje rezultate.
"Moramo nastaviti sa jačanjem proizvodnog sektora, raditi na samopouzdanju i samousavršavanju, i ovladati ključnim, osnovnim tehnologijama", rekao je Xi Jinping 19. maja, tokom posete fabrici kugličnih ležajeva u provinciji Henan.
Potrošnja trenutno čini oko 40 odsto kineskog BDP-a, u poređenju sa 50-70 odsto u razvijenim ekonomijama, što dovodi do trajnih neravnoteža i trgovinskih tenzija. Investicije, uključujući one u industriju, takođe čine oko 40 odsto privrede - otprilike duplo više nego u SAD, i sada su na istorijski visokom nivou u poređenju sa ostatkom sveta.
Xijeva vlada objavila je plan "Proizvedeno u Kini 2025" još 2015. godine, sa ciljem da Kina postane lider u oblastima kao što su električna vozila, komercijalni avioni, poluprovodnici i roboti. Državni savet, koji funkcioniše kao kineska vlada, tada je postavio cilj da zemlja do 2035. postane "proizvodna sila srednjeg nivoa", a da do 2049 - kada se obeležava stogodišnjica osnivanja Narodne Republike Kine - postane "velika industrijska sila".
Istraživanja koja su sproveli Bloomberg Economics i Bloomberg Intelligence pokazuju da je plan "Proizvedeno u Kini 2025" bio veoma uspešan - od 13 ključnih tehnologija koje prate istraživači Bloomberga, Kina je dostigla globalno vođstvo u pet i brzo sustiže u još sedam.
Peking sada stavlja poseban akcenat na opremu za proizvodnju čipova nakon godina ograničenja koje su predvodile SAD, a koje su Kini onemogućile uvoz napredne opreme za proizvodnju čipova od holandskog giganta ASML Holding NV, japanske kompanije Tokyo Electron Ltd. i američkih dobavljača poput Applied Materials Inc. Ta oprema - naročito ASML-ovi vrhunski litografski alati, koji mogu koštati na stotine miliona dolara po komadu - ključna je za proizvodnju najsavremenijih poluprovodnika koji se koriste u razvoju veštačke inteligencije.
Kineske kompanije su uspele da ostvare značajan napredak u proizvodnji čipova koristeći stranu opremu kupljenu pre nego što su Vašington, Hag i Tokio uveli izvozna ograničenja. Ipak, kineski nedostatak pristupa najsavremenijim alatima i dalje predstavlja ozbiljnu prepreku daljem tehnološkom napretku, a Trumpova administracija nastoji da dodatno pooštri ta ograničenja, zbog čega domaća industrija opreme postaje vitalno važna za Peking.
Bloomberg
Inicijativa "Proizvedeno u Kini" je posebno usmerena na unapređenje proizvodnje u zemlji i dugoročno smanjenje zavisnosti od stranih tehnologija. Za razliku od toga, Petogodišnji planovi predstavljaju šire razvojne okvire koji obuhvataju ukupni pravac razvoja zemlje, uključujući infrastrukturu, zaštitu životne sredine i socijalnu zaštitu. Inicijativa "Proizvedeno u Kini 2025" poslednjih godina postala je osetljiva tema zbog protivljenja u inostranstvu. Peking je u poslednje vreme čak izbegavao da program imenuje direktno, barem u zvaničnim dokumentima i govorima.
Umesto toga, Xi Jinping je intenzivirao apele da se podstaknu "nove produktivne snage", uključujući električna vozila, solarne panele i baterije. Prema izveštaju iz marta koji je objavio list pod nadzorom Nacionalne komisije za razvoj i reforme (NDRC), upravo promocija novih produktivnih snaga sada je glavni fokus istraživanja državnih agencija koje pripremaju naredni Petogodišnji plan.
Kako se navodi u tom izveštaju, cilj istraživanja je prevazilaženje "uskih grla" koja ograničavaju rast kineske privrede, a više ministarstava istaklo je značaj proboja u ključnim tehnologijama kao što su poluprovodnici i novi energetski materijali. Drugi prioritet u sklopu agende je pronalaženje rešenja za nedovoljnu domaću tražnju i potreba da se ojača uloga potrošnje kao pokretača ekonomskog rasta.