Kineska regulatorna tela godinama su pokušavala da se uhvate ukoštac s industrijom povereničkih fondova vrednom 2,9 triliona dolara, kutkom bankarskog sektora u senci koji nudi veće povrate od običnih bankovnih depozita, ali može biti prepun rizika. Njihovi strahovi su naglašeni u avgustu kada su fondacije povezane s finansijskim divom Zhongzhi Enterprise Group Co. propustile plaćanja za nekoliko visokoprinosnih investicijskih proizvoda. Otkriće dolazi u osetljivom trenutku, kada su mnogi ulagači već zabrinuti za stanje druge najveće svetske ekonomije.
1. Koje su to poverenički fondovi?
To su slabo regulisane kompanije koje udružuju štednju domaćinstava kako bi ponudile zajmove i ulagale u nekretnine, akcije, obveznice i sirovine. Nijedna druga kineska finansijska kompanija ne posluje u svim ovim klasama imovine. Sektor se nekad smatrao sigurnim mestom za bogate Kineze gde mogu uložiti svoj novac za velike povrate. No, te kompanije nisu uspele da isplate milijarde dolara investicionih proizvoda u poslednjih nekoliko godina, a industrija se smanjila za oko 20 odsto u odnosu na svoj vrhunac u 2017, kada su regulatori počeli da suzbijaju nacionalne ekscese u bankarstvu u senci.
2. Šta je Zhongzhi?
Zhongzhi je bankarski div u senci sa udelima u povereničkim fondovima, upravljanju imovinom i privatnom kapitalu. Kompaniju sa sedištem u Pekingu 1995. godine osnovao je Xie Zhikun. Xie je umro od srčanog udara 2021, baš kad je pandemija usporila kinesku ekonomiju i povećala volatilnost na njenim tržištima kapitala. Danas upravlja imovinom vrednom oko jedan trilion juana (138 milijardi dolara). Jedna od njegovih najvažnijih investicija je 33 odsto udela u Zhongrong Trustu, koji ima 270 proizvoda u ukupnoj vrednosti od 39,5 milijardi juana, a koji dospevaju ove godine, prema podacima Use Trusta. Prosečni prinos na te proizvode iznosio je 6,88 odsto, u poređenju s referentnom stopom od 1,5 odsto na jednogodišnje depozite koju plaćaju banke.
Opširnije
Nafta pada zbog zabrinutosti u vezi s Kinom
Cena nafte na svetskom tržištu je pala nakon sedam nedelja rasta, pošto je pomeranje ka manje rizičnim sredstvima podstaknuto zabrinutošću zbog Kine.
14.08.2023
Biden se boji da je Kina 'tempirana bomba'
Predsednik Joe Biden okarakterisao je ekonomske probleme Kine kao tempiranu bombu i nazvao čelnike Komunističke partije lošim ljudima.
11.08.2023
SAD ograničavaju ulaganja u ključne tehnološke sektore u Kini
Uredba stupa na snagu sledeće godine, a rezultat je rasprava koje su trajale duže od dve godine.
10.08.2023
Kina u deflaciji, oči uprte u centralnu banku
Pale su i proizvođačke i potrošačke cene, i to prvi put od novembra 2020. godine.
09.08.2023
3. Šta je pošlo po zlu kod Zhongzhija i Zhongronga?
Iz tri kompanije su 11. avgusta rekli da nisu primili uplate za proizvode koje su izdale kompanije povezane sa Zhongzhijem, uključujući Zhongrong. Zhongrong je malo otkrio javnosti o svojoj situaciji, iako je rekao da je svestan falsifikovalnih pisama koja se dele na društvenim mrežama u kojima se kaže da kompanija više ne može poslovati. Kompanija ih je prijavila vlastima, navodi se u izjavi na njenoj veb-stranici. U jednom neproverenom pismu koje je kružilo društvenim medijima, upravnik bogatstva u Zhongzhiju izvinio se svojim klijentima, rekavši da su ogranci grupe za bogatstvo odlučili odložiti plaćanja za sve proizvode od sredine jula. Incident uključuje više od 150.000 investitora s nepodmirenim ulaganjima u ukupnom iznosu od 230 milijardi juana, navodi se u pismu. Kineske akcije su kao odgovor pale, a juan je deprecirao prema najnižem nivou ove godine.
4. Šta vlada radi po tom pitanju?
Kineski bankarski regulator, Nacionalna finansijska regulatorna uprava, uspostavila je radnu grupu za procenu nepodmirenog duga i rizika u Zhongrongu, prema izvorima upoznatim s tim pitanjem. Regulator je od Zhongronga zahtevao da prijavi svoje planove za buduća plaćanja i raspoloživu imovinu kojom se može raspolagati kako bi se nosio s krizom likvidnosti, rekli su izvori.
5. Zašto je Kini to važno?
Vlada predsednika Xi Jinpinga pod pritiskom je da ojača poverenje u kinesku ekonomiju. Ulagači su uznemireni sporim tempom oporavka zemlje od ograničenja povezanih s kovidom i stalnom slabošću njenog divovskog sektora nekretnina. Krediti koje su odobrile kineske banke u julu su pali na najniži nivo od 2009, što je znak slabljenja potražnje preduzeća i potrošača. Jedan od najvećih državnih preduzetnika, Country Garden Holdings Co., na rubu je bankrota. Kriza u Zhongzhiju podstiče percepcije da bi loše regulisani delovi kineske bankarske industrije mogli biti loše opremljeni da se nose s tim problemima, povećavajući rizik od "zaraze", gde poremećaj u jednom području finansijske industrije može brzo prerasti i uzrokovati širu krizu poverenja.
6. Da li je imovinska kriza koren Zhongzhijevih problema?
Još nije jasno. Ono što znamo jeste da kineske povereničke kompanije nude investicione proizvode povezane s developerima nekretnina, a u prošlosti su ih zatajile. Nekretnine su činile 11 odsto od Zhongrongovih 629 milijardi juana imovine pod upravljanjem, prema godišnjem izveštaju. Prošle godine bilo je kompanija koje su kupile udele u najmanje 10 imovinskih projekata, kladeći se da će nedovršeni domovi na kraju doneti gotovinu za otplatu nekih od 230 milijardi dolara u imovinskim fondovima koje su izdali investitorima. Očekivani oporavak tržišta nekretnina dosad se nije ostvario.