Predsednik SAD Joe Biden ograničio je količinu sredstava koja američki državljani i kompanije mogu da ulože u Kini. On je objasnio da je ovo deo napora da se ograniči sposobnost Kine da razvije novu generaciju oružja i sredstava za nadzor koja bi mogla da ugroze nacionalnu bezbednost SAD.
Uredba, koju je Biden potpisao u sredu, regulisaće američka ulaganja u neke kineske kompanije za proizvodnju poluprovodnika, kvantno računarstvo i veštačku inteligenciju.
Regulativa je potpisana nakon skoro dve godine razmatranja u kojim su se neki zalagali za bržu i strožu akciju, dok su drugi, uključujući Ministarstvo finansija, tražili mere za koje bi trebalo više vremena da stupe na snagu.
Opširnije
Kina u deflaciji, oči uprte u centralnu banku
Pale su i proizvođačke i potrošačke cene, i to prvi put od novembra 2020. godine.
09.08.2023
Kineske obveznice su zbog centralne banke dobra investicija
Prinosi na obveznice sa dužim rokom dospeća mogu se smanjiti za još 10 ili 20 baznih poena.
07.08.2023
Pad proizvodnje u Kini povlači i druge azijske proizvođače
Kineski ekonomski zamah dodatno oslabio u julu
01.08.2023
Rast kineskog BDP-a razočarao u drugom tromesečju
Bruto domaći proizvod porastao je za 6,3 odsto u drugom tromesečju u odnosu na isti period prethodne godine, što je slabije od 7,1 odsto, koliko su očekivali ekonomisti u anketi Bloomberga.
17.07.2023
Iako detalji pravila tek treba da se razrade, formulacije sugerišu da su pobedili zvaničnici ministarstva i oni koji zagovaraju oprezniji pristup.
Naredba, koja neće stupiti na snagu do sledeće godine, neće biti retroaktivna i ne uključuje sektore kao što je biotehnologija. Pasivna ulaganja će možda biti izuzeta, kao i ulaganja u hartije od vrednosti kompanija kojima se javno trguje, indeksne fondove i drugu imovinu.
"Za poslovnu zajednicu, ovo je relativno dobra vest", rekla je Sarah Bauerle Danzman, viša saradnica u Atlantskom savetu i vanredni profesor na Univerzitetu u Indijani. "Ovo se može posmatrati kao obaveštavanje i odnosi se na veoma uzak skup zabrana", dodala je.
Kapital kao meta
Kompanije rizičnog kapitala (engl. venture capital - VC) i tehnološka industrija lobirali su kod Bidenove administracije da uredba obuhvati manji broj sektora, a investitori su bili uplašeni goreg scenarija i strože uredbe. Bunili su se i američki saveznici, a iz Evropske unije su rekli da bi ozbiljna ograničenja mogla da naškode njenim ekonomijama.
Zvaničnici Bidenove administracije rekli su da je uredba usmerena na one koji žele da steknu vlasničke udele u ovim kineskim kompanijama, bilo putem spajanja, kupovina ili ugovora o zajedničkom finansiranju. Očekuje se da će biti ograničena na kineske startape i veće firme koje ostvaruju preko 50 odsto svog prihoda iz pomenutih problematičnih sektora.
SAD već ograničavaju izvoz nekih osetljivih tehnologija u Kinu, a uredba bi "sprečila američka ulaganja da pomognu u razvoju ovih tehnologija". Naredba je kao problematične zemlje definisala Kinu, Hongkong i Makao.
"Veoma razočarani" Kinezi
Kina je "veoma razočarana" odlukom SAD da nastavi sa restrikcijama i zaštitiće svoje interese, rekao je portparol ambasade Liu Pengyu u saopštenju.
"Amerika previše koristi nacionalnu bezbednost kao izgovor da se politizuju trgovinska, naučna i tehnološka pitanja i namerno stvore prepreke normalnoj ekonomskoj i trgovinskoj razmeni i tehnološkoj saradnji", rekao je Liu.
Ministarstvo trgovine u Pekingu je kasnije pozvalo Vašington da poštuje tržišne principe i fer igru umesto da ometa oporavak svetske privrede.
Uredba je poslednji u nizu poteza američkih vlasti koji su zakomplikovali želju Bidenove administracije da poboljša odnose sa Kinom, nakon niza sporečkanja oko Tajvana, kršenja prava u Sinđanu, i navodnog slanja špijunskog balona koji je oboren u februaru.
Opširnije na linku.