Cena nafte na svetskom tržištu pala je nakon sedam nedelja rasta, pošto je pomeranje ka manje rizičnim sredstvima podstaknuto zabrinutošću zbog Kine.
Fjučersi West Texas Intermediate (WTI) pali su na 82 dolara po barelu nakon najdužeg niza sedmičnih dobitaka od sredine 2022. Berzanski indeksi su pali početkom sedmice, pogođeni pogoršanom krizom na kineskom tržištu nekretnina. Američka valuta je porasla treći dan zaredom, što je naštetilo atraktivnosti robe u toj valuti.
Cena sirove nafte porasla je za oko četvrtinu u odnosu na najniže vrednosti u junu pošto su ključne članice OPEC+ (Rusija i Saudijska Arabija) smanjile snabdevanje. To je pomoglo da se tržište gurne u deficit od više od dva miliona barela dnevno u ovom kvartalu, procenila je grupa proizvođača. Ovom rastu doprineli su i rastući rizici za protok ruske nafte kroz Crno more zbog rata u Ukrajini.
Opširnije
Globalna potražnja za naftom rekordna uprkos zelenoj tranziciji
Svetska potražnja za naftom porasla je na rekordno visok nivo zbog velike potrošnje u Kini i na drugim mestima, što ukazuje da bi cene mogle da porastu, saopštila je IEA.
11.08.2023
Geopolitika od Srbije pravi potencijalno žarište za šverc goriva
Sa eskalacijom situacije u Ukrajini prošle godine, stanje sa energentima počelo je da se komplikuje.
08.08.2023
Ruska nafta izvezena u Indiju najjeftinija od početka rata
Prosečna cena iskrcavanja ruske sirove nafte na indijske obale u junu bila je najniža od invazije Moskve na Ukrajinu pre više od godinu.
07.08.2023
Aramco povećava dividendu na 29,4 milijarde dolara
Saudi Aramco, najveći svetski izvoznik nafte, povećao je svoju dividendu na 29,4 milijarde dolara, uključujući deo isplate vezan za učinak.
07.08.2023
Nakon rekordne 2022, profiti energetskih kompanija prepolovljeni
Dok su tokom prošlogodišnje energetske krize gotovo svi sektori finansijski potonuli, za energetski sektor može se reći da je jedini procvetao.
02.08.2023
Istovremeno, izgledi u SAD su se poboljšali jer sve veći broj ekonomista, uključujući predstavnike Federalnih rezervi, sada predviđa da će zemlja izbeći recesiju, što bi moglo podržati potražnju za energijom.
"Ovaj uzlet je previše fokusiran na ekonomsko raspoloženje u SAD, ignorišući situaciju u Evropi i Kini", rekla je Vandana Hari, koja je osnovala singapursku kompaniju Vanda Insights. "Provera realnosti je zakasnila."
Utorak će doneti uvid u situaciju u Kini sa podacima o industrijskoj proizvodnji, uključujući i rafinerijski sektor. Ta zemlja, najveći svetski kupac nafte, otvorila je nove fabrike, podržavajući potražnju za uvozom.
Cene:
-
WTI za isporuku u septembru pao je za 0,9 odsto na 82,47 dolara po barelu u 11.33 sati u Singapuru.
-
Brent za isporuku u oktobru oslabio je za 0,9 odsto na 86,07 dolara po barelu.