Cena nafte je porasla jer su investitori bili pod utiskom da će potražnja u Kini nastaviti da raste, a da će OPEC+ verovatno odlučiti da proizvodnju ostavi na trenutnom nivou.
West Texas Intermediate fjučersi su napredovali ka nivou od 81 dolar po barelu nakon što im je cena pala za gotovo dva odsto u utorak jer su mešoviti finansijski izveštaji kompanija i slabljenje poslovne aktivnosti zabrinuli ulagače da će privreda SAD usporiti rast. Odustajanje Kine od politike nulte tolerancije na kovid podstaklo je očekivanja da će potražnja za energijom na kraju porasti u najvećem uvozniku sirove nafte.
Delegati Organizacije zemalja izvoznica nafte rekli su da očekuju da će savetodavni odbor ministara preporučiti zadržavanje proizvodnje nafte na sadašnjem nivou kada se sastanu sledeće nedelje.
Nafta se oporavila otkako je pala za oko 10 odsto u prva dva dana trgovanja ove godine zbog strahova od recesije. Oporavak je uglavnom počivao na nadi da će se kineska potrošnja povećati, iako je slabiji dolar takođe pomogao. Trgovci prate i dešavanja koja se tiču ruskih sankcija i ograničenja cena naftnih derivata koje će stupiti na snagu sledećeg meseca dok Evropa i SAD pojačavaju napore da liše Moskvu sredstava za vođenje rata u Ukrajini.
"Cene nafte su se donekle oporavile od gubitaka koji su usledili nakon objavljivanja PMI pokazatelja za SAD u utorak", rekao je Yeap Jun Rong, strateg za tržišta u IG Asia Pte u Singapuru. "Međutim, mnogo toga je još uvek neizvesno, s prigušenim okruženjem rizika koji ne pruža puno uverenja."
Kina je trenutno na sredini jednonedeljne pauze zbog obeležavanja Lunarne nove godine, kada se ljudi tradicionalno vraćaju u svoje rodne gradove. Više se putuje, ali to može doneti povećan rizik od širenja kovida 19. Finansijska tržišta u zemlji ponovno će se otvoriti sledeće nedelje.
Cene:
-
WTI za isporuku u martu porastao je za 0,4 odsto na 80,44 dolara po barelu u 5.59 ujutro u Londonu.
-
Brent za mart bio je za 0,5 odsto viši na 86,57 dolara po barelu.
Američki institut za naftu saopštio je da su zalihe sirove nafte u SAD prošle nedelje porasle za 3,38 miliona barela, prema izvorima upoznatim s brojevima. Vladini podaci koji pokazuju da su komercijalne zalihe narasle za više od 27 miliona barela u prethodne dve nedelje, biće objavljeni kasnije u sredu.
Dalji uvid u tržište doći će kada budu objavljeni kvartalni izveštaji velikih kompanija, počevši s iznosima i komentarima Chevrona Corp. u petak. Usred blaže zime u Evropi i dugotrajne zabrinutosti u vezi s privrednim izgledima, očekuje se da bi ovaj niz rezultata mogao biti poslednji dobar niz podataka za industriju, označavajući vrhunac ciklusa.