Svet

Kina klizi ka deflaciji, potrebni hitni podsticaji

Izvor: Bloomberg News

10. jul 2023, 19:05

Indeks potrošačkih cena ostao je nepromenjen prošlog meseca u odnosu na godinu dana ranije

Stopa je najniža od februara 2021, kada je pad cena svinjskog mesa povukao indeks naniže

Premijer Li Qiang razgovarao je prošle nedelje sa kineskim ekonomistima o podsticajnim merama

Kina klizi ka deflaciji, potrebni hitni podsticaji

Bloomberg

Stopa inflacije u Kini je u junu bila stabilna, dok su fabričke cene dodatno pale, podstičući zabrinutost zbog rizika od deflacije i pojačavši spekulacije o potencijalnim ekonomskim podsticajima.

Indeks potrošačkih cena ostao je nepromenjen prošlog meseca u odnosu na godinu ranije, pokazuju podaci koje je u ponedeljak objavio Nacionalni biro za statistiku (NBS). Stopa je najniža od februara 2021, kada je pad cena svinjskog mesa povukao indeks naniže.

Bazna inflacija, koja isključuje nestabilne cene hrane i energije, usporila je na 0,4 odsto sa 0,6 odsto. Proizvođačke cene snižene su za 5,4 odsto u odnosu na prethodnu godinu, što je najbrži tempo pada od decembra 2015. 

"Rizik od deflacije je veoma stvaran", rekao je Zhang Zhiwei, glavni ekonomista u Pinpoint Asset Management Ltd. 

Oba merila idu u prilog dokazima da oporavak slabi, uz zabrinutost zbog deflacije koja bi mogla da utiče na poverenje. To će verovatno podstaći više spekulacija o tome koji potencijalni podsticaji mogu biti u planu za jačanje ekonomije. 

"Današnji podaci svakako daju razlog za dodatno ublažavanje politike, što donosioci odluka već rade, ali na vrlo odmeren način", rekla je Michelle Lam, ekonomista za Kinu u Societe Generale SA. 

Proizvođači su već proveli mesece boreći se sa nižim cenama sirovina i slabom tražnjom u zemlji i inostranstvu. Ako potrošači i preduzeća nastave da se suzdržavaju od potrošnje ili ulaganja u nadi da će cene biti niže, to bi zaista moglo dovesti do spirale pada cena. 

Hang Seng China Enterprises indeks je porastao za 0,7 odsto u ponedeljak, podstaknut tehnološkim akcijama, u vreme kada investitori iščekuju normalizaciju regulatornog okruženja u Kini. 

CSI 300 indeks akcija na kopnu porastao je za 0,5 odsto, nakon tronedeljnog pada. Ofšor juan je izbrisao dobitke od čak 0,2 odsto nakon podataka o inflaciji. 

Ključni faktor koji se odrazio na potrošačke cene prošlog meseca bile su cene svinjskog mesa. Cena mesa - osnovne namirnice u kineskoj ishrani - pala je 7,2 odsto u junu u odnosu na godinu ranije. To je bilo više od majskog pada od 3,2 odsto. 

Vlada pokušava da zaustavi pad cena svinjskog mesa, rekavši prošle nedelje da će kupiti više svinjskog mesa za državne rezerve kako bi povećala potražnju. 

Deflaciju proizvođačkih cena podstakao je produženi pad međunarodnih cena sirovina. U saopštenju, statističar NBS Dong Lijuan istakao je nastavak pada cena nafte i uglja, kao i visoku osnovu za poređenje iz prošle godine. 

Osim kratkog perioda deflacije početkom 2021, Kina nije iskusila produženu deflaciju potrošačkih cena od 2009, u vreme globalne finansijske krize. 

Peking je tada uveo stimulativni paket od četiri biliona juana (553 milijarde dolara), fokusiran na infrastrukturu i unapređenje industrije. Iako je taj plan podstakao rast u to vreme, on je takođe naveo lokalne samouprave da se zadužuju više nego što im je zakonski dozvoljeno, što je dovelo do povećanja duga. 

Opseg politike za zaustavljanje pretnje deflacije je ovog puta više ograničen, delimično zbog zabrinutosti oko rizika duga. 

Šta kaže Bloomberg Economics... 

"Nulta inflacija potrošačkih cena i dublji pad proizvođačkih cena u junu ukazuju na to da je oporavak Kine nakon kovida izgubio zamah. Smanjenje zamaha na frontu cena je znak slabe tražnje koja pogoršava izglede za rast. Potreba za dodatnim podsticajima Narodne banke Kine raste."

David Qu, ekonomista 

Većina mera podrške privredi je ograničena, a centralna banka je prošlog meseca snizila ključnu kamatnu stopu za samo mali iznos. Vlada je takođe produžila poreske olakšice za kupce električnih automobila. 

"Malo je verovatno da će vlada pokrenuti izuzetno snažne makro mere", rekao je Bruce Pang, glavni ekonomista u Jones Lang Lasalle Inc. On je dodao da lideri ističu potrebu za "visokokvalitetnim rastom koji je stabilan i uspostavlja ravnotežu između ekonomskog strukturnog prilagođavanja i rizika prevencija."

Premijer Li Qiang razgovarao je prošle nedelje sa kineskim ekonomistima o potencijalnoj pomoći, iako je naglasio da bi mere bile "ciljane, sveobuhvatne i dobro koordinisane" - što je u skladu sa očekivanjima da podsticaji neće biti ogromnih razmera. 

Vlada treba da pomeri fokus sa mera koje targetiraju ponudu na mere koje se bave problemima potražnje, rekao je Xing Zhaopeng, viši strateg za Kinu u ANZ (Bankarskoj grupi Australije i Novog Zelanda). 

Kineske vlasti već dugo podržavaju kompanije korišćenjem ciljanih kreditnih alata, kao što su oni za pomoć sektoru proizvodnje i obnovljivih izvora energije. S druge strane, zvaničnici su često izbegavali mere direktne pomoći potrošačima kao što su subvencije. 

"Kina se sada suočava sa viškom ponude", rekao je Xing, upozoravajući na intenziviranje "začaranog kruga deflacije i recesije".

- U pisanju teksta pomogli Yujing Liu, Tan Hwee Ann, Zhu Lin i Ishika Mookerjee.

Sve vesti iz rubrike Ekonomija

Ekonomija

sve vesti iz rubrike Ekonomija