Američka ministarka finansija Janet Yellen imala je pozitivan ali pragmatičan ton nakon što je završila putovanje u Kinu sa visokim ulozima, da bi uverila zvaničnike da SAD ne pokušavaju da obuzdaju svog najvećeg ekonomskog rivala.
Yellen je to izjavila na konferenciji za novinare kojom je završena četvorodnevna poseta Pekingu koju je opisala kao misiju oživljavanja angažmana između dve najveće ekonomije. Trvenja između Vašingtona i Pekinga prerasla su u trgovinski rat "milo za drago" u kojem su obe strane ograničile izvoz koji je ključan za napredne tehnologije.
Opširnije
Tesla otpušta neke radnike u fabrici u Kini
Tesla Inc. otpušta neke radnike koji rade na akumulatorima za električna vozila u fabrici u Šangaju.
07.07.2023
Američki trgovinski deficit se smanjio zbog pada uvoza
Američki trgovinski deficit se smanjio u maju pošto je vrednost uvezene robe pala na najniži nivo od oktobra 2021.
06.07.2023
Tesla i kineski rivali postigli primirje nakon brutalnog rata cena
Tesla i najveći kineski proizvođači električnih vozila, uključujući BYD, obećali su da će održavati fer konkurenciju i izbegavati "nenormalne cene".
06.07.2023
Centralne banke treba da prestanu da zakucavaju privredu u recesiju
Potrebna bolja analiza besnog tempa povećanja.
09.07.2023
Mitrović: Kina prelazi sa upozorenja na dela
Kina je najavila ograničenje izvoza dva donekle opskurna, ali ključna metala u Sjedinjene Države i Evropsku uniju.
05.07.2023
Kina seli trgovinski rat u Evropu, cilja na zelenu tranziciju
Kina je najveći svetski proizvođač dva minerala, galijuma i germanijuma.
05.07.2023
Kina kupuje gas kao da je još uvek energetska kriza
Kina naveliko kupuje prirodni gas, a zvaničnici su srećni što će uvoznici nastaviti da sklapaju dogovore.
04.07.2023
Šefica američkog ministarstva finansija istakla je prednosti trgovine sa Kinom i rekla da je skeptičnim zvaničnicima u Pekingu naglasila da "diverzifikacija" lanaca snabdevanja u uskim oblastima nije isto što i razdvajanje. "To je nešto što pokušavam da komuniciram i nešto u šta jako verujem", rekla je ona. "Mislim da je ta poruka primljena."
Dok je bila u Kini, Yellen je održala deset sati razgovora koje je opisala kao "direktne, smislene i produktivne" i rekla da su se američko-kineske veze približile "sigurnijim temeljima". Polovinu tog vremena provela je sa svojim kolegom vicepremijerom He Lifengom, što je bila prva opsežna razmena između dva šefa politike od kada je imenovan novi ekonomski tim Kine. Tokom kratkog sastanka sa premijerom Li Qiangom, imala je širi razgovor o odnosima SAD i Kine.
Zadatak ministarke Yellen u Pekingu bio je težak. Ona je nastojala da izrazi zabrinutost zbog ekonomske politike Kine, istovremeno pozivajući na veću saradnju i angažovanje između dve nacije, posebno u vezi sa globalnim izazovima kao što su klimatske promene i dužničke krize u siromašnijim zemljama.
To je bio prvi veliki test politike koju je predstavila u aprilu, čiji je cilj da odbrani i obezbedi nacionalnu bezbednost SAD bez pokušaja da ekonomski obuzda Kinu.
Tokom svog putovanja, Yellen je istakla kinesku "netržišnu" praksu i "akcije prinude" protiv američkih kompanija i upozorila kineske kompanije da ne pružaju materijalnu podršku ratu Rusije u Ukrajini. Kina je izrazila zabrinutost zbog američkih sankcija i restriktivnih mera.
Uprkos tim tačkama pritiska, opšta poruka ministarke finansija bila je da obe strane upravljaju svojim rivalstvom poštenim skupom pravila. "Predsednik Biden i ja ne vidimo odnos između Sjedinjenih Država i Kine kroz okvir sukoba velikih sila", rekla je ona u nedelju. "Verujemo da je svet dovoljno velik da obe naše zemlje napreduju."
Njena poseta bila je deo šireg napora administracije predsednika Joea Bidena da popravi odnose sa glavnim američkim geopolitičkim rivalom, a istovremeno šalje jasne poruke o američkoj politici.
Tokom posete, ona se sastala sa Panom Gongshengom, za koga se očekuje da će preuzeti funkciju guvernera centralne banke Kine, kao i sa svojim bivšim kolegom Liu Heom - veteranom međunarodne scene koji tečno govori engleski i ima blizak odnos sa Yellen.
Ministarka finansija je drugi član Bidenovog kabineta koji je posetio Kinu u tri nedelje, nakon posete državnog sekretara Antonyja Blinkena u junu. Napori Yellenove da suzi obim smanjenja rizika i identifikuje "neproblematične" mogućnosti trgovine u Kini bili su u suprotnosti sa Blinkenovim borbenijim tonom. Visoki američki diplomata rekao je u Pekingu: "SAD će nastojati da zaštiti naše kritične tehnologije tako da se ne koriste protiv nas."
Očekuje se da će američki izaslanik za klimu John Kerry posetiti Kinu kasnije ovog meseca radi razgovora o globalnom zagrevanju, oblasti od zajedničkog interesa gde bi Peking i Vašington takođe mogli da nađu zajednički jezik.
Nema konačnih odluka
Sledeći test za vezu mogao bi doći uskoro. Bidenov tim priprema izvršnu naredbu da ograniči odlazna ulaganja SAD u Kinu koja bi mogla dodatno ograničiti kineski pristup naprednoj tehnologiji.
Yellen je rekla da "nisu donete konačne odluke" o akciji, ali je obećala da će svaka nova ograničenja biti "teško ciljana" na nekoliko sektora. "Želela sam da ublažim njihove strahove da ćemo uraditi nešto što će imati širok uticaj na kinesku ekonomiju", dodala je ona, misleći na svoje kolege u Pekingu.
Zamenik premijera He upozorio je u subotu SAD da "generalizacija nacionalne bezbednosti" nije pogodna za ekonomsku razmenu, objavila je zvanična novinska agencija Xinhua.
Zvaničnici Ministarstva finansija rekli su da su naglasili da je primarni cilj Yellenove u Pekingu bio da izgradi kanale komunikacije sa novim ekonomskim timom kineske vlade. Yellen je u nedelju rekla da su joj sastanci koje je imala u Pekingu dali uverenje da se može postići više razgovora.
"Imaćemo češću i redovniju komunikaciju i od toga će biti koristi", rekla je ona.