Kina naveliko kupuje prirodni gas, a zvaničnici su srećni što će uvoznici nastaviti da sklapaju dogovore čak i nakon što je globalna energetska kriza popustila.
Vlada nastavlja da podržava napore državnih kupaca da potpišu dugoročne ugovore, pa čak i da investiraju u izvozne objekte, kako bi se ojačala energetska bezbednost do sredine veka, navode izvori koji su imali sastanke sa donosiocima odluka.
Ta zemlja je na putu da postane najveći uvoznik tečnog prirodnog gasa u svetu 2023. I već treću godinu zaredom, kineske kompanije pristaju da kupuju više tog gasa na dugoročnoj osnovi od bilo koje zemlje, prema podacima koje je prikupio Bloomberg News.
Opširnije
Gde je nestao sav taj ruski gas?
Veći deo postojeće ruske infrastrukture za izvoz gasa usmeren je na zapad.
29.06.2023
Evropa: Prvi put uvoz LNG-ja nadmašio uvoz iz gasovoda
Evropski uvoz tečnog prirodnog gasa (LNG) prošle godine je prvi put premašio uvoz prirodnog gasa cevovodom, pokazuju podaci Instituta za energetiku.
26.06.2023
Kina želi bližu saradnju sa ruskom vojskom
Li je rekao da se nada da bi dve mornarice mogle da ojačaju komunikaciju, redovno održavaju zajedničke vežbe i "prošire praktičnu saradnju".
03.07.2023
Kina gleda daleko u budućnost kako bi izbegla ponavljanje nestašice energije, dok istovremeno nastoji da podstakne privredni rast. Dugoročni LNG ugovori su atraktivni jer se isporuke obećavaju po relativno stabilnoj ceni u poređenju sa spot-tržištem, gde su cene skočile na rekordan nivo nakon ruske invazije na Ukrajinu.
"Energetska bezbednost je uvek bila prioritet za Kinu", rekao je Toby Copson, globalni šef trgovine i savetovanja kompanije Trident LNG u Šangaju. "Posedovanje dovoljno ponude u portfelju omogućava im da upravljaju budućom volatilnošću. Očekujem da vidim više."
Napori za sklapanje ugovora pomoći će da se podrže globalni izvozni projekti, jačajući ulogu koju će gorivo iz morskih bušotina imati u energetskom miksu. I kako se dobavljači budu trudili da privuku kineske uvoznike, uticaj Pekinga na tržištu će se povećati.
Kina je počela da juri dugoročne ugovore 2021, nakon što su se odnosi sa SAD poboljšali. Dok je uvoz prošle godine opao, delimično zbog slabije potražnje usled restrikcija povezanih s kovidom, kineski kupci su obnovili akciju nakon što je invazija na Ukrajinu prekinula dotok gasa u Evropu.
Visoke cene kao rezultat toga i globalna konkurencija na polju gasa pružile su brzu lekciju o potrebi za stabilnim snabdevanjem. Deo kineskog napora da se energetski obezbedi je diverzifikacija uvoza iz različitih zemalja, kao zaštita od budućih geopolitičkih poremećaja.
Nekoliko drugih uvoznika, uključujući Indiju, takođe želi da sklopi više sporazuma kako bi izbegli buduće nestašice i smanjili zavisnost od spot-isporuka. Ipak, Kina sklapa sporazume mnogo brže. Do sada ove godine, 33 odsto dugoročnih potpisanih količina LNG-ja otišlo je u Kinu, prema proračunima Bloomberga.
Prošlog meseca, državna kompanija China National Petroleum Corp. zaključila je 27-godišnji ugovor sa Katarom i preuzela udeo u velikom projektu ekspanzije tog izvoznika, dok je ENN Energy Holdings Ltd. potpisao višedecenijski ugovor sa američkom firmom Cheniere Energy Inc. Početak snabdevanja iz oba ugovora očekuje se 2026. godine.
Pregovori o dodatnim sporazumima su u toku i obuhvataju sale za sastanke od Singapura do Hjustona. Državni giganti, uključujući Cnooc Ltd. i Sinopec, su u razgovorima sa SAD, dok manje firme kao što su Zhejiang Provincial Energy Group Co. i Beijing Gas Group Co. takođe traže poslove, tvrde trgovci.
Katar je u pregovorima sa nekoliko kineskih kupaca za kupoprodajne ugovore koji bi bili na snazi više od 20 godina, navode trgovci. Sinopec je među kompanijama koje pregovaraju o investiranju u razvoj gasa u Saudijskoj Arabiji, što bi moglo uključivati izgradnju objekata za izvoz gasa, izvestio je Bloomberg u maju.
Ugovori će pomoći da se napuni desetak novih uvoznih terminala koji bi trebalo da počnu da grade širom kineskih primorskih gradova u ovoj deceniji. Prema norveškom konsultantu Rystad Energy, kineski uvoz LNG-ja mogao bi da poraste na čak 138 miliona tona do 2033. godine, otprilike dvostruko više u odnosu na sadašnji nivo.
"Trenutno, više od polovine kineske tražnje LNG-ja od 2030. do 2050. nije pokriveno ugovorima", rekao je Xi Nan, analitičar Rystada.
Vlada ne tera kompanije da potpisuju ugovore, a trgovci će potpisivati isključivo ugovore koji nude atraktivne cene, rekli su trgovci. Kineski kupci takođe koriste nove LNG sporazume za proširenje portfolija i stvaranje unosnih prilika za trgovinu.
Međutim, izgledi za jaku tražnju nisu sigurni, posebno pošto Kina povećava proizvodnju gasa kod kuće, dok bi kopnene isporuke iz Rusije mogle da porastu ako se izgrade novi gasovodi. Višak ponude povećava rizik da će terminali za uvoz LNG-ja češće biti neaktivni, upozorio je prošlog meseca viši analitičar Cnooca Xie Xuguang.
Ipak, nestašice struje i restrikcije tokom poslednjih nekoliko godina promenile su razmišljanje zvaničnika u Kini, koji sada favorizuju energetsku bezbednost u odnosu na uvoznike goriva koji se suočavaju sa mogućim prevelikim zalihama, navode trgovci upoznati sa vladinom strategijom.
Nedostatak uglja - glavnog kineskog goriva za proizvodnju električne energije - doveo je do široko rasprostranjenih restrikcija struje u fabrikama u jednom kraćem periodu 2021, dok je pad proizvodnje hidroenergije izazvao nestašicu u 2022, usporavajući privredni rast. Kao odgovor, Kina je obećala da će povećati rudarske kapacitete, a proizvodnja je dostigla rekordne nivoe, održavajući skladišta dobro opskrbljenim i smanjujući uvoz prošle godine.
Sada donosioci odluka žele da urade isto sa gasom. Peking takođe podstiče energetske gigante da povećaju proizvodnju gasa kod kuće, snižavajući troškove bušenja kako bi umanjili zavisnost od spoljnih igrača, kažu ljudi bliski vladi.
"S obzirom na to da se razgovara o novim gasovodima, ali ti sporazumi tek treba da budu finalizovani, kineski kupci i dalje traže načine da obezbede snabdevanje sa tržišta LNG-ja", rekao je Michal Meidan, šef kineskog energetskog istraživanja na Oxford institutu za energetske studije.
Što više ugovora Kina potpisuje, to više ima kontrole nad globalnim zalihama LNG-ja. Kina već igra ključnu ulogu u balansiranju tržišta, preprodajući svoje ugovorene pošiljke kupcima kojima je to najpotrebnije kada je potražnja kod kuće slaba, a taj trend će se nastaviti kada novi sporazumi budu sklopljeni ove decenije.
"Veći i poznatiji kupci obično poseduju veću pregovaračku moć u poređenju sa manjim igračima ili onima u nastajanju", rekao je Xi iz Rystada. "Nastavak potpisivanja dugoročnih sporazuma je logična odluka."