Evropski uvoz tečnog prirodnog gasa (LNG) prošle godine je prvi put premašio uvoz prirodnog gasa cevovodom, pokazuju podaci Instituta za energetiku.
Promena ukazuje da kontinent ubrzano obnavlja svoju energetsku infrastrukturu dok prekida veze sa Rusijom nakon njene invazije na Ukrajinu. Preokret je još značajniji jer je svetska proizvodnja gasa u 2022. godini ostala relativno konstantna u poređenju sa godinom ranije, prema godišnjem statističkom pregledu svetske energije EI.
Evropa je bila prvoklasno tržište, što je pomoglo da privuče više LNG-ja na svoje obale i popuni praznine nastale usled smanjenog snabdevanja iz ruskih gasovoda. Promena je dovela do rekordnih cena i volatilnosti na tržištima gasa, kao i do uporne inflacije širom kontinenta, koja je smanjila industrijsku aktivnost usred ekonomskog usporavanja.
Opširnije
Raste cena gasa u Evropi, dok pobuna u Rusiji povećava strah od snabdevanja
Cena prirodnog gasa u Evropi na holandskoj TTF berzi je u porastu, jer je nervoza zbog kratkotrajne pobune u Rusiji dodatno pojačala strahove od snabdevanja.
26.06.2023
Rumunija će postati najveći proizvođač gasa u Evropi?
Naftna i gasna kompanija OMV Petrom zajedno će sa rumunskom gasnom kompanijom Romgaz uložiti do četiri milijarde evra u projekat “Neptun Deep".
21.06.2023
Krhko evropsko tržište gasa pokazuje rizik od ponavljanja krize
Tržište gasa pokazuje znakove upozorenja da bi Evropa lako mogla da se vrati u prošlogodišnju energetsku krizu.
16.06.2023
Holandija ove godine zatvara najveće evropsko nalazište gasa
Holandska vlada je spremna da trajno zatvori najveće evropsko nalazište gasa za manje od četiri meseca.
16.06.2023
Nemačka će možda zatvarati industrijske kapacitete zbog manjka gasa
Habeck smatra da ne treba pretpostaviti da će privreda ostati nezahvaćena ako se ne sprovedu preventivne mere.
12.06.2023
EU bi mogla da skladišti gas na granici sa Ukrajinom?
Skladište gasa Bilče-Volicko-Ugersko, skriveno između polja i šuma, može da primi četiri puta više prirodnog gasa od najvećeg objekta u Nemačkoj.
12.06.2023
Da li je vezivanje za naftnu formulu dobro za Srbiju, znaćemo na zimu
Srbija kupuje gas od Rusije po ceni koja se formira na osnovu naftne formule i cena gasa na tržištu je trenutno niža od toga.
02.06.2023
Srbija i ruski gas: Da li će i dalje biti najpovoljniji?
Trenutno je cena gasa po kojoj se trguje na berzi povoljnija od one po kojoj Srbija nabavlja gas iz Rusije.
29.05.2023
Za zajedničku evropsku kupovinu gasa prijavilo se 77 kompanija
Ukupan obim potražnje za gasom iznosi 11,625 milijardi kubnih metara.
17.05.2023
EU gradi previše kapaciteta za uvoz LNG-ja
Evropa je požurila da obezbedi kapacitete za nabavku LNG-ja kako bi ublažila energetsku krizu zbog sukoba sa Rusijom.
15.05.2023
Rat u Ukrajini preokrenuo je "pretpostavke o snabdevanju širom sveta", rekao je Nick Wayth, izvršni direktor instituta sa sedištem u Londonu. Promene su "izazvale krizu cena i duboke pritiske na troškove života u mnogim ekonomijama".
Tokom godine, evropske zemlje su brzo instalirale više terminala za uvoz superhlađenog goriva, a Nemačka se prvi put pridružila klubu uvoznika. Komunalna preduzeća u regionu potpisala su sporazume o uvođenju više LNG-ja sa proizvođačima kao što su SAD, a takođe je došlo do pomeranja ka obnovljivim izvorima kao što su vetar i solarna energija.
Prema statistikama, uvoz gasa iz evropskih gasovoda prošle godine iznosio je oko 151 milijardu kubnih metara, u poređenju sa 232 milijarde godinu ranije. Pad od 35 odsto na godišnjem nivou je u suprotnosti sa povećanjem uvoza LNG-ja na 170 milijardi kubnih metara u 2022. sa 108 milijardi godinu ranije.
Dok je apetit Evrope za LNG porastao, Azija je i dalje bila najveći uvoznik tog goriva. Od ukupne globalne trgovine gasom prošle godine, LNG je činio 56 odsto.
Udeo Rusije u globalnom izvozu gasa gasovodima pao je na 29 odsto u 2022. sa oko 43 odsto u proseku u prethodnih 10 godina, navodi se u izveštaju.
Norveški gas iz gasovoda se računao kao unutrašnja trgovina unutar Evrope i isključen je iz broja uvoza.
- U pisanju teksta pomogla Elena Mazneva.