Holandska vlada je spremna da trajno zatvori najveće evropsko nalazište gasa za manje od četiri meseca, ubrzavajući na taj način prethodni rok zatvaranja.
Polje Groningen u severoistočnoj Holandiji biće zatvoreno 1. oktobra, rekli su ljudi koji su upoznati sa tim, tražeći da ne budu identifikovani jer su planovi još uvek privatni. Kabinet će doneti zvaničnu odluku kasnije ovog meseca, rekao je portparol holandske vlade.
Holandija je ranije imala za cilj da zatvori ovo gasno polje najkasnije do oktobra sledeće godine u zavisnosti od geopolitičke situacije, ali su se zvaničnici suočili sa političkim pritiskom zbog posledica zemljotresa koje bušotine na ovom polju izazivaju.
Opširnije
Nemačka će možda zatvarati industrijske kapacitete zbog manjka gasa
Habeck smatra da ne treba pretpostaviti da će privreda ostati nezahvaćena ako se ne sprovedu preventivne mere.
12.06.2023
EU bi mogla da skladišti gas na granici sa Ukrajinom?
Skladište gasa Bilče-Volicko-Ugersko, skriveno između polja i šuma, može da primi četiri puta više prirodnog gasa od najvećeg objekta u Nemačkoj.
12.06.2023
Zbog rizika u snabdevanju, gas u Evropi skočio za 35 odsto ove nedelje
U Norveškoj, koja je najveći dobavljač prirodnog gasa u Evropi, i dalje postoji delimični prekid isporuka.
09.06.2023
Da li je vezivanje za naftnu formulu dobro za Srbiju, znaćemo na zimu
Srbija kupuje gas od Rusije po ceni koja se formira na osnovu naftne formule i cena gasa na tržištu je trenutno niža od toga.
02.06.2023
Srbija i ruski gas: Da li će i dalje biti najpovoljniji?
Trenutno je cena gasa po kojoj se trguje na berzi povoljnija od one po kojoj Srbija nabavlja gas iz Rusije.
29.05.2023
Nalazište je bilo ključni izvor gasa za veći deo zapadne Evrope, kao i okosnica holandskih javnih finansija, otkako je proizvodnja počela 1963. Ali nalazište je takođe izazvalo ogromno lokalno protivljenje nakon što su stotine zemljotresa od 1980-ih oštetile hiljade domova. Prvi potezi oko zatvaranja ovog gasnog polja usledili su nekoliko dana nakon što je premijer Mark Rutte za dlaku preživio glasanje o nepoverenju nakon optužbi da je vlada neosetljiva na žalbe.
Cene gasa na holandskoj TTF berzi skočile su više od 30 odsto pošto je obustavom rada uklonjena jedna opcija za povećanje tokova ako se energetska kriza u regionu pogorša sledeće zime. Dok polja Groningena trenutno malo doprinose u ukupnoj proizvodnji gasa u Evropi, to je važan mogući tampon za snabdevanje. Cene su bile promenljive jer su prekidi u Norveškoj izazvali zabrinutost u vezi sa zalihama i toplog vremena koje je podstaklo potražnju.
Ranije ove godine, holandska vlada se obavezala da će potrošiti ukupno 22 milijarde evra u periodu od 30 godina za obeštećenje stanovnicima Groningena. Od približno 327.000 domova u regionu, najmanje 127.000 prijavilo je neku štetu, prema Institutu za rudarska oštećenja Groningena. Više od 3.300 zgrada je srušeno u ovoj oblasti od 2012. godine jer su ih zemljotresi učinili nesigurnim.
Holandska vlada bi takođe mogla da demontira gasne bušotine tako što će ih napuniti betonom sledeće godine, rekla je jedna osoba. Maksimalno 2,8 milijardi kubnih metara gasa biće izvučeno iz polja Groningen do oktobra, što znači da sada radi na minimalnim nivoima.
Odluka o zatvaranju nije potpuno neopoziva, kažu ljudi. Ako dođe do još jedne energetske krize ili veoma hladne zime, biće potrebno oko dve nedelje da se bunari ponovo otvore, rekli su. To je dovoljno vremena da vlada poništi svoju odluku, u zavisnosti od vremenske prognoze.