Naftna i gasna kompanija OMV Petrom objavila je u sredu da će zajedno sa rumunskom gasnom kompanijom Romgaz uložiti do četiri milijarde evra u projekat "Neptun Deep", koji podrazumeva eksploataciju gasa iz Crnog mora.
Kako je objavljeno na zvaničnoj stranici OMV Group, koji ima 51 odsto udela u OMV Petromu, gas će se eksploatisati sa dva polja prirodnog gasa, Domino i Pelican South.
"OMV Petrom i Romgaz će zajedno uložiti do četiri milijarde evra u razvojnu fazu projekta, koji će dovesti u pogon oko 100 milijardi kubnih metara prirodnog gasa. Prva proizvodnja je procenjena na 2027. godinu, a proizvodnja na platou će biti približno 140 kboe/dan, skoro 10 godina", navodi se u saopštenju.
Opširnije
Krhko evropsko tržište gasa pokazuje rizik od ponavljanja krize
Tržište gasa pokazuje znakove upozorenja da bi Evropa lako mogla da se vrati u prošlogodišnju energetsku krizu.
16.06.2023
Holandija ove godine zatvara najveće evropsko nalazište gasa
Holandska vlada je spremna da trajno zatvori najveće evropsko nalazište gasa za manje od četiri meseca.
16.06.2023
EU bi mogla da skladišti gas na granici sa Ukrajinom?
Skladište gasa Bilče-Volicko-Ugersko, skriveno između polja i šuma, može da primi četiri puta više prirodnog gasa od najvećeg objekta u Nemačkoj.
12.06.2023
Da li je vezivanje za naftnu formulu dobro za Srbiju, znaćemo na zimu
Srbija kupuje gas od Rusije po ceni koja se formira na osnovu naftne formule i cena gasa na tržištu je trenutno niža od toga.
02.06.2023
EU gradi previše kapaciteta za uvoz LNG-ja
Evropa je požurila da obezbedi kapacitete za nabavku LNG-ja kako bi ublažila energetsku krizu zbog sukoba sa Rusijom.
15.05.2023
Amerikanci grade LNG terminal i gasnu elektranu u Crnoj Gori
Američke kompanije Enerflex Energy Systems i Wethington Energy Innovation odabrane su da u Crnoj Gori izgrade terminal za uvoz i izvoz tečnog prirodnog gasa.
12.05.2023
Počeli pregovori Srbije sa Azerbejdžanom o nabavci gasa
Srbija je zvanično započela razgovore sa Azerbejdžanom u vezi sa nabavkom gasa iz Kaspijskog regiona, potvrdila je u utorak ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović.
09.05.2023
Izgradnja novih gasovoda na Zapadnom Balkanu višestruki rizik
Planovi za izgradnju novih gasnih projekata za LNG na Zapadnom Balkanu predstavlja rizik za ekonomsku i energetsku bezbednost, navodi se u istraživanju Global Energy Monitora i Bankwatcha.
31.03.2023
Međutim, prethodno će ovaj projekat morati da odobri rumunska Agencija za mineralne resurse.
Predsednik upravnog odbora i izvršni direktor OMV-a i predsednik nadzornog odbora OMV Petrom Alfred Stern izjavio je da je oduševljen što su dugogodišnji kolektivni napori na više nivoa ostvareni ovom konačnom investicionom odlukom.
"Neptun Deep je oduvek bio deo strategije OMV Petrom, kao i ključni strateški stub portfelja naše grupe u okviru Strategije 2030, gde nastojimo da snabdevamo energijom na održiviji način u budućnosti. S obzirom na to da je Rumunija spremna da postane najveći proizvođač prirodnog gasa u EU, očekuje se da će Neptun Deep obezbediti pouzdan i siguran izvor energije u regionu, istovremeno jačajući poziciju naše grupe u regionu Crnog mora i u Jugoistočnoj Evropi", rekao je Stern.
Dodao je i da ova odluka o ulaganju takođe dolazi u vreme kada OMV Petrom nastavlja da gradi rešenja za energiju sa niskim sadržajem ugljenika za snabdevanje rastuće potražnje za energijom u Rumuniji.
Potrebna infrastruktura za eksploataciju gasa
Infrastruktura potrebna za razvoj morskih polja prirodnog gasa Domino i Pelican South uključuje 10 bušotina, tri podmorska proizvodna sistema i pripadajuće protočne linije, platformu na moru, glavni gasovod do Tuzle i mernu stanicu prirodnog gasa.
Platforma generiše sopstvenu energiju, radeći po najvišim standardima bezbednosti i zaštite životne sredine. Celokupnom infrastrukturom će se upravljati na daljinu, digitalno. To omogućava optimizaciju procesa i doprineće poboljšanju ekoloških performansi, čineći potrošnju energije efikasnijom i smanjenjem emisija, dodaje se u saopštenju.
O projektu "Neptun Deep"
Oblast Neptunske dubine u Crnom moru ima površinu od 7.500 kvadratnih kilometara i nalazi se na udaljenosti od oko 160 kilometara od obale, u dubinama između 100 i 1.000 metara.
Od 2008. godine, istražne aktivnosti u ovoj oblasti obuhvatale su dve 3D kampanje akvizicije i dve kampanje istražnog bušenja i dva programa istražnog bušenja.
Prvo otkriće prirodnog gasa dogodilo se 2012. Troškovi istraživanja i procene do danas iznose više od 1,5 milijardi evra.