Evropska domaćinstva plaćaju više nego ikad za struju i prirodni gas, čak i dok vlade troše milijarde da bi zaštitile potrošače od energetske krize.
Prosečna maloprodajna cena gasa u Evropskoj uniji (EU) i Britaniji bila je skoro 18 evrocenti (0,18 dolara) po kilovat-satu u oktobru, dvostruko više nego u istom mesecu prošle godine, prema konsultantskoj kući VaasaETT Ltd. Cena struje za domaćinstva skočila je 67 odsto na 36 evrocenti po kilovat-satu.
Brojevi dolaze pošto su vlade EU obećale više od 550 milijardi evra za zaštitu građana i preduzeća od rastućih troškova energije tokom prošle godine. Bez zemalja koje su pružale tu podršku, verovatno bi računi domaćinstava bili još veći, rekao je Philip Lewis, glavni izvršni direktor konsultantske kuće sa sedištem u Helsinkiju.
Na mesečnom nivou, prosečna jedinična stopa za struju je u oktobru porasla za 3,4 odsto, dok je za gas povećana za 2,5 odsto. Najveći mesečni rast zabeležen je u Dablinu, gde su cene električne energije porasle za 44 odsto, dok je prosečna cena gasa u Rimu porasla za 97 odsto.
Neuobičajeno toplo vreme donelo je olakšanje i za potrošače i za vlade u oktobru, jer je manje ljudi uključivalo grejanje. Međutim, cene bi trebalo da rastu kako Evropa ulazi sve dublje u zimu, što bi moglo da stvori buduće probleme političkim liderima koji su pokušali da veštački zadrže niske troškove.
"Ako bismo u suštini imali da kriza manje-više traje još jednu godinu ili više od godinu dana, cena tih mera za ove vlade bi bila ogromna", rekao je Lewis u intervjuu. "Kupci će na kraju zaboraviti da te cene nisu stvarne – oni će ih uzeti kao normu i tada je u suštini nemoguće ukloniti ih."