Francuski energetski regulator apelovao je na domove i preduzeća da smanje potrošnju energije kako bi izbegli nestanke struje ove zime.
Zemlja ulazi u grejnu sezonu sa samo polovinom svojih nuklearnih kapaciteta koji su operativni, dok su isporuke ruskog gasa takođe smanjene. Mrežni operater RTE upozorio je da bi ograničenja proizvodnje - koja su primorala naciju da uvozi struju po neverovatnim cenama - mogla dovesti do rotirajućih isključenja struje u slučaju jako hladnog vremena.
"Ako budemo trezveni, posebno u stanovima i kancelarijama, to će olakšati zimu", rekla je Emmanuelle Wargon, predsednica Komisije za regulaciju energije, u intervjuu za Bloomberg u sredu. Francuska može da izbegne trajne nestanke struje sve dok ljudi ublaže potrošnju energije, rekla je ona.
Vlada je postavila cilj da smanji potrošnju energije od strane preduzeća i javne vlasti za 10 odsto tokom dve godine. Postignut je određeni napredak, a podaci za protekle četiri nedelje pokazuju da je potrošnja električne energije bila 6,8 odsto niža od nivoa pre kovida, pošto su proizvođači smanjili potrošnju. Centralni scenario RTE pretpostavlja da Electricite de France SA može povećati atomsku proizvodnju na 45 gigavata u januaru sa 30 gigavata, iako tehnički kvarovi i dalje ometaju rad reaktora.
Problemi sa električnom energijom u zemlji šire se i na susedne zemlje, koje su morale da koriste više gasa za proizvodnju električne energije u odsustvu uvoza iz Francuske. Blago vreme je pomoglo, ostavljajući skladišta gasa skoro popunjenim širom regiona, ali će skladištenje za sledeću zimu biti teže bez ruskih zaliha, navodi Wargon. "Radimo na tome sa velikim kompanijama širom Evrope", rekla je ona.
Energetska kriza na kontinentu podstakla je vlade da potroše desetine milijardi evra na zaštitu domaćinstava i preduzeća usred rastućih troškova. Zemlje proučavaju više načina da smanje račune za struju i gas - od zajedničke kupovine do ograničenja cena - iako su predložene mere širom Evrope bile predmet dugotrajnih političkih prepirki.
Napor Francuske da ograniči cene gasa koji se koristi u elektranama - sistem koji je već uveden u Španiji i Portugalu – možda će biti teško proširiti na ostatak kontinenta usred protivljenja velikih korisnika goriva poput Nemačke, rekla je Wargon. Zemlje koje troše mnogo gasa za proizvodnju električne energije takođe mogu tražiti kompenzaciju za svoje veće troškove od nacija koje uvoze jeftiniju struju.