Evropska unija je najavila novi hitan paket za rešavanje energetske krize, oslanjajući se na solidarnost među državama članicama. Međutim, blok se suzdržava od trenutnih ograničenja cena gasa zbog političkih podela i zabrinutosti oko sigurnosti snabdevanja.
Evropska komisija (EK) objavila je u utorak nove predloge mera za suzbijanje energetske krize, koji su usmereni na jačanje solidarnosti među članicama Evropske unije (EU), zajedničke pregovore sa dobavljačima gasa i sprečavanje ekstremnog rasta cena energenata, ali zasad nema poteza da se ograniči cena gasa.
EK predlaže pokretanje novog indeksa za tečni prirodni gas (LNG) koji bi bolje odražavao energetsku realnost nakon prekida isporuka iz Rusije.
"Znamo da smo zajedno jači. Stoga je logično da energetske kompanije, umesto da se međusobno takmiče u nabavkama, razviju zajedničku platformu za nabavku", rekla je predsednica EK Ursula von der Leyen na konferenciji za novinare.
EK takođe traži od država članica moć da, u krajnjem slučaju, ograniče cenu gasa na holandskom tržištu, što je reper za trgovinu na celom kontinentu. Takva mera bi se mogla koristiti u periodu kada se razvija novi indeks cena LNG-a, sa ciljem sprečavanja špekulativne trgovine i drastičnog povećanja cena.
EK takođe smatra da vredi razmisliti o ograničavanju cene gasa za proizvodnju električne energije.
"Ovaj model je uveden u Španiji i Portugalu, gde je snizio cene struje. Smatramo da je vredan razmatranja na nivou cele EU i sada tražimo odgovore na još jedno ili dva pitanja koja su još uvek otvorena u vezi sa tim", rekla je predsednica EK.
Za direktnije izbegavanje nestabilnosti cena gasa, paketom mera predviđeno je uspostavljanje privremenog mehanizma za upravljanje nestalnostima u trgovini fjučersima električne energije i gasa do 31. januara naredne godine. Na taj način bi se izbegli poremećaji na tržištima sa manje likvidnim ugovorima.
"Neće biti moguće zaštititi sve od posledica rata, ali EU treba da se fokusira na podršku ugroženim domaćinstvima i najugroženijim preduzećima", smatra Von der Leyen.
Lideri država članica razmatraće predloge EK na samitu u četvrtak i petak.
EK smatra da bi punjenje skladišta gasa u narednoj godini moglo biti izazovno i stoga predlaže članicama da zajedno kupuju gas kako bi napunili najmanje 15 odsto skladišta i omogućili kompanijama da formiraju konzorcijume za sklapanje dugoročnih ugovora. Rusija nije predviđena kao izvor u tome.
Paketom mera predviđeno je korišćenje 40 milijardi evra iz kohezionih fondova EU za državnu pomoć preduzećima i domaćinstvima u suočavanju sa energetskom krizom.
Suzbijanje nestabilnosti
Da bi se stvorio direktniji mehanizam za sprečavanje nestabilnosti cena gasa, paket bi zahtevao od mesta trgovanja da uspostave novi privremeni mehanizam za upravljanje unutardnevnom volatilnošću derivata električne energije i gasa do 31. januara 2023. U pokušaju da se izbegnu nenamerni poremećaji na tržištima za manje likvidnih ugovora, alat treba da se fokusira na premesečne energetske derivate, pokazuje dokument.
"Što budemo uspešniji u pogledu energije, bićemo u jačoj privrednoj i društvenoj poziciji", rekao je Valdis Dombrovskis, potpredsednik Komisije.
"Ali neće biti moguće zaštititi sve od posledica rata", dodao je govoreći o ruskoj invaziji na Ukrajinu. Umesto toga,
EU bi trebalo da se fokusira na podršku ugroženim domaćinstvima i najugroženijim preduzećima kako bi se izbegla inflacija.
EU samit
O planu komisije će razgovarati lideri EU na samitu od 20. do 21. oktobra u Briselu. Oni bi mogli da podrže plan za "istraživanje privremenog dinamičnog koridora cena prirodnog gasa" koji će se primeniti pre nego što se uspostavi novi LNG indeks i verovatno podržati zajedničku kupovinu gasa, navodi se u nacrtu političke izjave šefova vlada u koji je Bloomberg News imao uvid. U narednom koraku, ministri energetike će razgovarati o detaljima na sastanku u Luksemburgu 25. oktobra.
Sredinom novembra očekuje se hitan sastanak ministara energetike na kojem će biti potpisani predlozi.
Zajednička platforma za kupovinu bi koordinirala punjenje rezervi gasa. Ako se zalihe u magacinu iscrpe krajem ove zime, ispunjavanje cilja od 90 odsto popunjenosti skladišta do novembra 2023. moglo bi biti teže sledeće zime, smatra Komisija. Plan je da se državama članicama naloži da kolektivno kupuju dovoljno gasa za najmanje 15 odsto svojih skladišnih kapaciteta i omogući kompanijama da formiraju evropski konzorcijum za pregovore o dugoročnim ugovorima. Ruski izvori snabdevanja bili bi isključeni iz učešća.
Kako bi se izbegli nestanci struje i racionalizacija tokom grejne sezone, EU je već pristala na dobrovoljni cilj smanjenja potrošnje gasa za 15 odsto, uz opciju obaveznog puštanja u rad. Komisija će pažljivo pratiti mere za smanjenje potražnje i spremna je da aktivira prelazak na obavezna smanjenja ili čak da revidira ciljeve ako se sadašnje mere pokažu nedovoljnim, prema predlozima.
Paket takođe nudi alate državama članicama da koriste državnu pomoć za ublažavanje uticaja visoke energetske krize na preduzeća i domaćinstva, pri čemu je državama članicama ponuđena mogućnost korišćenja do 40 milijardi evra iz kohezionih fondova bloka.
- Uz pomoć Jorgea Valera i Katharine Rosskopf