Evropska unija se približava predlaganju privremene revizije tržišta električne energije ograničavanjem cena gasa koji se koristi za proizvodnju električne energije, čak i kada raste pritisak na blok da nametne širu granicu.
Ministri energetike EU koji će se okupiti u sredu u Pragu razmotriće taj model, koji su već usvojile Španija i Portugal, omogućavajući potrošačima da izbegnu najgore skokove cena. Međutim, neke nacije, uključujući Nemačku, ostaju skeptične i strahuju da bi ograničenje moglo da podstakne potražnju u trenutku kada EU treba da obuzda svoju žeđ za ruskim gasom.
Nemačka i Holandija planiraju da kažu da će svaka takva mera morati da se razmotri "veoma pažljivo" i da se osigura da se teret podeli između zemalja, navodi se u nacrtu dokumenta koji je Bloomberg video. Oni favorizuju trenutnu zajedničku kupovinu gasa od strane EU kako bi se sprečilo da se zemlje međusobno nadmeću, kao i strože ciljeve za smanjenje potražnje.
Kako se zima približava, vreme ističe da se te razlike pomire. Komesar za energetiku Kadri Simson predstaviće u sredu ministrima u glavnom gradu Češke detaljniji plan. Plan bi mogao da obuhvati moguće predloge o razdvajanju tržišta električne energije, kao i mere o nabavci gasa o kojima bi potom razgovarali lideri EU na samitu 20. i 21. oktobra.
"Postoji kratkoročna trka za postizanje većeg konsenzusa", rekao je Maximo Miccinilli, šef za energetiku i klimu u konsultantskoj firmi FleishmanHillard EU. "Oni mogu da se dogovore o principu razdvajanja gasa od električne energije, ali im treba vremena da shvate kako to da urade."
Cilj je da se ministri energetike ponovo sastanu sledećeg meseca kako bi potpisali mere koje su potrebne da se građani zaštite od neviđene energetske krize. Blok je već uveo vanredne poreze na profit energetskih kompanija i dogovorio se oko ciljeva smanjenja potražnje za električnom energijom i gasom.
"Trudim se da vidim jasan pravac i ne vidim konsenzus o ograničenjima", rekla je Simone Tagliapietra, istraživač u Bruegel istraživačkom centru u Briselu. "Španski sistem koji je privremeno proširen na nivou EU mogao bi da bude jedini izvodljiv put napred u ovom trenutku", misleći na iberijski model ograničavanja cena gasa u električnoj energiji.
Kako se blok približava ograničenju cene gasa u proizvodnji električne energije, sporazum o širem ograničenju će trajati duže zbog njegove složenosti, rekao je visoki zvaničnik EU koji poznaje ovu materiju. Glavni izazov je osigurati da bilo koji plafon bude dovoljno nizak da smanji cene za potrošače i preduzeća, ali dovoljno visok da i dalje privuče zalihe gasa na globalnom tržištu.
Prošle nedelje su Italija, Grčka, Poljska i Belgija predložile ograničavanje rastućih troškova prirodnog gasa uvođenjem koridora ili raspona oko ograničenja cena u najvećim trgovinskim čvorištima u regionu. Ali druge zemlje, poput Nemačke, kažu da više vole da pregovaraju sa prijateljskim dobavljačima gasa kako bi snizile cenu bez ugrožavanja tokova.
Zajednička nabavka bi takođe pomogla da se popune skladišta gasa od marta, nakon što se iscrpe tokom zime, saopštila je Komisija prošle nedelje.
Istovremeno, Nemačka se našla u centru pažnje zbog svog paketa od 200 milijardi evra (194 milijarde dolara) koji će pomoći u ublažavanju udarca energetske krize, izazivajući zabrinutost da će zemlje pokušati da nadmaše jedna drugu u merama pomoći, umesto da preduzmu jedinstven odgovor.
Nemačka i Holandija potiču plan smanjenja troškova energije 'bez žaljenja'
Nemačka i Holandija će izneti višesmerni pristup kako bi pomogli u smanjenju troškova energije u EU, zadržavajući otvorenu mogućnost ograničavanja cena gasa u proizvodnji električne energije uoči sastanka ministara u Pragu.
Dve zemlje su spremne da izlože plan od 10 tačaka koji se fokusira na zajedničku kupovinu gasa kako bi sprečile pojedinačne zemlje da nadmašuju jedna drugu na tržištima, navodi se u dokumentu koji je Bloomberg video i koji će činiti osnovu njihove pozicije u razgovorima ministara energetike u sredu. Takva mera bi trebalo da bude operacionalizovana odmah, dok bi zemlje članice takođe trebalo da se postaraju da njihovo punjenje skladišta gasa sledeće godine bude koordinisano kako bi se sprečilo povećanje cena.
U onome što se može posmatrati kao ustupak prema zemljama koje pozivaju na odvajanje gasa od električne energije, Nemačka i Holandija tvrde da svaku takvu meru treba „veoma pažljivo razmotriti i takođe treba da uključuje podelu tereta“. Oni ističu rizik da bi model koji je trenutno na snazi u Portugalu i Španiji mogao povećati potražnju za energijom.
"Svaka mera koja je isključivo usmerena na simptom, visoku cenu gasa, nije u skladu sa potrebom da se efikasno reši osnovni uzrok problema", navodi se u dokumentu, nazivajući je "akcionim paketom mera bez žaljenja".
U najnovijem predlogu, Nemačka i Holandija kažu da bi se moglo razmotriti ograničenje cena na uvoz ruskog gasa, ako je to prihvatljivo za zemlje koje bi bile najviše pogođene, i da bi svaka takva mera morala da izbegne racionalizaciju energije. Grupa od 15 država članica ranije ovog meseca zagovarala je postavljanje gornje granice veleprodajnih cena električne energije, dok je manji broj rekao da bi koridor cena oko bilo koje granice mogao da se koristi da bi se obezbedila određena fleksibilnost. Ipak, takve opcije su komplikovane i očekuje se da će trebati više vremena da se razviju.