Znakovi deflacije u Kini su samo prolazni, rekao je savetnik centralne banke te zemlje, uprkos pogoršanju pada potrošačkih cena.
"Što se tiče pitanja deflacije, možemo reći da Kina pokazuje samo malo znakova toga, i mislim da je to privremeno", rekao je Wang Yiming, član odbora za monetarnu politiku Narodne banke Kine (PBOC), na Caixin samitu u Pekingu u petak. "Još uvek nije deflacija u strožem smislu."
Ovi komentari u skladu su sa naporima centralne banke ove godine da umanji strahove u vezi sa dugotrajnim padom opšteg nivoa cena, što bi moglo oštetiti potrošnju domaćinstava i narušiti poslovno poverenje.
Opširnije
Kinezi nerado kupuju stanove i kuće, kaže Morgan Stanley
Više od 80 odsto ispitanih domaćinstava i dalje nije sklono ulasku na tržište.
11.10.2023
Kina brokerima ograničila trgovanje valutama zbog slabog juana
Banke su najveći igrači, a na brokere otpada manji deo obima Forex trgovanja.
15.09.2023
Kina srezala kamatne stope najviše od 2020.
Kamatna stopa na kratkoročne pozajmice snižena je za 10 baznih poena.
15.08.2023
Kina u deflaciji, oči uprte u centralnu banku
Pale su i proizvođačke i potrošačke cene, i to prvi put od novembra 2020. godine.
09.08.2023
Rast kineskog BDP-a razočarao u drugom tromesečju
Bruto domaći proizvod porastao je za 6,3 odsto u drugom tromesečju u odnosu na isti period prethodne godine, što je slabije od 7,1 odsto, koliko su očekivali ekonomisti u anketi Bloomberga.
17.07.2023
Zvanični podaci su pokazali da su potrošačke cene pale za 0,2 odsto na godišnjem nivou u oktobru nakon što su se klimale blizu kontrakcije tokom poslednjih nekoliko meseci. Deflator bruto domaćeg proizvoda Kine - najširi pokazatelj cena u ekonomiji - bio je negativan tokom dva uzastopna kvartala.
Wang pripisuje trome cene u Kini uglavnom privremenom nedostatku tražnje. Rekao je da se ponuda novca centralne banke i dalje povećava umesto smanjenja, što bi bilo tipično za ciklus deflacije. Odbacujući pretnje "japanizacije" Kine, Wang je rekao da zemlja neće ponoviti Japanov pad u stagnaciju tokom devedesetih delimično zato što su pritisci deflacije privremeni.
Često odražavajući smanjenje potrošačke tražnje, deflacija je postala osetljiva tema u Kini kako je oporavak posle pandemije gubio na snazi u drugom kvartalu, pri čemu su neki ekonomisti izveštavali da im je naloženo da o tome ne govore javno.