Sve glasnije se čuju oni koji kupuju državne obveznice, ali BlackRock se sa njima ne slaže.
Kompanija se drži plana da izbegava dugoročne državne hartije od vrednosti pošto nivo duga raste, državno zaduživanje raste i inflacija dostiže povišene vrednosti. Investitori će zbog kompenzacije zahtevati sve veće prinose, a kamatne stope bi mogle da ostanu visoke duže nego što tržište očekuje, smatraju iz kompanije koja je najveći svetski menadžer novca.
"Manje ulažemo u nominalne dugoročne državne obveznice u svakom scenariju u ovom novom režimu", napisali su potpredsednik Philipp Hildebrand i njegove kolege u izveštaju koji je ispitao četiri različita scenarija na tržištu. "Malo je verovatno da će centralne banke priskočiti u pomoć brzim smanjenjem kamatnih stopa u recesijama koje su osmislile kako bi inflaciju svele na ciljanu."
Opširnije
Države EU bi mogle da se zaduže rekordnih 500 milijardi evra u 2023.
Među velikim evropskim ekonomijama najproblematičnije je finansiranje italijanskog duga.
08.12.2022
Prodate sve desetogodišnje državne obveznice, prinos i dalje visok
Ovo je poslednja aukcija desetogodišnjih obveznica u ovoj godini.
06.12.2022
Srbija ima šanse da izbegne recesiju sledeće godine
Sledeće godine možemo da očekujemo recesiju u Evropi, a možda i u SAD.
05.12.2022
Po pitanju obveznica, svi iz regiona su gubitnici
Stanje se nije pogoršalo u istoj meri u svim zemljama u Adria regionu.
05.12.2022
BBA analiza: Kakva će 2023. biti za tržišta kapitala u Adria regiji
Berzanski indeksi su na tržištima u Sloveniji, Hrvatskoj i Severnoj Makedoniji u poslednje vreme podbacili u odnosu na evropska tržišta.
05.12.2022
Rekordan godišnji pad u državnim obveznicama SAD primorava investitore sa fiksnim prihodima da preispitaju svoj plan za 2023. jer neki stratezi upozoravaju na to da bi optimizam oko vrhunca u ciklusu povećanja kamatnih stopa mogao biti preran. Učesnici na tržištu su podeljeni u pogledu izgleda, a neki kao što su Fidelity International i Jupiter Asset Management gomilaju obveznice kako bi se suprotstavili riziku od recesije.
BlackRockova očekivanja zasnovana su na stavu da dugoročni državni dug više ne ispunjava svoju tradicionalnu ulogu diverzifikatora portfelja zbog uporne inflacije. Referentni 10-godišnji prinosi državnih obveznica SAD su se skoro utrostručili u odnosu na najniže godišnje i dostigli 4,34 odsto u oktobru, nakon što su Federalne rezerve agresivno podigle stope kako bi ukrotile najvišu inflaciju u četiri decenije.
Prinosi na 10-godišnje američke obveznice u utorak su pali za jedan bazni poen na 3,60 odsto.
"Vidimo da investitori zahtevaju veću nadoknadu za njihovo držanje jer centralne banke pooštravaju monetarnu politiku u vreme rekordnog nivoa duga", navodi se u izveštaju, govoreći o dugoročnim državnim obveznicama.
Dok centralne banke širom sveta pokušavaju da uspore rast cena, BlackRock smatra da će dugoročni pokretači, poput starenja radne snage, održati pritisak iznad nivoa pre pandemije. Firma favorizuje obveznice vezane za inflaciju kako bi zaštitila svoj portfelj.
(Ažurirano sa prinosima na prihode u SAD u šestom pasusu.)