Rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) Srbije u drugom kvartalu 2025. godine iznosiće 2,3 odsto, a za celu 2025. oko 2,8 odsto, procena je analitičara julskog broja Makroekonomskih analiza i trendova (MAT), publikacije Ekonomskog instituta.
Takođe, u drugom kvartalu ove godine očekuje se međugodišnji rast u industriji od 2,9 odsto, čemu će najviše doprineti rast u oblasti proizvodnje motornih vozila i prikolica, ostalih saobraćajnih sredstava, kao i proizvoda od gume i plastike.
Opširnije

BDP Srbije porastao dva odsto - javne investicije ubrzavaju rast u drugoj polovini 2025.
Domaća privreda porasla je za dva odsto međugodišnje u prvom kvartalu 2025.
26.06.2025

MMF optimističan, ali upozorava na rizike
Srpske vlasti ostaju posvećene ograničenju budžetskog deficita na najviše tri odsto od 2025. do 2027, a rashodi za plate i penzije moraju se uklopiti u taj okvir, saopštio je MMF posle prve revizije CPI aranžmana iz predostrožnosti.
11.06.2025

Rast BDP-a Srbije u prvom kvartalu ove godine dva odsto
Ovaj podatak je u skladu sa fleš procenom koju je RZS izeno krajem aprila. To je najslabiji tromesečni učinak domaće privrede od kraja 2022. godine.
02.06.2025

Da li će preteći rast duga Kine uticati na smanjenje investicija u Srbiji
Javni dug Kine iznosi oko 88 odsto BDP-a i postoji opasnost da pređe granicu od 100 odsto BDP-a.
29.05.2025
Autori MAT-a do ovih podataka došli su, kako se navodi, analizom rezultata istraživanja o očekivanjima privrednika i iskorišćenosti kapaciteta u industriji, primenom modela ukupne industrije.
Procena bruto dodate vrednosti (BDV) ukupnih usluga za drugi kvartal 2025. autora MAT-a pokazuje da će rast ukupnih usluga iznositi oko 2,4 odsto.
"Usporavanje kretanja BDV-a ukupnih usluga u prvom kvartalu ove godine najviše je bilo uslovljeno padom trgovine na veliko, padom prometa kopnenog saobraćaja i cevovodnog transporta, kao i padom prometa delatnosti pripremanja i posluživanja hrane i pića i padom prometa u upravljačkim delatnostima i naučnog istraživanja i razvoja", navode se u publikaciji MAT-a.
Tendencije usporavanja prometa, kako dodaju, očekuju se i u drugom kvartalu 2025. godine.
Saobraćajna infrastruktura vuče pad građevinarstva
Kada je reč o građevinarstvu, ovaj sektor je u prvom kvartalu ostvario pad BDV-a od 5,6 odsto. "Na to je najviše uticao pad građevinskih radova na saobraćajnoj infrastrukturi i izgradnji složenih industrijskih građevina."
Na osnovu redovne mesečne poslovne ankete Republičkog zavoda za statistiku (RZS) o očekivanjima građevinskih firmi u narednom periodu i kretanju građevinskih trendova u međunarodnom okruženju, u MAT-u se navodi da se u drugom kvartalu 2025. očekuje međugodišnji pad ovog sektora od oko 3,4 odsto.
Podsetimo, realni rast BDP-a u prvom kvartalu 2025. godine, u odnosu na isti period prethodne godine, iznosio je dva odsto, što je najslabiji tromesečni učinak srpske privrede od kraja 2022. godine.
Pad BDP-a u prvom kvartalu 2025. godine bio je 0,6 odsto u odnosu na prethodni kvartal. Posmatrano po delatnostima, najznačajniji realni rast bruto dodate vrednosti od osam odsto međugodišnje imao je sektor informisanja i komunikacija. Rast je zabeležen i u sektoru industrije i snabdevanja vodom i upravljanja otpadnim vodama od 2,1 odsto. Realni pad bruto dodate vrednosti imalo je građevinarstvo, i to 5,6 odsto, koje je prethodne godine bilo nosilac privrednog rasta. Potom trgovina na veliko i malo, popravka motornih vozila, saobraćaja i skladištenja i usluga smeštaja i ishrane od po 1,1 odsto.
Inače, procena rasta BDP-a autora MAT-a u periodu od januara do maja 2025. godine, prema raspoloživim visokofrekventnim indikatorima, iznosi oko 2,2 odsto međugodišnje. "To je za 2,4 procentna poena lošiji rezultat u odnosu na isti period prethodne godine."
Posmatrano sa proizvodne strane, ključni izvor rasta u prvih pet meseci ove godine jeste sektor ostalih usluga.
Oživeo promet u trgovini na malo
"Industrija je doprinela rastu BDP-a sa oko 0,4 procentna poena, a sektor ostalih usluga i neto porezi sa po 1,4 procentna poena i 0,3 p. p. S druge strane, negativan doprinos potekao je od sektora građevinarstva koji je pao za 0,15 procentnih poena", navodi se u analizi MAT-a.
U odnosu na isti period prošle godine, dodaju, zabeležen je umereni rast dodate vrednosti u sektoru trgovine, kao i za nijansu lošiji sektor saobraćaja i IT-ja.
Takođe, kako se navodi u MAT-u, nakon prethodnog usporavanja, naročito od februara do aprila, u maju je zabeležen potpuni oporavak unutrašnjeg prometa, pa je u stalnim cenama promet u trgovini na malo uvećan za 5,6 odsto.
"Inflacija je u maju smanjena i na mesečnom i na međugodišnjem nivou. U aprilu i maju 2025. registrovana je mesečna inflacija od 0,3 odsto i 0,2 odsto, te međugodišnja inflacija od četiri odsto i 3,8 odsto. Međugodišnja inflacija je smanjena četvrti mesec uzastopno, čime je dostigla najniži nivo od juna 2024. godine."
Srbija je u maju 2025. imala veću međugodišnju inflaciju od proseka Evropske unije, a manju međugodišnju inflaciju od pet članica Unije. "Međugodišnja inflacija je, prema konceptu harmonizovanog indeksa potrošačkih cena, iznosila 3,9 odsto u Srbiji, a 2,2 odsto u Evropskoj uniji, odnosno 1,9 odsto u evrozoni."
Od 27 zemalja članica EU, veću međugodišnju inflaciju nego Srbija u maju 2025. imale su Rumunija (5,4 odsto), Estonija (4,6 odsto), Mađarska (4,5 odsto), Hrvatska (4,3 odsto) i Slovačka (4,3 odsto).
Revidirane prognoze rasta BDP-a i MMF-a i NBS
Rast od dva odsto manji je i od već redukovane projekcije Narodne banke Srbije (NBS), koja je ranije ove godine spustila svoju projekciju za rast BDP-a u prvom tromesečju sa 3,5 na 3,3 odsto. Za celu godinu NBS je prvobitno predvidela rast od 4,5 odsto i nastavlja da zadržava optimističan stav da će ostatak godine popraviti ukupan rezultat.
I Međunarodni monetarni fond (MMF) krajem aprila je smanjio prognoze privrednog rasta Srbije. U okviru svog poslednje analize, MMF je smanjio projekcije u 2025. godini sa 4,2 odsto na 3,5 odsto.
Podsetimo, MMF je posle završetka posete Srbiji u junu, u okviru prve revizije aranžmana Instrumenta za koordinaciju politika (PCI), naveo da će ekonomija Srbije porasti za tri odsto u 2025. godini i ubrzati na četiri odsto u 2026. godini, a očekivani rast će biti podržan državnim investicijama i širenjem izvozne baze prerađivačke industrije.
MMF je tada ocenio i je inflacija pala unutar ciljanog okvira Narodne banke Srbije (NBS), dok su devizne rezerve ostale na visokom nivou, a javni dug nastavlja da opada.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...