Nekoliko dana uoči puštanja u saobraćaj deonice auto-puta "Miloš Veliki" od Preljine do Požege, u četvrtak je kod Čačka svečano otvorena fabrika nemačke kompanije PWO, a prema rečima zvaničnika, nova strana investicija ne bi se ni našla na toj lokaciju da se u blizini nije počelo sa izgradnjom ove važne saobraćajnice.
Obilazeći proizvodni pogon, predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će deonica biti otvorena za tri-četiri dana i da će se od ponedeljka za maksimalno dva sata stizati od Beograda do Zlatibora. ''Pojedoh se živ, izlude me ovo sa otvaranjem puta do Požege, svaki dan mi kažu 'biće sutra', očekivao sam da će biti sutra, ne znam da li će biti u subotu, nedelju, ali mora da bude do ponedeljka. Uvek neki papir fali ili neko nešto nije potpisao..."
Vučić je istakao da je iz Beograda do Čačka u četvrtak stigao za sat i 15 minuta i to jer je bila gužva na izlasku iz Beograda.
Opširnije

Kineski GEB planira fabriku za BMW u Ćupriji
Kineska kompanja GEB planira izgradnju fabrike u Srbiji za potrebe proizvođača automobila BMW.
05.06.2025

Šta bi Srbiji donela proizvodnja novog 'yuga' po starom receptu
Zvanična najava povratka popularnog automobilskog modela, osim što je razgalila nostalgičare, dobila je novi aspekt u kontekstu carina koje SAD nameću ostatku sveta.
29.05.2025

Novi kraljevi puta u Adria region dolaze iz Kine
Brojevi o kineskim automobilima pristiglim na tržišta regiona mogli bi biti nagoveštaj onoga što je ranije bilo gotovo nezamislivo - masovne prisutnosti proizvođača vozila iz te azijske zemlje na ovim prostorima.
30.05.2025

'Miloš Veliki' stigao do Požege
Završetkom puta Preljina–Požega kompletiran je auto-put Miloš Veliki' u dužini od 153 kilometra.
26.06.2025
Podsetimo, završetkom puta od pomenute Preljine do Požege "Miloš Veliki" je kompletiran od petlje Surčin u Beogradu do Požege, u dužini od oko 153 kilometra. Procenjeno vreme putovanja od Beograda do Požege biće kraće za oko 75 minuta, dok će dužina puta biti kraća za 25 kilometara, u odnosu na putovanje Ibarskom magistralom.
Mada je otvaranje najnovije deonice prvobitno najavljeno za 28. jun, na Vidovdan, državni vrh je prošle nedelje nagovestio da bi datum mogao biti neznatno pomeren. "Mi ćemo do kraja meseca, nemojte me držati za koji dan, jer je to sad pitanje kada i koliko ćemo uspeti da završimo sve papirološki, ali do kraja meseca čini se da ćemo biti u stanju da otvorimo auto-put do Požege", kazao je tada predsednik Vučić u izjavi za novinare.
Depositphotos
Inače, izgradnja auto-puta "Miloš Veliki", koji predstavlja deo Koridora 11 i ključnu vezu između Beograda i Crne Gore, počela je 2011. Ime je auto-putu dodeljeno u čast knezu Milošu Obrenoviću, osnivaču moderne srpske države i inicijatoru prvih infrastrukturnih projekata u Srbiji.
Poslednja deonica auto-puta je od Požege do Boljara, duga 106,3 kilometra. Ona je ujedno i najkompleksniji segment Koridora 11, koji će povezati Beograd sa granicom Crne Gore. Izgradnja tog poteza zvanično je u punom zamahu i prema planovima Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, biće završena u naredne tri godine.
Nova fabrika auto-industrije u Preljini
Proizvodni pogon grupacije PWO u Preljini baviće se razvojem i proizvodnjom delova, alata, sklopova i komponenti za automobilsku industriju. Prostire se na oko 17.000 kvadratnih metara i trenutno zapošljava 137 radnika. Nemački investitor planira da u fabrici uskoro bude 500, a kasnije 800 radnika, izjavio je predsednik Vučić.
"Rekli su da ne bi došli ovde da nije bilo auto-puta. Ova fabrika je velika stvar za ovaj grad i celu centralnu i zapadnu Srbiju", rekao je on, dodavši da je objekat strane firme praktično nikao ni iz čega.
Izgradnja fabrike u vrednosti od 89 miliona evra počela je krajem maja 2024, dok se početak proizvodnje u punom kapacitetu očekuje krajem ove godine. Kako podseća Beta, PWO već ima pogon i u Kragujevcu, a za investiranje u Srbiji dobio je subvenciju Vlade od oko 17 miliona evra.
Govoreći o subvencijama, Vučić je naveo da država tako pomaže zapošljavanje. "U Čačku je 2012. godine bilo 28.000 zaposlenih, a danas 38.000, iako smo 2012. imali 10.000 ili 11.000 ljudi više u Čačku", kazao je on i naglasio da je veoma važno kada u Srbiju dođe nemačka porodična kompanija, jer oni planiraju uvek da ostanu i dugoročno posluju u zemlji.
Iz kompanije su saopštili da pogon u Srbiji predstavlja njihovu sledeću prekretnicu u strategiji rasta i dodatno unapređuje njihove inženjerske i proizvodne kapacitete. Prema Vučićevim rečima, ovime je u Čačak došla najmodernija tehnološka kompanija, a Srbiji su preduzeća sa takvim tehnologijama potrebna za budućnost.
Zanimljivo je da je PWO u Čačku osnovao i Centar za zajedničke usluge, koji ima 25 zaposlenih i pruža podršku ostalim evropskim pogonima kompanije.
Proizvodi će pretežno ići nazad u Nemačku
Na otvaranju je rečeno da će se proizvodi za automobilsku industriju najviše izvoziti u Nemačku sa kojom, inače, Srbija prvi put ima suficit u trgovini.
Kako je Bloomberg Adria već pisala, Srbija je u Nemačku lane izvezla robu vrednu 4,6 milijardi evra. Najnovije istraživanje Nemačko-srpske privredne komore pokazalo je da je trgovinska razmena između dve zemlje nastavila da raste uprkos svetskim izazovima. Ipak, predstavnici komore nedavno su ocenili da se ekonomska situacija u Srbiji za 2025. godinu pogoršala, pa samim tim i očekivanja do kraja ove godine, ali da ukupna očekivanja kompanija članica komore nisu prešla u negativna.
Predsednik Nemačko-srpske privredne komore Milan Grujić; Foto: Beta
"Rezultati ovogodišnje ankete potvrđuju stabilno poverenje nemačkih kompanija u Srbiju kao investicionu destinaciju. Posebno ohrabruje podatak da bi 88 odsto ispitanika ponovo odabralo Srbiju za ulaganja, što je rast u odnosu na prethodnu godinu. To je jasan signal da zajedničkim naporima gradimo predvidivo i konkurentno poslovno okruženje. Ipak, anketa nam takođe jasno pokazuje gde je neophodno dodatno delovati - pristupanje Evropskoj uniji i dalje je za većinu kompanija ključno pitanje. Na tom putu, kao i do sada, ostajemo partneri i saveznici", naglasio je predsednik Nemačko-srpske privredne komore i generalni direktor kompanije ZF Srbija Milan Grujić.
Kada je u pitanju automobilska industrija, treba reći i da su dobavljači u Srbiji tradicionalno dominantno vezani za evropsko tržište - prvenstveno baš za Nemačku.
"Imamo diverzifikovan portfolio komponentaša - i iz Kine, iz Japana, iz zapadne Evrope, čak i iz Amerike - ali problem je što svi oni opslužuju pogone u Evropi, pa zavisimo od situacije na kontinentu", napomenuo je u ranijoj izjavi za Bloomberg Adriju profesor Ekonomskog fakulteta Dušan Marković.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...