Deonica auto-puta Miloš Veliki od Preljine do Požege otvorena je u subotu prepodne, a prisustvovao je i predsednik Aleksandar Vučić. U nedelju, od 12 časova biće otvorena za građane, tako da će oni koji se vraćaju sa Zlatibora za Beograd ići novim auto-putem, najavio je predsednik Srbije.
Opširnije

Od nedelje za dva sata do Zlatibora, sa auto-putem stigla i fabrika
Nova deonica auto-puta "Miloš Veliki" od Preljine do Požege zvanično se otvara za koji dan.
03.07.2025

'Miloš Veliki' stigao do Požege
Završetkom puta Preljina–Požega kompletiran je auto-put Miloš Veliki' u dužini od 153 kilometra.
26.06.2025

Auto-put ka Zlatiboru - kada će kraj radova i koliko će se putovati
Putovanje iz Beograda ka zapadnoj Srbiji, uključujući i popularne turističke destinacije poput Zlatibora, uskoro bi moglo biti znatno jednostavnije i brže zahvaljujući ovoj deonici.
18.04.2025

Putarina bez zaustavljanja - kada Srbija prelazi na potpunu e-naplatu
Putevi Srbije beleže i rast broja korisnika elektronske naplate putarine (ENP), kažu u tom javnom preduzeću za Bloomberg Adriju.
05.05.2025
"Danas je važan dan za našu zemlju. Vama je možda uobičajen radni dan, a za mene je ovo šest godina rada. Ovo je najteža deonica koju smo ikada izgradili u Srbiji. Nikada se nije tako teška deonica gradila", rekao je Vučić na otvaranju.
Deonica besplatna za vožnju do 15. jula
Kako kaže, u subotu su počeli zvanične pregovore za izgradnju puta do Duge Poljane. "Tu nam je 75 odsto objekata, mnogo košta".
"Put do Požege je fantastičan. Više se ne ide kroz Ovčarsko-kablarsku klisuru. Narod će do 15. jula moći besplatno da se vozi ovom deonicom, a onda ćemo početi da naplaćujemo", rekao je Aleksandar Vučić.
Inače, topografski i geomorfološki uslovi su zahtevali potrebu za projektovanjem i izgradnjom ukupno tri tunela: Trbušani, Laz i Munjino Brdo.
Vozeći se na otvaranju kroz tunel Laz, predsednik kaže da su montirani rashladni sistemi. "Reč je o do sada najdužim tunelima u našoj zemlji".
"Prosto, zbog vode i zemljišta trebalo je mnogo duže da se završi deonica Preljina-Požega. U suprotnom bi sve bilo gotovo pre godinu i po dana", kaže Vučić.
Vučić je tokom vožnje sa predstavnicima medija poslednjom deonicom auto-puta do Požege, na pitanje novinara kako komentariše pisanje pojedinih medija da se otvara auto-put iako nije bezbedan, kao i da se otvara tajno, naglasio je da ništa ne radi tajno već sve javno, kao i da je ministarka građevinarstva Aleksandra Sofronijević najstručnija za taj sektor, s obzirom da se bavi tim poslom 40 godina i ponovio da je auto-put potpuno bezbedan.
Kako izgleda deonica?
Glavni izvođač radova je "China Communications Construction Company" (matična kompanija firme CRBC), a ugovorena vrednost cele deonice od Preljine od Požege iznosi 450 miliona evra. Tunel Trbušani nalazi se u prvoj trećini deonice, a potom trasa prelazi preko Zapadne Morave i penje se obroncima planine Ovčar i Jelice.
Kroz planinu Jelicu probija se tunel Laz. Zatim se trasa spušta prema Lučanima kroz Markovicu i Negrišore. Posle Lučana prolazi kroz brdski masiv tunelom Munjino Brdo do mesta Prilipac, gde je i završetak deonice.
Sva tri tunela su projektovana sa po dve odvojene tunelske cevi, svaka za jedan saobraćajni smer. Čitava deonica je, inače, duga oko 19 kilometara.
Podsetimo, ova deonica ključna je za spajanje Beograda sa Zapadnom Srbijom, a time će putovanje do popularnih turističkih destinacija Ovčar Banje, Tare i Zlatibora, biti znatno jednostavnije i brže. Kako je pisala Bloomberg Adria nedavno, završetkom puta Preljina–Požega kompletiran je auto-put "Miloš Veliki" od petlje Surčin u Beogradu do Požege, u dužini od oko 153 kilometra.
Procenjeno vreme putovanja od prestonice Srbije do Požege biće kraće za oko 75 minuta, dok će dužina puta biti kraća za 25 kilometara, u odnosu na putovanje Ibarskom magistralom. Drugim rečima, od Beograda do Zlatibora stizaće se za oko dva sata.
Isto tako, deonica ima značaj i za povezivanje Srbije i regiona, s obzirom na to da predstavlja nastavak Koridora 11 ka granici sa Crnom Gorom, ali je i deo budućeg auto-puta Beograd–Sarajevo, pošto od Požege preostaje da se izgradi još oko 60 kilometara do granice sa Bosnom i Hercegovinom.
Otvaranje deonice nekoliko puta pomerano
Od projektne složenosti, preko teškog reljefa i složene geološke građe, do obimne eksproprijacije i pojave podzemnih voda – svaki kilometar ove trase predstavljao je ozbiljan inženjerski i logistički izazov, odgovorili su ranije u Putevima Srbije za Bloomberg Adriju na pitanje zbog čega ovoliko kasni ključna deonica na auto-putu Miloš Veliki.
Tačnije, deonica čija je gradnja započela 2019. godine je, prema prvim najavama, trebalo da bude otvorena do kraja 2021. godine. Glavni izvođač radova je kineska kompanija CRBC, a ugovorena vrednost deonice iznosi 450 miliona evra, a koliko će koštati na kraju, ostaje da vidimo.
Bez sumnje, reč je o najtežoj deonici na auto-putu "Miloš Veliki", koji od Beograda vodi do granice sa Crnom Gorom.
Kako su sredinom aprila ove godine objasnili u Putevima Srbije, kraj deonice Čačak-Požega je ulazni portal tunela "Laz", inače "trenutno najdužeg probijenog tunela na autoputnoj mreži Srbije". Ulazni portal kroz planinu Jelicu nalazi se u mestu Pakovraće, dok je izvozni portal u selu Rtari.
"Konstruktivni karakter predviđenih tunelskih konstrukcija bio je takav da je primenjena nova austrijska tunelska metoda, pri čemu su ulazni i izlazni delovi tunelskih cevi, ukupne dužine za obe cevi 224,66 m, izvedeni u otvorenom iskopu", saopšteno je nedavno iz Puteva Srbije.
(Ažurirano izjavama Aleksandra Vučića kroz tekst, kao i dodatnim informacijama o trasi.)
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...