Srbija i Sjedinjene Američke Država (SAD) zajednički rade na tome da uspostave bescarinski trgovinski sporazum, nagovešteno je na nedavnom sastanku Donalda Trumpa Juniora sa više desetina privrednika i direktora srpskih kompanija okupljenih u Privrednoj komori Srbije (PKS) u Beogradu. Uvođenje takve mere došlo bi nakon što je slične aranžmane Srbija poslednjih godina već ugovorila sa više zemalja, uključujući Kinu, sa kojom SAD imaju komplikovane odnose, u poslednje vreme sve češće obeležene tenzijama i rivalstvom.
Pojedini poznavaoci prilika ukazali su na to da je poseta Trumpa Juniora ovom delu Evrope upravo i organizovana u znaku odvraćanja predstavnika lokalnih privreda od saradnje sa Kinom i okretanja ka SAD umesto toga.
Kada je Srbija u pitanju, treba reći da veće interesovanje američkih predstavnika za prilike koje im se ovde potencijalno otvaraju stiže nakon što je država prošle godine u septembru potpisala svoj prvi sporazum o strateškoj saradnji sa SAD, i to u oblasti energetike. On bi trebalo da proširi mogućnosti da američke kompanije investiraju u energetski sektor u Srbiji i da ujedno pomogne Srbiji da diverzifikuje i proširi svoju proizvodnju energije.
Opširnije

Dolazak Trumpa mlađeg u istočnu Evropu - spoj politike i biznisa
Teme koje je Trump Jr. pokrenuo prošle nedelje u Beogradu sa domaćim privrednicima bile su - IT, turizam, nekretnine, auto-industrija.
pre 11 sati

Da li je Trump Junior došao u Srbiju zbog glasova ili biznisa?
Donlad Trump Junior organizovao je poslovnu večeru u Beogradu na kojoj je poslužio malo biznisa i malo politike.
27.09.2024

Trump će ponuditi odlaganje carina na automobile, nakon žalbi proizvođača
Ukinuće se deo dažbina na strane delove za automobile i kamione proizvedene unutar SAD.
29.04.2025

Recesija već kuca na vrata, a ovi grafikoni su dokaz za to
Kada menadžeri velikih fondova postanu zabrinuti, to može izazvati rasprodaju na berzi, jer će težiti da preusmere svoj kapital na sigurnije opcije.
23.04.2025
Podsetimo, najstariji sin američkog predsednika Donalda Trumpa doputovao je prošlog vikenda u istočni deo Evrope, kako bi proširio poslovne veze svoje porodice sa Mađarskom, Srbijom, Bugarskom i Rumunijom. On je u subotu boravio u srpskoj prestonici, dok je u nedelju bio u Bugarskoj, a u ponedeljak u Rumuniji.
Na ovom putovanju, nazvanom "Trumpova poslovna vizija 2025", Trump Junior rekao je kako je Kina veća pretnja za region od Rusije. On je u petak na poslovnom forumu u Budimpešti rekao da bi Mađarska i region trebalo da izaberu SAD umesto Kine kao svog ekonomskog partnera, navodi se na sajtu Portfolio, preneo je Bloomberg. Prema pisanju tog medija, njegov apel da se izbegne Kina će verovatno naići na komešanje u Mađarskoj i drugim delovima istočne Evrope, koji su otvorili svoje privrede za kineske investicije.
Bloomberg
Ipak, Nebojša Matić, vlasnik kompanije koja proizvodi hardverske i softverske alate i aktivna je na američkom tržištu Mikroelektronika, bio je među prisutnima na subotnjem sastanku Trumpa Juniora sa predstavnicima srpske poslovne zajednice u prostorijama Privredne komore Srbije (PKS) i u razgovoru za Bloomberg Adriju ističe da nema takav utisak, to jest da izbegavanje saradnje sa Kinom i veće okretanje ka SAD nije bila tema.
"Porodica Trump je među najuticajnijim porodicama u svetu. Oni šire svoj biznis u trenutku kada su im sva vrata otvorena. Obilaze ovaj region jer se firma Trumpa Juniora bavi gradnjom, rade velike i skupe projekte. Sada koriste svoj položaj kako bi napravili što bolji dogovor za sebe i svoj biznis. I tu nema ništa loše, to je potpuno legalno."
Prema njegovim rečima, Trump Junior je srpskim privrednicima poručio da ne brinu u pogledu najavljenih carina između Srbije i SAD. "Rečeno nam je da se radi na tome da imamo gotovo bescarinsku zonu. U toku je dogovor između dve države. Ne znam da li je to moguće, ali ako bude to je odlična vest za sve nas", kaže Matić.
Ocenjuje da je utisak sa sastanka sa sinom prvog čoveka SAD bio apsolutno pozitivan. "Moj otac radi tako što prvo ustalasa ustajalo stanje i onda sedne za sto i napravi nove dilove", objasnio je, prema rečima Matića, Trump Junior postupke predsednika Amerike.
U Ameriku najviše izvozimo gume
Ukoliko bi zaista došlo do uspostavljanja slobodnije trgovine sa SAD, postavlja se pitanje šta bi to znači za srpsku stranu. Prema zvaničnim podacima, Srbija u SAD najviše izvozi IT usluge, koje su u 2024. godini vredele 1,7 milijardi dolara, dok izvoz srpske robe u SAD iznosi oko 620 miliona dolara.
Najznačajniji srpski izvozni proizvodi u Ameriku su automobilske gume, koji se proizvode u kineskim i japanskim fabrikama u Srbiji, kao i oprema za namensku industriju iz fabrika u državnom vlasništvu.
Pojedinačno, najveći izvoznici u Ameriku su fabrike guma - Toyo Tayers, Linglong International, kao i proizvođači oružja Jugoimport SDPR i fabrika oružja "Prvi partizan" Užice.
Najveća zainteresovanost za IT sektor
Podsetimo, kako je za Bloomberg Adriju rekao predsednik PKS Marko Čadež, na skupu sa Trumpom Juniorom bilo je prisutno 33 privrednika i direktora domaćih kompanija koje zapošljavaju više od 35.000 ljudi. Imali su priliku da mu predstave svoje biznise i projekte na kojima rade.
Među njima su bili Veselin Jevrosimović, vlasnik Comtradea i predsednik Poslovnog kluba "Privrednik", kao i predstavnici MK Groupa, Delta Holdinga i drugih vodećih firmi.
Donald Trump Junior; Foto: Bloomberg
"Imali su mogućnost da razgovaraju sa čovekom koji je u središtu globalnih zbivanja i zna šta se dešava na svetskim tržištima. To je bila prilika da čujemo neka predviđanja i očekivanja u vezi sa globalnom ekonomijom. Ono što je bilo posebno interesantno jeste da je Trump Junior bio zaista zainteresovan da pojedinačno čuje od svake kompanije čime se bavi i na kojim projektima je angažovana. Govorili smo o turizmu, razvoju i drugim industrijama. Bilo mu je zanimljivo da čuje šta se ovde dešava. Ideja skupa bila je da se predstave domaće kompanije", objasnio je Čadež.
Američke kompanije su, kako je dodao, veoma zainteresovane za IT sektor, a Trumpu Junioru su ovom prilikom predstavljeni i projekti iz oblasti nekretnina i turizma. "Skupu su prisustvovali i predstavnici auto-industrije. Nismo ostavili nijedan sektor nepokriven".
Balkan u centru pažnje porodičnih poslova Trumpovih
Kako je pisao Bloomberg nakon posete Trumpa Juniora, centralna tema bila je američko investiranje u regione koji su otvoreniji prema interesima Trump Organisationa u vezi sa novcem i moći. Turneja je ukazala na odmicanje od tradicionalnih američkih saveznika u zapadnoj Evropi, za koje je predsednikov sin na večeri zatvorenog tipa u Bukureštu rekao da su patronizovali Istok, prema prevedenim izjavama koje je distribuirala televizija Romania TV, jedini medijski partner događaja.
"Američki investitori izbegavaju zapadnu Evropu zbog prekomerne regulacije", rekao je Trump Junior u ponedeljak uveče u Bukureštu, prenela je Romania TV. Politika mora uključivati poslovni sektor, jer zemlje u regionu moraju da obezbede egzistenciju, citirala ga je televizija.
Iako Trump Junior nema zvaničnu ulogu u administraciji svog oca, turneja ga je odvela u region sa dugom istorijom političkih podela, koji je postao fokus poslovnih interesa njegove porodice. Trumpov zet Jared Kushner planira luksuzni hotelsko-stambeni kompleks u Beogradu, kao i druge projekte na Balkanu čija bi vrednost mogla premašiti milijardu dolara, piše Bloomberg.
Jake veze Srbije i regiona sa Kinom
Kada je reč o saradnji država regiona sa Kinom, u Mađarskoj je Viktor Orban privukao milijarde dolara investicija iz druge najveće svetske privrede, uključujući sektor baterija i industriju električnih vozila, a BYD Co. gradi fabriku na jugu Mađarske. Podsetimo, BYD je nedavno zvanično došao i u Srbiju.
Mađarska i Srbija, takođe, grade brzu prugu Budimpešta-Beograd, koja je deo kineske globalne infrastrukturne inicijative "Pojas i put". Sem toga, kineske investicije u Srbiji prošle godine su iznosile 1,4 milijarde dolara, što je veliki skok u odnosu na deceniju pre toga, kada su vredele 22 miliona evra.
Sporazum o slobodnoj trgovini s Kinom Srbija je potpisala u oktobru 2023, a pravila koja on podrazumeva stupila su na snagu 1. jula 2024. Od tada se iz Srbije u Kinu bez carine izvozi sveže voće i povrće, farmaceutski proizvodi, proizvodi hemijske i mašinske industrije. Naime, već prvog dana stupanja sporazuma na snagu 60 odsto robe ili oko 10.000 proizvoda oslobođeno je carina. Potom, narednih pet do 10 godina još 30 odsto robe, dok će 10 odsto najosetljivijih proizvoda, pre svega poljoprivrednih, biti i dalje zaštićeni.
Ova azijska zemlja je, prema najnovijim podacima Republičkog zavoda za statistiku Srbije (za mart ove godine), postala treća zemlja po visini izvoza robe iz Srbije, a prva zemlja iz koje Srbija uvozi. U pomenutom mesecu, Srbija je u Kinu izvezla robu u vrednosti 470,9 miliona evra, a uvezla robu u iznosu od nešto manje od 1,4 milijarde evra.
Podsetimo, sporazume o slobodnoj trgovini, između ostalih, Srbija ima i sa EU, Egiptom, Turskom, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Evroazijskom ekonomskom unijom.