Sporazum o slobodnoj trgovini koji su, posle dve godine pregovora, u subotu potpisali predstavnici Srbije i Egipta znači daleko bolju konkurentsku poziciju za domaće proizvode, ističu stručnjaci, budući da su dosadašnje carine bile prilično visoke. Dokumentom je predviđeno ukidanje carine odmah po ratifikovanju ili postepeno smanjivanje nameta za široki spektar robe - od poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda do farmaceutskih i građevinskih.
Kako je zvanično precizirano, sporazum se odnosi na više od 16.000 proizvoda. Od toga, potpisano je oko 10.400 tarifnih linija za Srbiju i približno 6.000 za Egipat. Kako je nedavno u izjavi za medije rekao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, čim dve strane obave ratifikaciju sporazuma, potpuno će biti liberalizovano oko 30 odsto industrijskih i 87 odsto poljoprivrednih proizvoda.
Pomoćnik direktora sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju Privredne komore Srbije (PKS) Danijela Strižak navodi da će potpisivanje ovog sporazuma s Egiptom srpskoj privredi otvoriti mogućnost izlaska na još jedno, demografski potentno tržište. Sem toga, to je i tržište koje ima potpisane brojne sporazume o slobodnoj trgovini, kako s Evropskom unijom (EU), tako i sa svim arapskim zemljama, ali i državama Južne Amerike. Na ovu činjenicu osvrnuo se i Vučić na dan potpisivanja sporazuma, kazavši da dosad "nismo imali nikakvu šansu da izvozimo proizvode u Egipat, za razliku od država članica Evropske unije, sa kojima Egipat već ima potpisan sporazum o trgovini".
Opširnije
Sveže jabuke, borovnice i junetina od danas bez carina u Kinu
Smrznute maline će se tek za 10 godina bez carina izvoziti u Kinu
01.07.2024
Glavne poluge kineskog uticaja u Adria regionu
Početkom maja kineski čelnik Xi Jinping posetio je Evropu prvi put nakon pandemije kovida 19, a sklopljeno je više od 85 međudržavnih sporazuma, memoranduma i ugovora
06.06.2024
Kina sve bliža da pretekne Nemačku kao najveći trgovinski partner Srbije
Trgovina Srbije sa svetom u prvih pet meseci ove godine porasla je u odnosu na isti period prošle godine za 0,9 odsto.
28.06.2024
Izvoz srpske robe dostigao skoro 80 odsto uvoza
Trgovina Srbije sa svetom u prva dva meseca ove godine porasla je u odnosu na isti period prošle godine za 0,6 odsto.
29.03.2024
Strižak kaže i da je u ovom trenutku plasiranje srpskih proizvoda na egipatsko tržište znatno otežano zbog izuzetno visokih carinskih opterećenja koje je Vlada Egipta donela u cilju štednje, obuzdavanja uvoza i zaštite domaće industrije.
"To dalje znači da se carinska opterećenja kreću u rasponu od 20 do 60 odsto, što naše proizvode čini nekonkurentnim, posebno u poređenju sa proizvodima koji dolaze iz EU, a koji se na predmetno tržište plasiraju po nultoj carinskoj stopi", kaže sagovornica Bloomberg Adrije.
Ona napominje da sporazum o slobodnoj trgovini predviđa potpunu liberalizaciju izvesnog broja proizvoda po otpočinjanju primene samog sporazuma (prethodno treba da prođe skupštinsku proceduru), dok se istovremeno predviđa postupna liberalizacija jednog dela proizvoda u periodu od četiri, odnosno deset godina.
Tako se, na primer, prema rečima ministra trgovine Tomislava Momirovića, po ratifikaciji ugovora ukidaju carine od 40 odsto na svežu jabuku, kao i carine od 30 odsto na suvu šljivu i 20 odsto na smrznuto bobičasto voće. "Carine na proizvode naše prehrambene industrije polako će krenuti da se smanjuju, dok će biti ukinute i carine na mineralnu vodu i bezalkoholno pivo."
Momirović je u ranijim izjavama za medije naveo da će ovaj sporazum, uz onaj sa Kinom, omogućiti oporavak stočarstva. Osim što je ovo velika šansa za srpske poljoprivrednike, smatra on, takođe je šansa i za domaću industriju keramike, farmaceutsku industriju i druge privredne grane.
Podaci PKS pokazuju da je prošle godine ukupna spoljnotrgovinska razmena Srbije i Egipta iznosila je 88,3 miliona dolara. Od toga, Srbija je izvezla robu u vrednosti od 41,7, a uvezla robu vrednu 46,6 miliona dolara.
U strukturi izvoza, glavne stavke su duvan (sa dominantnih 70 odsto), cigarete i proizvodi namenske industrije. S druge strane, u strukturi uvoza vodeći su urea, kalcijum fosfati i so - ta tri proizvoda predstavljaju blizu 50 odsto ukupnog uvoza iz Egipta.
Vučić je rekao da očekuje da će se vrlo brzo uvećati trgovinska razmena dve zemlje sa sto miliona evra na gotovo 200 miliona, uz dalje razvijanje prijateljskih odnosa.
Naglasio je da je važno uspostavljanje avio-linije između Beograda i Kaira što je moguće pre, dodajući da će pokušati da se uspostavi i linija između Niša i Aleksandrije, ali da će za to biti potrebno više vremena.
U Egiptu se takođe razgovaralo o učešću tamošnjih kompanija na izložbi EXPO 2027, a dogovorili su se oko češćih sastanaka članova vlada i sastanaka na ekspertskom nivou. "U saradnji sa Egiptom predstoji još mnogo toga da se uradi. Pozivamo vas da učestvujete na specijalizovanoj izložbi EXPO 2027, jer smo i te kako zainteresovani da vidimo neke vaše kompanije koje su gradile vaš novi administrativni centar, a neke od njih su već pokazale interesovanje da dođu u Beograd", napisao je predsednik Srbije na svom nalogu na Instagramu.
Vojna saradnja
Vučić je naveo da je sa egipatskim predsednikom razgovarao o svim geopolitičkim pitanjima i vidovima vojne saradnje i najavio da će se veoma brzo održati zajedničke vežbe srpske i egipatske vojske, odnosno specijalnih jedinica.
Govoreći o odnosima dve zemlje, predsednik je takođe istakao problem u pogledu poboljšanja turizma, to jest činjenice da Srbija nema bezvizni režim sa Egiptom, ukazujući na to da svaki put kada pokuša da uspostavi takav režim sa nekim zemljama - dobija proteste iz Brisela.
Rekao je da će gledati da se srpski investitori dovedu u Egipat, da su egipatski investitori dobrodošli u Srbiju, ali i da veruje da u pojedinim oblastima može da se uradi mnogo toga po pitanju zajedničke proizvodnje.
"Verujem da sporazum i memorandum vezan za prava rada, radnika, razmeni radne snage, koji je danas potpisan, može mnogo da donese obema zemljama po pitanju kvalifikacija, ali i dobijanja posla koji su od interesa za obe zemlje", rekao je Vučić u subotu, kada je sem onog o slobodnoj trgovini, potpisano još 10 bilateralnih sporazuma o saradnji.
U međuvremenu, pregovara se o sporazumu i sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, što bi moglo ukazati na preorijentaciju Srbije ka drugim tržištima. Vučić je poručio da EU jeste i biće najznačajniji spoljnotrgovinski partner Srbije, ali da zemlja mora da gleda svoje interese.