Oko polovine domaćih privrednika očekuje da će u drugom kvartalu zabeležiti veći promet nego u prvom tromesečju, pokazali su rezultati ankete Privredne komore Srbije (PKS) o poslovnoj aktivnosti privrednih subjekata, objavljeni u ponedeljak. Velika preduzeća su najoptimističnija po ovom pitanju.
Prema istraživanju iz aprila u kom je učestvovalo skoro 1.700 kompanija koje zapošljavaju 235.000 radnika, otprilike petina ispitanika je u prvom tromesečju ove godine ostvarila međukvartalni rast, dok je po 40-ak odsto anketiranih održalo isti promet, odnosno zabeležilo smanjenje.
"Najveći broj ispitanika, čiji je promet povećan u prvom kvartalu 2024. godine, posluje u tekstilnoj industriji (29 odsto anketiranih), poljoprivredi (28 odsto anketiranih) i trgovini i hemijskoj delatnosti sa farmacijom (po 26 odsto anketiranih). S druge strane, 53 odsto ispitanika iz drvne industrije i 51 odsto ispitanika iz energetike i rudarstva je zabeležilo pad prometa u odnosu na četvrti kvartal 2023. godine", kaže se u publikaciji PKS.
Opširnije
Zarada trgovaca u Srbiji premašila 100 miliona evra, Delhaize šampion
Šest trgovinskih lanaca u Srbiji – Delhaize, Mercator S, Aman, Univerexport, Gomex i Metro u 2023. zaradilo je ukupno 101 milion evra.
21.05.2024
Nemci povećavaju investicije u Srbiji, ali neće olako da zapošljavaju
Kompanije su zadovoljne razvojem komunikacione strukture i razvojem infrastrukture u celini, ali i produktivnošću i spremnošću zaposlenih za rad.
24.05.2024
Srbija u prva tri meseca slabije trgovala sa svetom
Trgovina Srbije sa svetom u prva tri meseca ove godine pala je u odnosu na isti period prošle godine za 2,6 odsto.
30.04.2024
Privredni rast u prvom kvartalu 4,6 odsto, što je više od očekivanog
Razlog za to je pozitivan razvoj događaja u svim sektorima, kao i povećanje investicija
30.04.2024
Da li je 30. jun dan D za srpski čelik
Potencijalne carine na čelik i aluminijum koje SAD najavljuje za Kinu uticaće na svetsko tržište.
24.04.2024
Kod anketiranih koji očekuju povećanje prometa (njih 52 odsto), prosečno očekivano povećanje prometa u odnosu na prethodni kvartal je 22 odsto, dok anketirani koji predviđaju smanjenje prometa u proseku očekuju niži promet za 25 odsto. "Najveći optimizam pokazuju anketirani iz turizma - 65 odsto ispitanika očekuje veći promet u drugom kvartalu 2024. godine. Značajniji rast prometa u drugom kvartalu 2024. godine očekuju i ispitanici iz građevinarstva, energetike, drvne industrije i trgovine. S druge strane, 16 odsto anketiranih iz delatnosti elektronskih komunikacija očekuje smanjenje prometa u drugom kvartalu 2024. godine."
PKS kao zabrinjavajući podatak iznosi da ulazni troškovi nastavljaju da rastu - u odnosu na poslednji kvartal 2023, povećani su kod 53 odsto ispitanika. "Pored toga, 29 odsto anketiranih povećalo je cene gotovih proizvoda, odnosno usluga, dok je 66 odsto anketiranih cene zadržalo nepromenjene u odnosu na prethodni kvartal."
Firme traže poreske olakšice
Predstavnici privrede ističu potrebu za menjanjem poreske politike, uključujući vraćanje poreskih kredita (ranije bili omogućeni Zakonom o porezu na dobit pravnih lica), smanjenje stope poreza na dobit pravnih lica sa 15 na 10 odsto, sukcesivno smanjenje poreza i doprinosa na zarade u narednih pet godina (sa trenutnih 63 na 46 odsto) i ograničenje napojnica u ugostiteljskom sektoru na 10 odsto, uz predlog da one budu neoporezive.
Anketirane kompanije su u prvom kvartalu 2024. u proseku ostvarile iskorišćenost kapaciteta od 72 odsto. "Resursi ostaju ključni uslov za unapređenje poslovanja i veću iskorišćenost kapaciteta, imajući u vidu da je 56 odsto ispitanika označilo manje troškove resursa kao ključni faktor efikasnijeg poslovanja", navodi se u saopštenju PKS.
Izvoz: skoro polovina očekuje rast, i to u proseku za 27 odsto
Kada je reč o izvozu, približno polovina ispitanika je izvozila svoje proizvode i usluge u prvom kvartalu, pri čemu je povećan izvoz u odnosu na prethodni kvartal imalo 23 odsto anketiranih izvoznika, i to u proseku za 40 odsto.
Od preostalih izvoznika, njih 46 odsto imalo je isti nivo izvoza u odnosu na prethodno tromesečje. Skoro trećina anketiranih izvoznika imala je smanjen izvoz u odnosu na prethodni kvartal (u proseku za 40 odsto).
Najveći udeo anketiranih izvoznika koji su zabeležili rast izvoza u prvom kvartalu je iz energetike, poljoprivrede i hemijske industrije sa farmacijom - 38, 32 i 28 odsto ispitanika respektivno.
Učešće izvoznika je ubedljivo najniže kod mikropreduzeća (29 odsto), koja su takođe u najmanjoj meri ostvarila rast izvoza - 15 odsto anketiranih izvoznika iz ove kategorije imalo je veći izvoz u prvom kvartalu 2024. u odnosu na prethodni kvartal.
Privrednici pokazuju optimizam za drugi kvartal ove godine u pogledu kretanja izvoza: 45 odsto očekuje rast međukvartalnog izvoza, i to u proseku za 27 odsto, dok 47 odsto očekuje isti nivo izvoza.
"Za drugi kvartal 2024. godine, ubedljivo najveći optimizam pokazuju anketirani izvoznici iz drvne industrije, od kojih 55 odsto očekuje međukvartalni rast izvoza. Značajnije učešće izvoznika koji očekuju rast izvoza u drugom kvartalu je u tekstilnoj industriji - 52 odsto anketiranih izvoznika, kao i energetici, građevinskoj industriji i turizmu (po 50 odsto anketiranih izvoznika)", poručuju iz PKS.
Izvoznici koji očekuju smanjenje izvoza procenjuju da će izvoz u narednom kvartalu biti manji u proseku za 38 odsto.
Četiri petine kompanija likvidno
"Ohrabruje podatak da 80 odsto anketiranih firmi raspolaže sa dovoljno finansijskih sredstava za optimalno finansiranje poslovanja", navodi se u izveštaju PKS. Dodaju da se 69 odsto anketiranih izjasnilo da je u prvom kvartalu raspolagalo dovoljnim sredstvima za investicije.
Sa najvećim izazovom po pitanju likvidnosti se suočavaju ispitanici iz komunalnih delatnosti i saobraćaja. Takođe, problem nelikvidnosti je najizraženiji kod mikropreduzeća.
Više od polovine ispitanika smatra da će imati istu poslovnu klimu i u drugom kvartalu 2024. godine, a 40 odsto njih očekuje poboljšanje, dok pet odsto anketiranih smatra da će imati lošiju poslovnu klimu nego na početku godine.
Radna snaga: naći adekvatan kadar i dalje izazov
U prvom kvartalu 86 odsto anketiranih nije smanjilo broj zaposlenih, a 95 odsto njih ne očekuje smanjenje broja zaposlenih u drugom kvartalu.
Najveće povećanje broja zaposlenih u prva tri meseca zabeleženo je kod preduzeća iz oblasti elektronskih komunikacija - od ukupnog broja ispitanika iz ove delatnosti, 27 odsto je povećalo broj zaposlenih. U drugom kvartalu predstavnici građevinske delatnosti očekuju najznačajnije povećanje broja zaposlenih (31 odsto anketiranih), a potom slede ispitanici iz delatnosti elektronskih komunikacija i turizma.
"Zabrinjavajuće je da više od polovine ukupno anketiranih (58 odsto) smatra da u Srbiji nema dovoljno adekvatnih kadrova", kaže se u publikaciji PKS.
Najtraženija zanimanja su: vozač C/E kategorije, proizvodni radnik, varilac, mašinski inženjer, bravar, kuvar, konobar, trgovac, CNC operater, građevinski tehničar, inženjer elektrotehnike, armirač, zidar, rukovalac građevinskom mehanizacijom, tesar, elektrotehničar, električar, tehnolog, mašinski tehničar i inženjer informacionih tehnologija.