Privrednici u Srbiji većinski veruju da im promet neće opasti u drugom kvartalu, ali predviđaju da će im troškovi porasti. To se slaže sa najavama Narodne banke Srbije (NBS), koja očekuje da će inflacija dostići najviši nivo ove godine u junu ili julu, posle čega bi trebalo da se snižava.
Prema istraživanju Privredne komore Srbije (PKS), 37 odsto predstavnika privrede očekuje nepromenjen promet u drugom kvartalu, a samo 12 odsto misli da će doći do pada prometa. U proseku, privrednici koji misle da će im porasti promet očekuju povećanje prometa za 20 odsto u poređenju sa prethodnim kvartalom. Istovremeno, 36 odsto privrednika vidi poboljšanje poslovne klime u drugom kvartalu u poređenju sa prva tri meseca ove godine, što se može objasniti ublažavanjem efekata pandemije virusa kovid 19 i dolaskom letnjeg perioda.
„Zabrinjava podatak da su troškovi inputa povećani kod 83 odsto ispitanika u odnosu na četvrti kvartal 2021. godine“, napomenula je PKS. Do velikog rasta cena najviše dolazi zbog rata u Ukrajini i virusa kovid 19, koji su izazvali probleme u lancima u snabdevanju širom sveta.
Napumpanim cenama doprinosi posebno visoka cena nafte, koja se samo na veoma kratko spustila ispod 100 dolara po barelu od početka rata u Ukrajini krajem februara. Posledično, cene prevoza robe su porasle, ali i mnogih proizvoda koji se prave od naftnih derivata, poput plastike, gume i farmaceutskih proizvoda.
Istraživanje je takođe potvrdilo da je optimizam najveći među anketiranima iz trgovine, gde čak 57 odsto misli da će im promet u drugom kvartalu biti veći od prometa u prethodnom kvartalu. Veći promet će zasigurno doći iz većih cena, ali i iz potrebe za skladištenjem robe, posebno hrane, u nesigurnim vremenima.
Pritisku na rast cena doprinosi i činjenica da uvoznici u Srbiji većinski, čak 70 odsto, imaju potrebu za repromaterijal iz inostranstva jer na domaćem tržištu ne postoje proizvodnja ili odgovarajući supstituti za sirovine koje su im potrebne.
S druge strane, većina izvoznika je rekla da im je u prvom kvartalu izvoz bio nepromenjen u odnosu na prethodno tromesečje. Međutim, 43 odsto izvoznika očekuje rast izvoza u drugom kvartalu. Najoptimističniji su izvoznici iz tekstilne industrije, prema podacima PKS.
U anketi PKS učestvovala su 1.552 privredna subjekta koji zapošljavaju preko 244.000 radnika.
Prema poslednjem izveštaju o inflaciji NBS, prognoze rasta za ovu godinu smanjene su sa četiri do pet odsto na 3,5 do 4,5 odsto. Pored toga, centralni bankari u Srbiji su revidirali prosečnu inflaciju za 2022. godinu na 9,2 odsto, što je značajni rast u odnosu na prethodnu prognozu, koja je bila 6,4 odsto.