Inflacija je ovih meseci na vrhuncu i u narednom periodu bi se trebalo više fokusirati na baznu inflaciju, ocenio je glavni analitičar Bloomberg Adrije Andrej Knez.
Kako je precizirao, pažnju bi trebalo usmeriti na to koliko su dosadašnji inflatorni pritisci od strane cena hrane i energenata doveli do povećanja cena u ostalim kategorijama koje ulaze u potrošačku korpu.
Komentarišući odluku Narodne banke Srbije da ponovo podigne referentnu kamatnu stopu, Knez je poručio da je takav potez na trenutnom nivou inflacije svakako dobrodošao, ali i napomenuo da situaciju treba posmatrati u kontektu tri važna elementa.
Opširnije
Dogovor banaka i NBS: Godinu bez poskupljenja naknada
NBS uvela mere za zaštitu građana u vreme krize.
11.08.2022
NBS: Neto devizne rezerve u julu veće za 427,2 miliona evra
NBS je naglasila da je osim njenih aktivnosti na deviznom tržištu, povećanju deviznih rezervi doprinelo i upravljanje deviznim rezervama, donacije i prilivi po drugim osnovama.
10.08.2022
Dinar stabilan, valute van evrozone u problemu
Zemlje koje su još uvek van evrozone, kao što su Poljska, Mađarska i Češka, očekuje krizni period zbog slabljenja evra.
09.08.2022
"Prvi je taj da smo od početka jula videli prilično pojačanu ponudu deviza na srpskom tržištu, što je centralnoj banci omogućilo da poveća devizne rezerve. Bilo je dosta aktivnosti na međubankarskom tržištu i to je nešto što je omogućilo relativno kratkotrajne aprecijacijske pritiske na dinar", kazao je on gostujući na Bloomberg Adria TV.
Drugi bitan faktor je značajna stabilizacija na svetskim tržištima kapitala, naveo je. Recimo, ključni indeksi su od početka ovog kvartala u rastu od 10 odsto, što je jako bitno jer je celu prvu polovinu godine karakterisala averzija prema riziku.
"Treći faktor je da smo, zajedno sa kretanjem apetita za rizikom na svetskim tržištima, videli i pad cena ključnih roba. Na primer, cene nafte su u padu od oko 25 odsto u periodu od poslednja dva meseca. Isto tako, cene ključnih prehrambenih sirovina ima sličan procentni pad", rekao je analitičar.
To je u izvesnom kontrastu sa onim što slušamo u poslednje vreme – da suša ima nepovoljni efekat na cene hrane, naročito sirovina, ali, tvrdi Knez, očigledno je u svetskim cenama roba dosad bilo ugrađeno jako mnogo nepovoljnih faktora koji su inicijalno povećavale rast cena, a sada je omogućeno snižavanje.
Više o tome kako bi zaoštravanje monetarne politike moglo da utiče na ekonomski rast i zaposlenost, ali i o drugim povezanim temema, poslušajte u videu.