Povećanje dnevnica za službena putovanja na 90 evra, oslobađanje od poreza na troškove smeštaja i prevoza, kao i brojne olakšice za isplatu jubilarnih nagrada i solidarne pomoći, deo su mera kojima Ministarstvo finansija, očigledno, želi da podstakne bolje uslove rada i poslovanja u Srbiji.
Nova radna verzija zakona na dohodak građana, koju je Ministarstvo nedavno objavilo, donosi nekoliko novina, a jedna od najvećih je da se dnevnice za službena putovanja povećavaju sa 50 na 90 evra.
Ukoliko ovaj predlog dobije zeleno svetlo, neće se radovati samo zaposleni, već i poslodavci, pošto će ovaj iznos biti oslobođen plaćanja poreza.
Opširnije
Poslanici usvojili rebalans budžeta, gde će otići najviše novca?
Poslanici Skupštine Srbije usvojili su u ponedeljak rebalans budžeta za 2024. godinu, a nakon nedelju dana rasprave.
30.09.2024
Ministarstvo finansija povećalo prognozu rasta srpskog BDP-a na 3,8 odsto
Fiskalni savet nema zamerke na projekcije privrednog rasta za ovu i naredne godine
08.07.2024
Poreska uprava sa sve manje radnika naplatila veći PDV
Poreska uprava se ove nedelje pohvalila dobrom naplatom prihoda u poslednjem tromesečju prošle godine.
24.01.2024
Saznajemo: Najveća prijavljena plata 1,7 milijardi dinara
Godišnji porez na dohodak za 2023. godinu prijavilo je ukupno 29.667 građana
12.07.2024
"Ne plaća se porez na zarade na primanja zaposlenog od poslodavca po osnovu dnevnice za službeno putovanje u inostranstvo – do iznosa propisanog od strane nadležnog državnog organa, a najviše do 90 evra dnevno", piše u ovoj radnoj verziji izmena zakona.
Za svog zaposlenog, dok je na službenom putu, poslodavac ne plaća ni porez na troškove smeštaja (prema dostavljenom računu kojim se taj trošak dokumentuje), kao ni za prevoz. Naravno, ukoliko koristi javni.
Ako pak zaposleni na službeni put krene sopstvenim kolima, poslodavac može da mu plati najviše 9.449 dinara za gorivo, a da ne plati porez.
Za službena putovanja u zemlji predviđena je dnevnica od 3.241 dinara.
I to nije sve...
Firma da časti kad se rodi dete, ministarstvo se odriče poreza
Poslodavac može svom zaposlenom da isplati (bez plaćenog poreza) solidarnu pomoć za rođenje deteta, i to do visine prosečne zarade.
Poslodavci neće, ako sve bude po planu ministarstva na čijem je čelu Siniša Mali, plaćati porez ni na novogodišnje paketiće, i to na iznos do 13.497 dinara po detetu. A što se tiče jubilarnih nagrada, može do 26.991 dinara bez plaćanja poreza.
Takođe, poreza je oslobođen i iznos "dokumentovanih troškova prevoza za dolazak i odlazak sa rada" do iznosa cene mesečne prevozne karte, odnosno u iznosu do najviše 5.398 dinara mesečno.
Bez poreza i solidarna pomoć, lečenje i smrt člana porodice
Poreza je oslobođena i solidarna pomoć do 53.986 dinara koju firma može isplatiti zaposlenom za slučaj bolesti, zdravstvene rehabilitacije ili invalidnosti bilo njega ili člana njegove porodice.
U slučaju smrti člana porodice, poslodavac zaposlenom može da isplati 94.472 dinara, bez plaćanja poreza.
Neoporezovana je i novčana pomoć koja služi za lečenje zaposlenog u zemlji ili inostranstvu, u visini stvarnih troškova lečenja.
Kakve sve poreske olakšice mogu ostvariti poslodavci?
Jedna od najvažnijih izmena zakona odnosi se na osnovicu poreza na zarade. Za zaposlene koji rade sa punim radnim vremenom, taj iznos je povećan sa 25.000 dinara na 28.423 dinara. To znači da će se porez obračunavati na iznos zarade koji preostane nakon odbitka ovog iznosa, čime se smanjuje poreski teret za zaposlene.
Poreske olakšice poslodavci mogu ostvariti i prilikom zapošljavanja novih radnika. Naime, poslodavci koji zaposle novog radnika, a koji je pre toga bio nezaposlen najmanje šest meseci, imaju pravo na povraćaj dela plaćenog poreza na zarade za tog zaposlenog.
Koliki će biti povraćaj poreza, zavisi od broja zaposlenih.
65 odsto povraćaja poreza za poslodavce koji zaposle između jednog i devet novozaposlenih
70 odsto povraćaja za poslodavce koji zaposle između 10 i 99 novozaposlenih
75 odsto povraćaja poreza za poslodavce koji zaposle 100 ili više radnika
Ove poreske olakšice važe do 31. decembra 2025. godine, čime se poslodavcima pruža stimulacija za povećanje zaposlenosti, posebno u mikro i malim preduzećima.
Novi zakon ne ide naruku bogatima
Mukama najbogatijih koji su ulagali u alternativne investicione fondove, a samo nekoliko dana kasnije podizali pare kako bi umanjili porez na dohodak, napokon je došao kraj jer više neće biti moguće u ovako kratkom vremenu da povuku novac.
Istina, i po novom će moći da ulažu u ove fondove, ali neće moći novac da "izvlače" odmah čim zakorače u sledeću godinu. Jer, u tom slučaju, poreski kredit od 50 odsto umanjenja osnovice - neće važiti. Preciznije, novac će u fondu morati da "odleži" bar tri godine.
Đerđ Pap, poreski savetnik, smatra da je ovim izmenama zakona ispravljeno nešto što je bilo apsurdno.
Podsećamo, tokom 2023. zarade više od 4,27 miliona dinara primilo je 29.667 zaposlenih. Svi oni su morali su da plate godišnji porez na dohodak, za šta su poresku prijavu podnosili do 15. maja. Najveći prijavljeni prihod u našoj zemlji za prošlu godinu iznosi oko 1,7 milijardi dinara.
Oni koji su deo prošlogodišnjih prihoda uplatili u neki od postojećih alternativnih investicionih fondova (ima ih tri) u Srbiji, mogli su svoju poresku osnovicu da prepolove i tako znatno smanje razrezani porez.
I to je sasvim legalno, jer su se dosetili i iskoristili zakonsku poresku olakšicu.
Dosadašnji zakon je mlađima od 40 godina davao popust i neto dohodak dodatno umanjuje za 4.269.564 dinara. To praktično znači da mlađi od 40 godina porez plaćaju tek ako im godišnji neto dohodak prelazi sumu od 8.539.128 dinara.