Poslanici Skupštine Srbije usvojili su u ponedeljak rebalans budžeta za 2024. godinu, a nakon nedelju dana rasprave. Srbija je tokom ove godine imala suficit u budžetu od 132,5 milijardi dinara i taj novac će rasporediti na poljoprivredu, zdravstvo, prosvetu, ali i Vojsku Srbije. Suficit je za 6,5 odsto viši u odnosu na inicijalni budžet.
Rebalansom su predviđeni ukupni prihodi od 2.173,4 milijarde dinara, a povećani su i rashodi sa 2.237,9 milijardi na 2.436,3 milijarde dinara. Predloženi rebalans predviđa i povećanje fiskalnog deficita u 2024. sa prvobitno planiranih 2,2 odsto BDP-a na 2,9 odsto.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Milojko Arsić rekao je da rebalans budžeta za ovu godinu predstavlja vrstu zaokreta u vođenju fiskalne politike - ka ekspanzivnijoj fiskalnoj politici, upozorivši da bi značajnije povećanje fiskalnog deficita u narednim godinama moglo da dovede do ubrzanja rasta javnog duga.
Opširnije
Budžetski suficit se preusmerava na 'rafale'
MMF dolazi u Srbiju 3. oktobra, najavio Siniša Mali, ministar finansija
19.09.2024
Za vojsku planirano pet puta više novca rebalansom budžeta
Najveće uvećanje prihoda od poreza na dobit preduzeća za 15,4 odsto, navedeno je u rebalansu bužeta za 2024. godinu
20.09.2024
Fiskalni savet: Povećanje rashoda i promena dobrog smera fiskalne politike
Dobro je to što planirano pogoršanje fiskalnih kretanja ipak nema težinu da ugrozi makroekonomsku stabilnost Srbije, navodi Fiskalni savet u oceni rebalansa budžeta
23.09.2024
Arsić o rebalansu budžeta: Uvećanje deficita otežaće padanje inflacije
U Skupštini Srbije okončana je načelna rasprava o rebalansu budžeta. U četvrtak će na dnevnom redu biti amandmani.
25.09.2024
Saznajemo: Povišica za razredne i plate za još 1.000 prosvetara u 2024.
Rebalansom budžeta, koji će biti usvojen u četvrtak, biće izdvojen dodatni novac za prosvetu.
17.09.2024
I Fiskalni savet je ocenio da je Srbija posle tri uzastopne godine postepenog uravnotežavanja budžeta ovim rebalansom promenila smer fiskalne politike. Osim toga, ovo nezavisno vladino telo ukazalo je da rebalans budžeta može biti korak u pogrešnom smeru ukoliko rast kapitalnih investicija ne dovede do bržeg rasta BDP-a.
Projektovana stopa privrednog rasta za 2024. godinu, prema proceni Ministarstva finansija, iznosi 3,8 odsto BDP-a, što je više od originalne procene koja je iznosila 3,5 odsto.
Gde će sve otići novac
Rebalansom budžeta su, između ostalog, predviđena veća izdvajanja za kapitalne investicije, za ostvarivanje prava iz oblasti zaštite porodice i dece, za zdravstvo, poljoprivredu, ekologiju, prosvetu, kulturu, odbrambeni sektor.
U odnosu na inicijalni budžet, rebalansom će za poljoprivredu biti izdvojeno 18 milijardi dinara više, odnosno za subvencije za ratare i stočare. Tako da će sa 137 milijardi dinara izdvajanja, poljoprivreda biti na oko 7,3 odsto ukupnog budžeta, dok je nekada to bilo pet odsto.
Zdravstvu sleduje dodatnih 30 milijardi dinara. Prosveta će dobiti dodatnih 12 milijardi dinara, a kao što je Bloomberg Adria pisala, od toga osam milijardi za plate 1.000 novozaposlenih i povišice razrednim starešinama i stručnim saradnicima.
Značajni dodatni novac rebalansom budžeta za 2024. obezbeđen je za Vojsku Srbije, odnosno pripremu kasarni za obavezno služenje vojnog roka i nabavku borbenih aviona "rafala". Podsetimo, tokom posete predsednika Francuske Emmanuela Macrona ugovorena je kupovina 12 borbenih aviona za 2,7 milijardi evra, a prva rata dospeva na naplatu ove godine u iznosu od 427 miliona evra.
Budžet Ministarstva odbrane je rebalansom budžeta uvećan više od pet puta, sa 10,8 milijardi dinara na skoro 62 milijarde dinara. Za uređenje objekata za služenje vojnog roka namenjena je 2,1 milijarda dinara, a za izgradnju objekta posebne namene 720 miliona dinara.
Na razdelu Ministarstva finansija za EXPO je identičan iznos kao u originalnom budžetu 22,6 milijardi dinara, ali je novčani iznos za nacionalni stadion skoro dva i po puta uvećan. Umesto prvobitnih 13 milijardi dinara, ove godine će biti utrošeno oko 31 milijarda dinara.
Ali zato je na razdelu Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture obezbeđen novac za izgradnju saobraćajnice za potrebe EXPO, što nije ranije bilo predviđeno budžetom, a novac za prugu koja treba da poveže Zemun Polje i nacionalni stadion je dupliran.
Za podršku realizacije EXPO Beograd 2027 u okviru budžeta Ministarstva privrede namenjeno je 946 miliona dinara, i iz budžeta Ministarstva energetike 753 miliona dinara. Podršci organizacije EXPO izložbe Generalni sekretarijat vlade daje 153,9 miliona dinara.
Za podršku porodicama sa decom planirano je 25 milijardi dinara.
Ništa od diskusije o litijumu
Ranije najavljena vanredna sednica o litijumu za ponedeljak ipak nije održana, jer, kako je rekla predsednica Skupštine Ana Brnabić, nije bilo vremena zato što je opozicija odugovlačila sednicu o rebalansu budžeta.
Najavila je da će vladajuća većina insistirati da predlog izmena Zakona o litijumu i geološkim istraživanjima bude na dnevnom redu redovnog zasedanja Skupštine Srbije. Podsetila je da je 14. juna održan Kolegijum Skupštine Srbije na kom je rekla da parlament mora raspravljati o pitanju iskopavanja litijuma.
Opozicione zelene stranke tvrde da je vanredna sednica o litijumu otkazana zato što vlast izbegava raspravu o litijumu, jer zna da je većina građana protiv iskopavanja.