Prosvetni radnici lepšu čestitku za početak nove školske godine nisu mogli da dobiju: sleduje im povećanje plata. Nije teško izračunati da bi ono trebalo da bude oko 15 odsto, kako bi nastavnici dostigli prosečnu srpsku zaradu od 100.000 dinara.
Vlada Srbije se na to obavezala prošle godine, kada je sindikatima prosvete obećala da će plate nastavnika dostići prosečnu zaradu u Srbiji do januara 2025.
Opširnije
Posrnuli sistem obrazovanja Srbije – ne pitanje budžeta, već krajnjeg ishoda
Srbija je zašla duboko u predizbornu kampanju pred 17. decembar, koji će po rezultatu svakako biti najzanimljiviji izborni ciklus za poslednjih jedanaest godina.
10.12.2023
Plate u Srbiji u maju preskočile prosek od 100.000 dinara
U poređenju sa istim mesecom prethodne godine, prosečna neto zarada u Srbiji nominalno je veća za 16,2 odsto, a realno za 11,2 odsto
25.07.2024
Plate u privatnom sektoru Srbije gura nestašica radnika
Nastavljen je blag rast stope aktivnosti i prelazak radnika iz neformalnog u formalni sektor.
05.04.2024
Veće zarade produžile kontrolu državnog zapošljavanja do 2026.
U javnom sektoru u oktobru ove godine ukupno radilo 614.834 radnika, što je za 2.000 manje nego godinu ranije
27.12.2023
U junu još jedno povećanje plata i penzija, najavio ministar Mali
Srbija ovu godinu završava mnogo bolje nego druge zemlje, rekao je Siniša Mali
26.12.2023
Taj trenutak je došao. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je povećanje plata prosvetnim radnicima veće nego ostalima u javnom sektoru i veće nego penzionerima, koje očekuje 11 odsto povišice. Nije spominjao da je ovo ranije dogovoreno, mada je Siniša Mali, ministar finansija, još davno rekao da se u junu očekuje još jedno povećanje plata u javnom sektoru.
"Naša obaveza jeste da, bez obzira na fond radnih sati, onima koji vaspitavaju našu decu obezbedimo veća primanja. Verujem da povećanje mora da bude značajno veće, kao i za profesore na visokim školama i fakultetima bez obzira na drugačiji vid primanja jer i po tom pitanju moramo da pokažemo brigu. Taj procenat mora da bude veći od povećanja penzija. Ono mora da se kreće u okvirima koji neće ugroziti rast Srbije", rekao je predsednik Srbije u četvrtak uveče na konferenciji za novinare u vili "Mir".
Prema njegovim rečima, trenutno je prosek plate za nastavno osoblje 96.000, a za nenastavno 68.000 dinara, tako da je prosek u prosveti 85.000 dinara.
Mnogo puta pre ovoga u javnosti se čulo da je potrebno poboljšati kvalitet obrazovanja. Da bi do toga došlo, neophodno je povećati plate prosvetnih radnika, koje su potcenjene.
"Još postoje zaostaci socijalističkog nasleđa i na taj sektor se gleda kao na neproduktivan. U stvari, ceo napredak društva potiče od inovacija, a njih stvara ljudski kapital, koji se stvara najvećim delom kroz obrazovanje“, rekao je nedavno Milojko Arsić, profesor Ekonmskog fakulteta u Beogradu, obrazlažući zašto je potrebno povećati plate u prosveti.
Trenutno je plata nastavnika 86.456 dinara. Prosvetari su 2023. godinu završili s prosekom od 76.062 dinara, što je tada bilo 10.000 dinara manje od republičkog proseka, koji je iznosio 86.007 dinara. Razlika je 2021. godine bila 3.814 dinara, a 2022. godine 8.539 dinara.
Zato ne čudi činjenica da je broj studenata na Matematičkom, Fizičkom i Filološkom fakultetu sve manji, što predstavlja realnu opasnost da uskoro u školama neće imati ko da predaje srpski jezik, matematiku i fiziku.
Sindikati prosvete i dekani nastavničkih fakulteta izašli su prošle godine sa platformom za spas obrazovanja u kojoj se navodi da je potrebno da plate nastavnika budu od 30 do 35 odsto veće od prosečne da bi se obezbedio nastavnički kadar za rad u obrazovanju. Naravno, uz neophodno vraćanje poštovanja i ugleda nastavnika u društvu.
Ne može da se kaže ni da plate u javnom sektoru nisu povećavane, ali i da su medicinski pretekli prosvetne radnike, zbog pandemije.
Ozbiljnije povećanje zarada u javnom sektoru počelo je 2019. godine, kada su plate prosvetnih radnika, kao i sudija i tužilaca, povećane za devet odsto, dok su lekari dobili 10 odsto, a medicinske sestre i tehničari 15 odsto povećanja.
Zdravstveni radnici su u aprilu 2020. godine imali dodatno povećanje od 10 odsto, da bi naredne godime imali povećanje od pet odsto, dok su svi ostali u javnom sektoru dobili 3,5 odsto. Naknadno, ostali zaposleni su 2021. godine dobili još jedno povećanje kako bi dostigli zdravstvo, dok su zaposleni u zdravstvu, vojsci i socijalnim službama dobili povećanje od osam odsto, a svi ostali u javnom sektoru sedam odsto 2022. godine.
Plate svih zaposlenih su povećane najpre 12,5 odsto, potom još 5,5 odsto u septembru 2023. godine. Plate u javnom sektoru ove godine su povećane za 10 odsto.