Od januara je već izvesno povećanje plata u javnom sektoru od 10 odsto, penzija od 14,8 odsto i minimalne zarade od 17,8 odsto, a ministar finansija Siniša Mali je u utorak najavio dodatne povišice u junu, ako nastavimo da rastemo ovim tempom.
U decembru će, prema projekcijama, prosečna plata u Srbiji iznositi 830 do 840 evra, prosek penzija nakon januarskog povećanja iznosiće 390 evra, a minimalna zarada će prvi put premašiti 400 evra, rekao je ministar finansija.
Opširnije
Deficit državnog budžeta manji od planiranog
Trebalo bi da deficit ove godine iznosi 2,8 odsto BDP-a
08.11.2023
Inflacija u oktobru 8,5 odsto, koliko se očekivalo tek u decembru
Niža su nam inflatorna očekivanja i mnogo je veći pad inflacije nego što smo očekivali
07.11.2023
MMF aminovao povećanja, bez zahteva za skupljim energentima u 2024.
Ministarstvo finansija i Narodna banka Srbije ostaju pri proceni od 2,5 odsto rasta BDP-a, a MMF na dva odsto.
01.11.2023
Minimalac od 1. januara 47.154 dinara, poslodavce brine pad inflacije
Vlada Srbije će na sednici 14. septembra usvojiti odluku o minimalnoj zaradi koja će od 1. januara 2024. iznositi 47.154 dinara.
07.09.2023
Zašto EXPO 2027 ne podleže javnim nabavkama?
Fiskalni savet ne smatra da su ulaganja u EXPO 2027 nužno neisplativa, niti da održavanje tog događaja treba dovoditi u pitanje, ali traži finansijske analize.
24.10.2023
EXPO 2027: prilika za ceo region
Specijalizovana izložba EXPO 2027 održaće se u Beogradu.
09.10.2023
'Da li bi građani pre tunel u Beogradu ili jeftinije gorivo?'
Komisija za kapitalne investicije sagledavaće kapitalne projekte u kontekstu njihovog značaja za ekonomski razvoj i odlučuje o uključivanju troškova realizacije u budžet.
06.09.2023
"Želimo da ubrzano dođemo do nivoa plata i penzija koje smo obećali, a to je prosek od 1.400 evra za plate do kraja 2027. godine, i 650 evra za prosečne penzije i minimalnu zaradu. Nije nam želja samo očuvanje standarda građana, već njegov dalji rast", rekao je Mali.
Obećao je da naredne četiri godine nema izbora, "potrebna nam je stabilnost, hoćemo da radimo“, rekao je ministar, ističući organizaciju specijalizovane izložbe EXPO 2027. godine kao najveću razvojnu šansu Srbije u tom periodu.
On je rekao da će EXPO pogurati celu zemlju napred, investicijama u svim gradovima Srbije, sređivanjem fasada, daljom izgradnjom puteva, razvojem kanalizacione mreže, fabrika za prečišćavanje otpadnih voda i slično.
"Očekujemo da ćemo direktno od EXPO zaraditi milijardu evra. Hoćemo da se 2027. godine predstavimo kao pobednici, a ovo su sve projekti koji menjaju Srbiju", rekao je Mali i podsetio da radovi na terenu uveliko teku, kako bismo 2027. godinu dočekali potpuno spremni.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je na godišnjoj konferenciji za novinare u nedelju rekao da će u EXPO trebati da se uloži dosta novca. Tamo će biti izgrađeno 1.500 stanova, za oko 3.000 učesnika manifestacije, ali i kompletan novi Sajam, a pritom će se sačuvati stari.
"Takođe ćemo podići nacionalni stadion, ali i novi, veliki stadion za plivanje, vodeni stadion, koji će uz budimpeštanski biti najmoderniji u Evropi. Podići ćemo pristan na Savi, vodom ćete moći da dođete do EXPO-a", istakao je Vučić. Predsednik Srbije je naglasio da to, takođe, podrazumeva i izgradnju brze železničke pruge kojom će, takođe, moći da se dođe do EXPO-a. "Verujemo da će to pomoći daljem dolasku turista, ali i ostalih kategorija. Očekuje se i da će biti povećan broj hotela", napomenuo je on.
Kako je Bloomberg Adrija pisala, za organizaciju izložbe EXPO 2027, odnosno izgradnje paviljona i sajamskog prostora sledeće godine biće potrošeno 22,6 milijardi dinara. Uređenje ovog prostora u kome bi Beograd trebalo za četiri godine da dočeka 120 država, koštaće 67,8 milijardi dinara ili 578 miliona evra u naredne tri godine.
Za nacionalni stadion je opredeljeno 13 milijardi dinara u 2024, kao i u naredne dve godine, što znači da se očekuje da će koštati 39 milijardi dinara ili 332,4 miliona evra.
Sumirajući rezultate za ovu godinu, ministar finansija je rekao da treba da budemo zadovoljni postignutim ekonomskim rezultatima tokom 2023. godine, budući da je to već četvrta krizna godina u svetu, u kojoj je Srbija ostala stabilna, jaka i dalje rasla, dok je jedna Nemačka već u recesiji.
"Srbija ovu godinu završava mnogo bolje nego druge zemlje. To je prošle nedelje rekao i Međunarodni moneterni fond. Njihov izveštaj je više nego pozitivan i jasno kaže da je Srbija na dobrom putu, da smo stabilni, jaki, da smo dobro odgovorili na krizu", rekao je Mali.
On je dodao da će ovu godinu, nakon rasta BDP-a od 3,6 odsto u trećem kvartalu, Srbija završiti sa rastom BDP-a od 2,5 – 2,6 odsto, te da će prvi put biti nadmašen iznos od 69 milijardi evra BDP-a.
"Rastemo i to je važno, jer kada rastete, imate prostora za nove investicije, rast plata, penzija, minimalne zarade", naveo je Mali.
On je obrazložio da Srbija beleži i rekordno nisku nezaposlenost od devet odsto i rekordnu zaposlenost, budući da radi oko 2,36 miliona građana koji, kako je naglasio, plaćaju poreze i doprinose.
"Srbija i dalje drži rast i broj zaposlenih raste, otvaraju se fabrike, gradimo, radimo. I strane direktne investicije su opet rekordne u iznosu od oko 4,5 milijardi evra, interesovanje investitora ne jenjava", kaže ministar finansija.
Uz to, dodao je, Srbija ima i rekordnih 25 milijardi evra deviznih rezervi, što nam, kako je objasnio, omogućava da držimo stabilan kurs koji dalje doprinosi smanjenju inflacije sa kojom se uspešno borimo.
Ministar je istakao i da će se deficit budžeta ove godine kretati između 2,1 i 2,3 odsto, što je manje od prvobitno planiranih 3,3 odsto.
Mali je dodao i da Srbija u ovom trenutku ima oko pet milijardi evra na računu, što je potpora stabilnosti, uz držanje nivoa javnog duga pod kontrolom na nivou od 52,1 odsto, dok je prosek zaduženosti evrozone 91-92 odsto.