Proizvodnja električnog automobila "fiat grande panda" mogla bi osim povećanja ličnih i prihoda državnog budžeta da dodatno utiče i na rast lizing industrije u Srbiji, na osnovu predviđanja krovnog sektorskog udruženja.
Novi model automobila u fabrici u Kragujevcu, koja počinje za dva meseca, uticaće i na značajan rast lizing ugovora u Srbiji. To je stav Asocijacije lizing kompanija Srbije (ALCS), koja je saopštila najnovije podatke u ovoj industriji za prvu polovinu 2024. godine.
Ivan Jauković, predsednik UO ALCS, ističe da su rezultati odlični, ali da se dodatni rast očekuje sada kada je predstavljen "grande panda", koji će upotpuniti ponudu električnih i hibridnih vozila po ceni koja je pristupačna još većem broju klijenata, navodi se u saopštenju ALCS.
Opširnije
Električna 'panda' iz Srbije - domino efekat na auto-industriju?
U fabrici Fiata u Kragujevcu počela je probna proizvodnja električnog automobila "fiat grande panda", a serijska proizvodnja kreće za dva meseca
23.07.2024
Francois: 'Fiat grande panda' će koštati manje od 25.000 evra
Automobilska kompanija Stellantis u četvrtak je u Torinu predstavila "fiat grande pandu".
11.07.2024
Da li će 'fiat grande panda' biti najjeftiniji EV u Evropi
Plasman malih električnih vozila na svetskom tržištu nije sasvim uporediv sa prodajom vozila sa unutrašnjim sagorevanjem
11.07.2024
Grande panda iz Srbije bez povlastica u Rusiji, što ne znači i za Ruse u Srbiji
Električni automobil čija proizvodnja zvanično počinje sledećeg meseca u Kragujevcu neće moći da se izvozi u Kinu i Rusiju bez carina.
28.06.2024
Kompanija FCA Srbija, koja posluje u okviru Stellantisa, počela je u ponedeljak (22. jula) probnu proizvodnju električnog automobila "fiat grande panda" u Kragujevcu. Na svečanosti povodom uspešnog sprovođenja projekta tog dana okupljenima su se obratili predsednik Srbije Aleksandar Vučić i izvršni direktor Stellantisa Carlos Tavares.
Vučić je tada naglasio da će Srbija "sledeće godine imati rast od 0,5 odsto bruto domaćeg proizvoda samo zahvaljujući kragujevačkoj fabrici, a svaki građanin Srbije imaće za dva odsto uvećanu platu". Kako je dodao, u fabrici će raditi 2.000 Kragujevčana, a još 7.000 ljudi zavisiće od proizvodnje ovih automobila.
Prema njegovim rečima, Republika Srbija je dala subvencije u iznosu od 48 miliona evra za tu fabriku, čiji je inače manjinski vlasnik. Veći udeo u vlasništvu pripada Stellantisu, i to prema ugovoru o strateškom partnerstvu koji je Vlada Srbije 2008. godine sklopila sa Fiatom.
Međutim, odobrene subvencije neće biti jedina investicija države u novi model jer je obezbeđena i dodatna kreditna podrška u iznosu od 73 miliona evra, koju će finansirati Evropska investiciona banka, što znači da će država srazmerno učešću u vlasništvu fabrike FCA biti i obveznik ovog zajma.
Kako je saopšteno iz EIB Global, ogranka Grupe Evropske investicione banke, razvoj srpske automobilske industrije značajan je i sa aspekta zaštite životne sredine i dalje dekarbonizacije i ovaj kredit je odobren kako bi se pogurala zelena transformaciju auto-industrije Srbije.
"Evropska investiciona banka podržaće kompaniju FCA Srbija u prilagođavanju proizvodnog procesa za proizvodnju električnih vozila. Sredstva treba da podrže zelenu transformaciju automobilske industrije kako bi se ispunili klimatski ciljevi EU i povećala konkurentnost lokalne i EU ekonomije", navodi se u saopštenju EIB-a.
Kako su naglasili, ovaj zajam služiće modernizaciji, opremanju i prilagođavanju proizvodnog postrojenja za proizvodnju nove platforme električnih vozila u Kragujevcu. "Projekat će omogućiti deljenje tehnologije i znanja među svim učesnicima na tržištu, doprinoseći inovacijama i unapređivanju veština, uz pozitivan uticaj na životnu sredinu i prelazak na održivu mobilnost."
Inače, novi model automobila dolazi u dve verzije – električnoj i hibridnoj, a reč je o vozilu B segmenta, ispod četiri metra dužine. Kako je Bloomberg Adria već pisala, cena električne "fiat grande pande" biće ispod 25.000 evra. Uz državne subvencije bazni model u Srbiji će koštati oko 18.000 evra. "Panda" će biti prvi električni automobil proizveden u Srbiji, a stiže kao naslednik modela "fiat 500L", koji se do pre dve godine proizvodio u kragujevačkoj fabrici.
Rast lizing ugovora 25 odsto
Kada je reč o finansiranju kupovine električnih automobila u Srbiji, pored subvencije države, dodatna mogućnost za građane Srbije je kupovina vozila na lizing. Ova industrija beleži rast u prvoj polovini ove godine jer je vrednost novozaključenih lizing ugovora porasla za 25 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, a njen najveći deo svakako su putnički automobili.
U ALCS navode i da je vrednost novozaključenih ugovora u drugom kvartalu 2024. godine takođe uvećana za 25 odsto u odnosu na isti period 2023. Tako je rast vrednosti ugovora zabeležen u skoro svim segmentima finansiranja - u segmentu putničkih vozila, komercijalnih i teretnih vozila, kao i u segmentu nekretnina.
"Kod putničkih vozila vrednost novozaključenih lizing ugovora iznosila je 226,3 miliona evra, i u odnosu na prvu polovinu 2023. godine povećana je za 52,5 miliona evra, što predstavlja rast od 30,2 odsto."
Kada je reč o komercijalnim, teretnim i ostalim vozilima, vrednost lizing ugovora dostigla je 171,2 miliona evra, što je za 43,5 miliona evra više u odnosu na isti period 2023. godine, što je rast od 34 odsto. Kod mašina i opreme vrednost novih ugovora iznosi 75,6 miliona evra.
Teodora Milenković, generalni sekretar ALCS, objašnjava da se na lizing najviše uzimaju putnička vozila, 47 odsto, zatim komercijalna i teretna vozila, 35 odsto, mašine i oprema 16 odsto i nekretnine – dva odsto. Takođe, broj ugovora sklopljenih od 1. januara zaključno sa 30. junom 2024. godine je za 27,7 odsto veći nego u istom periodu prethodne godine.