Kompanija Fiat Srbija, koja posluje u okviru Stellantisa, počela je probnu proizvodnju električnog automobila "fiat grande panda" u fabrici u Kragujevcu, dok će serijska proizvodnja vozila krenuti za dva meseca.
Novi model automobila dolazi u dve verzije - električnoj i hibridnoj, a "panda" će biti prvi električni automobil proizveden u Srbiji i stiže kao naslednik modela "fiat 500L", koji se do pre dve godine proizvodio u kragujevačkoj fabrici.
Dušan Marković, profesor Ekonomskog fakulteta, kaže da je odluka da se električni automobil proizvodi u fabrici u Kragujevcu velika stvar za našu privredu.
Opširnije
Vučić: Zahvaljujući Fiatu u Kragujevcu, svi će imati za dva odsto veću platu
Stellantis obeležava uspešan početak proizvodnje električnog automobila "fiat grande panda" u fabrici u Kragujevcu.
22.07.2024
Francois: 'Fiat grande panda' će koštati manje od 25.000 evra
Automobilska kompanija Stellantis u četvrtak je u Torinu predstavila "fiat grande pandu".
11.07.2024
Da li će 'fiat grande panda' biti najjeftiniji EV u Evropi
Plasman malih električnih vozila na svetskom tržištu nije sasvim uporediv sa prodajom vozila sa unutrašnjim sagorevanjem
11.07.2024
Grande panda iz Srbije bez povlastica u Rusiji, što ne znači i za Ruse u Srbiji
Električni automobil čija proizvodnja zvanično počinje sledećeg meseca u Kragujevcu neće moći da se izvozi u Kinu i Rusiju bez carina.
28.06.2024
"Dolazimo u situaciju da je naša zemlja jedna od nekoliko zemalja gde će se sklapati električni automobili, što je veoma bitno za reputaciju lokacije i pravljenje poslovnog ekosistema za auto-industriju. Možemo očekivati značajno unapređenje konkurentnosti našeg poslovnog ekosistema u auto-industriji. Početak proizvodnje će uticati pozitivno i na privlačenje novih potencijalnih dobavljača i na bolju iskorišćenost kapaciteta postojećih", navodi Marković.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će BDP Srbije iduće godine porasti 0,5 odsto na krilima proizvodnje "pande". Marković kaže da treba biti umereni optimista po ovom pitanju.
"Pitanje je šta će biti novostvorena vrednost kod nas, što mi još uvek ne znamo. U periodu kada se proizvodio 'fiat 500L' dodatna vrednost bila je između 30 i 40 procenata. Kapaciteti za 'pandu' su 150.000 vozila, što je značajno manje nego 250.000 koliko su bili za 'fiat 500L'. Ipak 'fiat 500L' nikada nije dostigao ni 80 odsto iskorišćenja kapaciteta, a on je veoma bitan. U zavisnosti od toga kako se brend bude pokazao na evropskom tržištu i da li će se lokalizovati lanac snabdevanja i u kom stepenu, zavisiće obim doprinosa", objašnjava Marković.
Osnovna cena "pande" biće od 18.000 evra do 25.000 evra, a i država će davati određene subvencije. Imajući u vidu električna vozila iz Kine, gde je procena da je proizvodnja 30 odsto jeftinija nego u Evropi i Americi, Marković kaže da je pitanje konkurentnosti "pande" veoma složeno.
"Neka od pitanja koja su značajna jesu: koji stepen opreme će biti uključen u cenu? Koliki će biti podsticaji? Troškovi su takođe bitna stvar, a Kina ima dominantan položaj i prema proizvodnji baterija i ekonomiji obima, što njihove proizvode čini značajno jeftinijim. Kada to uzmemo u obzir, ukoliko budu uvedene visoke carine na uvoz kineskih električnih vozila u EU o kojima se spekuliše, to će biti veliki vetar u leđa električnoj 'pandi'. Ukoliko ne budu uvedene carine, to će na srednji rok predstavljati problem za 'pandu' zbog brend lojalnosti koja je velika za Evropu. Kineski brendovi ne poseduju mrežne efekte, ali ako ne bude carinskih ograničenja, mogu da ih izgrade za pet godina", objašnjava Marković.
O tome koliko će biti potrebno vremena da brend električne "pande" zaživi na evropskom tržištu, saznajte u videu.