Stellantis će danas kasno po podne u Torinu predstaviti "fiat grande pandu", čija zvanična serijska proizvodnja počinje do kraja jula u Kragujevcu. Novi električni automobil će biti predstavljen na svečanosti povodom 125 godina Fiata u kompleksu Lingotta, gde se nekada nalazila fabrika i sada je sedište kompanije, a potom i u Kragujevcu.
Olivier Francois, izvršni direktor Fiata, biće domaćin događaja koji su nazvali "Smiling to the future", a detalje o novom modelu i njegovoj ceni javnost danas očekuje da sazna od John Elkanna, predsednika Stellantisa, i Carlosa Tavaresa, izvršnog direktora.
"Fiat grande panda" biće dostupna u hibridnoj i potpuno električnoj verziji. To će biti prvi model iz nove globalne linije vozila kompanije Fiat, baziran na multienergetskoj platformi koja omogućava različite tehnologije pogona. Najpre će biti dostupan na tržištima Evrope, Bliskog istoka i Afrike, ali se neće bez carina izvoziti u Kinu i Rusiju, sa kojima Srbija ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini.
Opširnije
'Fiat grande panda' iz Kragujevca neće krenuti put Rusije i Kine
Pozitivan efekat proizvodnje "fiata 500 L" neće biti ponovljen jer je sada ukupna industrijska proizvodnja neuporedivo veća.
27.06.2024
Kada će SAD dobiti svoj električni automobil od 25.000 dolara?
Cene električnih vozila brzo padaju u SAD, ali najjeftiniji modeli ostaju daleko skuplji od onih koje druge zemlje imaju u ponudi.
29.06.2024
Stellantis sa hibridom 'fiat grande panda' igra na sigurno
Većina proizvođača je najavila da zadržava SUS i hibridne motore, odnosno oprezno čekaju da tehnologija pojeftini i da vide kako će se kineska konkurencija pozicionirati.
18.06.2024
Stellantis pokazao 'fiat grande pandu' koju će proizvoditi u Srbiji
Stellantis je saopštio da je "grande panda" prva u seriji novih modela koji će biti lansirani svake godine do 2027.
17.06.2024
Kada je reč o subvencijama za kupovinu "fiat grande pande" u Srbiji, država daje 5.000 evra, ali samo za kupovinu električnog vozila, mada je predsednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno najavio da će država dodatno stimulisati kupovinu automobila koji se proizvodi u Srbiji.
Najpopularniji mali evropski električni automobili prethodnih godina bili su "renault zoe", "volkswagen ID.3", "peugeot e-208,"" fiat 500e", i " mini electric".
Što se tiče Stellantisa, prošle godine je u Evropi prodato 65.000 jedinica "fiat 500e", godinu dana ranije 66.732. Dobro se prodaje i "peugeot e-208", koji je na evropskom tržištu i lider u BEV (električna vozila na baterije) segmentu.
Ivan Nikolić, direktor za naučnoistraživački razvoj u Ekonomskom institutu u Beogradu i urednik MAT-a, ističe da ključni problem sa plasmanom malih evropskih BEV vozila jeste cena. Primera radi, početkom 2024. u segmentima sa najvećim obimom u Francuskoj, malim i kompaktnim (kao što su "peugeot 208", "fiat 500" i "opel corsa"), BEV vozila imaju cene daleko iznad alternativa sa unutrašnjim sagorevanjem. Tako, početni "peugeot 208" sa unutrašnjim sagorevanjem košta 19.350 evra, dok "e-208" startuje sa cenom od 34.100 evra - što je za 14.750 evra li 57 odsto skuplje.
Bloomberg Adria je ranije objavila da bi "fiat grande panda" trebalo da košta između 20.000 i 21.000 evra.
"Citroen e-C3", na čijoj će platformi biti pravljen automobil u Kragujevcu, košta 23.300 evra, ali je Citroen za 2025. godinu najavio i jeftiniju 2-C3 verziju sa dometom do 200 kilometara, a njena cena će biti od 19.900 evra.
"Grande panda predstavlja važan korak za Stellantis u njihovoj tranziciji ka globalnoj ponudi vozila baziranoj na zajedničkoj platformi koja može podržati različite energetske opcije, što ga čini značajnim dodatkom njihovom portfoliju i konkurentnim igračem na tržištu kompaktnih automobila", smatra Nikolić.
Tekući plasman malih električnih vozila na svetskom tržištu nije sasvim uporediv sa prodajom vozila sa unutrašnjim sagorevanjem od pre deset godina iz nekoliko razloga.
Električna vozila relativno su nova na tržištu u poređenju sa tradicionalnim vozilima sa unutrašnjim sagorevanjem. Stoga je njihov udeo na tržištu još uvek manji. Prodaja električnih vozila može biti pod uticajem različitih faktora u odnosu na vozila sa unutrašnjim sagorevanjem, kao što su subvencije, dostupnost infrastrukture za punjenje, tehnološki progres i regulativni okvir.
Treba imati u vidu da prodaja električnih automobila u Evropi pada. Prema pisanju Bloomberga, proizvođači automobila u Evropi prodali su za 2,6 odsto manje vozila u maju nego u istom periodu prošle godine, jer su kupci oklevali zbog i dalje visokih cena električnih modela.
S druge strane, konkurencija je neuporedivo jača nego ranije, a stanje na svetskom tržištu drastično izmenjeno. Kina je u međuvremenu postala svetski lider u proizvodnji i baterija i električnih vozila. U tom smislu je za uspeh Evrope u ovoj proizvodnji neophodno: smanjenje troškova proizvodnje, dalji razvoj tehnologije i održavanje visokih standarda kvaliteta i performansi vozila.
Uspon Kine do najvećeg svetskog tržišta i proizvodne baze za električna vozila na baterije podstaknut je dugogodišnjom obimnom podrškom kineske vlade ovoj industriji, koja uključuje subvencije i sa strane potražnje i sa strane ponude. Značajne subvencije za kupovinu i poreske olakšice za stimulisanje prodaje električnih vozila nisu, naravno, jedinstvene za Kinu, već su rasprostranjene i unutar EU i drugih zapadnih zemalja, gde su subvencije po vozilu često bile znatno veće nego u Kini.
Specifična karakteristika subvencija za kupovinu BEV u Kini, međutim, jeste ta da se one isplaćuju direktno proizvođačima, a ne potrošačima, i da se isplaćuju samo za električna vozila proizvedena u Kini, čime se diskriminišu uvozni automobili.