Na trakama u kragujevačkoj fabrici zvanično je počela probna proizvodnja električnog automobila "fiat grande panda", a očekuje se da će serijska proizvodnja ovog vozila početi za dva meseca.
O novom Stellantisovom modelu poznato je:
-
da će se proizvoditi u električnoj i hibridnoj verziji;
-
da bi električna verzija trebalo da ima 113 KS, baterije od 44 kWh i domet do 320 km, dok bi hibridna varijanta kombinovala 1,2 litarski trocilindrični benzinac i elektromotor;
-
da je reč o vozilu B segmenta, ispod četiri metra dužine;
-
da će koštati ispod 25.000 evra, a uz državne subvencije bazni model u Srbiji će koštati oko 18.000 evra.
Međutim, kada je reč o njegovom izgledu, zanimljivo je da će prvi električni fiat, koji je odabran da se proizvodi u fabrici u Srbiji, zapravo biti moderna verzija prve pande iz 1980. godine.
Opširnije
Vučić: Zahvaljujući Fiatu u Kragujevcu, svi će imati za dva odsto veću platu
Stellantis obeležava uspešan početak proizvodnje električnog automobila "fiat grande panda" u fabrici u Kragujevcu.
22.07.2024
Francois: 'Fiat grande panda' će koštati manje od 25.000 evra
Automobilska kompanija Stellantis u četvrtak je u Torinu predstavila "fiat grande pandu".
11.07.2024
Da li će 'fiat grande panda' biti najjeftiniji EV u Evropi
Plasman malih električnih vozila na svetskom tržištu nije sasvim uporediv sa prodajom vozila sa unutrašnjim sagorevanjem
11.07.2024
'Fiat grande panda' iz Kragujevca neće krenuti put Rusije i Kine
Pozitivan efekat proizvodnje "fiata 500 L" neće biti ponovljen jer je sada ukupna industrijska proizvodnja neuporedivo veća.
27.06.2024
Stellantis sa hibridom 'fiat grande panda' igra na sigurno
Većina proizvođača je najavila da zadržava SUS i hibridne motore, odnosno oprezno čekaju da tehnologija pojeftini i da vide kako će se kineska konkurencija pozicionirati.
18.06.2024
Stellantis pokazao 'fiat grande pandu' koju će proizvoditi u Srbiji
Stellantis je saopštio da je "grande panda" prva u seriji novih modela koji će biti lansirani svake godine do 2027.
17.06.2024
Stellantis razmatra proizvodnju još dva modela u Italiji kako bi smirio tenzije
Ideja je nastala kako bi se umirili lokalni političari jer kompanija razmatra premeštanje dela proizvodnje u druge zemlje.
27.05.2024
To je kroz nekoliko fotografija dočarao automobilski analitičar Felipe Munoz na svom Instagram profilu, koji kaže da Fiat oživljava legendarne modele iz prošlosti i daje im moderan i šarmantan izgled.
"Iako Fiat tvrdi da nova 'grande panda' ne zamenjuje trenutnu 'pandu', ovaj model je zapravo četvrta generacija ovog gradskog automobila. Brend želi da ga pozicionira iznad 'pande 3' (sada nazvane 'pandina'), a ispod modela 'fiat 600', kao kombinaciju B-hatch i B-crossover segmenta. Oblik 'grande pande', koja se proizvodi u Srbiji, jasno podseća na kutijasti dizajn prve generacije. Brend radi ono što najbolje ume: oživljava legendarne modele iz prošlosti i daje im moderan i šarmantan izgled", napisao je Munoz na svom nalogu.
Ipak, on smatra da se FIAT sa ovim modelom mnogo kladi. "'Panda' je uvek bila gradski automobil (A segment) i kupci je kupuju jer je praktična i mala. Povećanjem dužine za 34 mm, sada ulazi u B-hatch segment, što se mnogim potencijalnim kupcima neće dopasti."
Munoz smatra da nova "panda" ipak izgleda veoma dobro i spolja i iznutra. Kaže da su diznajneri Fiata uradili briljantan posao tako što su preuzeli osnovu i platformu "citroena C3" i dodali svoj jedinstveni dizajn i karakteristike. "Izgleda retro i moderno, a unutra je definitivno udobnije."
Pita se: "Hoće li to konačno uspeti van Italije?".
Izvršni direktor Fiata Olivier Francois je na 125. godišnjicu Fiata, kada je i predstavljena nova "grande panda", okarakterisao 'pandu' kao pravi porodični automobil "za druženje i deljenje". Istakao je da je, prema ovogodišnjim podacima, svaki drugi gradski automobil u Italiji i svaki četvrti u Evropi upravo "panda". "Ovo je neverovatno uspešna priča koja traje 44 godine, a tokom kojih je proizvedeno osam miliona jedinica", naveo je Francois.
Analitičar BBA: Stellantis sa hibridom 'fiat grande panda' igra na sigurno
I dok Munoz smatra da se Stellantis sa ovim modelom mnogo kladi, analitičar Bloomberg Adrije Ilija Nešić smatra da ipak igra na sigurno.
"Odluka da se uvedu dve varijante 'fiat grande pande' jeste u funkciji potražnje, profitabilnosti i zaštite od rizika. Hibridi su trenutno jeftiniji za proizvodnju, te su i pristupačniji za generalnog potrošača (što je posebno bitno usled tromih novih registracija automobila i Stellantisovih opadajućih isporučenih količina)", rekao je on.
Dodao je da su električni automobili i dalje teret za marže (a posebno oni sa niskom prodajnom cenom), te prisustvo hibridnog modela cilja da potkrepi profitne marže nove operacije.
"Uzimajući u obzir precenjenu potražnju za električnim automobilima, Stellantis (poučen od diverzifikovanih igrača kao što je Toyota) ipak ne ide na celovito električni portfolio, na šta se aludiralo u prethodnim izveštajima kompanije i što je deo njihove dugoročne 100 odsto električne strategije", smatra Nešić.
Stellantis sa 'grande pandom' izlazi na crtu Kinezima
Proizvođač FCA ulaže 162 miliona evra u proizvodnju ovog modela automobila. FCA je u većinskom vlasništvu Stellantisa sa oko 66 odsto udela, dok je manjinski partner Vlada Srbije. Država subvencioniše proizvodnju sa 48 miliona evra, a prva tranša je isplaćena u decembru prošle godine u iznosu od 15,5 miliona evra.
"Grande panda" biće prvo ponuđena u Evropi, na Bliskom istoku i Africi, ali se neće bez carina izvoziti u Kinu i Rusiju, sa kojima Srbija ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini.
Ono što kragujevačkom automobilu ide naruku jesu veće carine na kineska električna vozila koje je Evropska unija uvela početkom jula.
"Pred nama je brutalan izazov, zato što je ofanziva od strane Kine na evropskom tržištu jaka. Kineska ofanziva je velika, brutalna i, kao što svi znamo, evropske zemlje pozivaju kineske proizvođače da dođu u Evropu i to je činjenica", poručio je izvršni direktor Stellantisa Carlos Tavares na svečanost u Kragujevcu povodom početka proizvodnje nove "pande".
On je istakao da su u Stellantisu spremni za borbu na tržištu. "Pokazaćemo danas da nismo glupi, pokazaćemo da ulažemo dosta napora, da imamo dobru tehnologiju i pokazaćemo im da smo mi vrlo ozbiljna konkurencija, opasna konkurencija - to ćemo im pokazati."
Tavares je napomenuo da je svestan da je kvalitet kineskih proizvoda dobar, kao i da su troškovi za njihovu proizvodnju niži.
"Na nivou eksperata, troškovi proizvodnje u Kini su za 30 odsto manji nego u zapadnom svetu, tako da će oni doći sa konkurentnom prednošću od 30 odsto po pitanju cene u odnosu na nas, što znači da ćemo nastaviti da koristimo kreativnost i naše umove kako bismo kreirali bolja rešenja", zaključio je on.