Kafa u Srbiju će od jula poskupeti zbog povećanja logističkih problema, kao i nestašice i poskupljenja sirovina na svetskom tržištu.
Država, međutim, neće dozvoliti da maloprodajni lanci iskoriste izazove na globalnom tržištu kako bi dogovorili podizanje cene, izjavio je za RTS ministar trgovine Tomislav Momirović za RTS.
Prema pisanju Bloomberga, cena robuste porasla je za 0,6 odsto na 4.153 dolara po toni u Londonu.
Opširnije
Cena robuste oscilira zbog zabrinutosti oko svetskih zaliha
Kafa robusta je u ponedeljak oscilirala ispod nedavnog maksimuma u Londonu, zbog zabrinutosti oko svetskih zaliha.
10.06.2024
Tedeschi: Atlantic u Srbiji ulaže 120 miliona evra do 2026.
Atlantic grupa 1. marta je zaključila preuzimanje Strauss Adriatica u Srbiji.
20.03.2024
Analiza BBA: Srbija posle Slovenije najbrže rastuće tržište kafe
Cene sirove kafe, ključne sirovine za prerađivače kafe, znatno su porasle u 2021. godini.
18.03.2024
Ko je profitirao, a ko izgubio u sirovinskim igrama?
Ako u proizvodnji koristite kakao ili kafu kao sirovinu, onda vas sigurno boli glava od rasta njihovih cena.
14.03.2024
Srbija prednjači u regionu po poskupljenju kafe, čokolade, šećera i čaja
Rast cena na svetskim berzama vidljiv je na cenama konačnih proizvoda i u Adria regionu.
13.03.2024
"Nema nikakve sumnje da postoji kriza kada pričamo o logistici, Vijetnamu, Indoneziji, gde se proizvodi kafa. S druge strane, u Brazilu i Južnoj Americi imaju drugačije izazove. Deluje da će tako biti", rekao je Momirović.
Dodao je da cena nafte ponovo raste, dok je cena struje zasada stabilna, iako je i to, kako je naveo, izazov dugoročno gledano, jer su postrojenja za proizvodnju u Ukrajini praktično devastirana.
"Ne smemo da isključimo nijedan scenario. Cena kafe je danas između 150 dinara i 190 dinara za 100 grama. Pratićemo situaciju", kazao je Momirović na pitanje da li bi kafa mogla da poskupi i do 50 odsto.
Na pitanje da li bi cena mogla da dostigne 300 dinara za 100 grama, Momirović je naveo da u ovom trenutku ne zna šta bi moglo biti.
Prema njegovim rečima, nema sumnje da postoje kolebanja na globalnom tržištu.
"Država će pomno pratiti da li će te izazove koji su na globalnom tržištu iskoristiti maloprodajni lanci da zajednički podignu cene. To, naravno, nećemo dozvoliti. To ćemo u startu sprečiti. Objektivne okolnosti ne možemo da ignorišemo. Ovo je tržišna ekonomija", rekao je ministar trgovine.
Prema nezvaničnim saznanjima Bloomberg Adrije, upućeni u ovu problematiku smatraju da se, iako su sirovine za proizvođače poskupele između 40 i 60 odsto, to povećanje neće sasvim preliti na trgovce. Ali pitanje je kako će trgovci to obračunati i otkuda najave da će kafa poskupeti 50 odsto. Ta trgovačka kalkulacija verovatno je bila povod ministru Momiroviću da upozori trgovce.
Inače, prema analizi BBA, Srbija prednjači u regionu po poskupljenju kafe.
U Atlanticu za Bloomberg Adriju kažu da i dalje posluju u okruženju visokih cena sirovina i usluga, u slučaju kafe uglavnom usled slabije berbe, logističkih problema s pristizanjem brodova, male raspoloživosti kafe na spotu, involviranosti fondova na berzama.
"Kod arabike je, konkretnije zbog logističkih problema, dostave kafe iz Brazila kasnila isporuka kafe od kraja 2023, fondovi su kratkoročno iskoristili manjak kafe u zemljama konzumenata i podigli nivo berze, a time i cenu arabike na visok nivo. Kod robuste postoji i izazov nedovoljne raspoloživosti u 2024. zbog nepovoljnih vremenskih uslova, u zemljama porekla (dva najveća porekla - Vijetnam i Indonezija - zbog nepovoljnih vremenskih uslova podbacila su s berbama) i problem visoke cene zbog izazova u transportu (napadi na tranzitne brodove, produženo vreme tranzita za duplo ili više) te posledično viših cena", navode u Atlanticu.
Atlantic grupa preuzela je u martu ove godine Strauss Adriatic, do tada jednog od najvećih konkurenata. Tako da je uz Grand kafu postala vlasnik i brendova kao što su Doncafe i C kafa. Ovu transakciju odobrila je Komisija za zaštitu konkurencije uz određene uslove koji podrazumevaju strukturnu meru dezinvestiranja poslovanja prerade kafe u proizvodnom pogonu na Novom Beogradu, kao i mere ponašanja koje se, između ostalog, odnose na izveštavanje o svim aspektima proizvodnje domaće pržene kafe u Srbiji, veleprodajnim cenama i izvozu kafe, kao i na neobnavljanje i zabranu zaključivanja novih ugovora o proizvodnji privatnih robnih marki, koje su obe kompanije proizvodile za neke od najvećih trgovinskih lanaca.