Srbija se po rezervama litijuma u Evropi nalazi na trećem mestu i s obzirom na te količine ima mogućnost da snabdeva čak 20 odsto tržišta Evropske unije (EU), Velike Britanije i Norveške da se proizvede oko milion električnih vozila godišnje.
To je izjavila ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, koja je i dalje uverena da je litijum jedna od ključnih stavki za budući privredni rast Srbije, bez obzira na kritike dela stručne javnosti da bi iskopavanje i prerada litijuma mogla biti izuzetno štetna po životnu sredinu u okolini Jadra.
"Na nama je da li ćemo ovu šansu da iskoristimo ili ne, ali pre svega da mislimo i da razmišljamo kako da efikasno to radimo, poštujući zaštitu životne sredine, poštujući zdravlje ljudi, što mislim da je kroz napredne tehnologije i veća investiciona ulaganja moguće ostvariti", rekla je Đedović Handanović na Kopaonik biznis forumu.
Opširnije
Litijumske baterije sve jeftinije dok im preti natrijum kao alternativa
Cene baterija nastavljaju da padaju nakon neviđenog rasta prošle godine.
29.11.2023
Rio Tinto tuži Srbiju zbog obustave iskopavanja litijuma
Podružnica Rio Tinta u Srbiji podnela je četiri tužbe protiv Vlade Srbije zbog suspenzije kontroverznog litijumskog projekta.
16.11.2023
Pad cena litijuma ukazuje na slabiju potražnju u Kini
Cene litijuma padaju na najniži nivo u poslednje dve godine zbog slabe kineske potražnje za ovim materijalom.
02.10.2023
Saznajemo: InoBat gradi gigafabriku baterija u Ćupriji
Slovački InoBat, čiji je investitor Rio Tinto, planira da gradi drugu gigafabriku kod nas
26.09.2023
Rio Tinto razmišlja o akvizicijama zbog litijuma
Izvršni direktor kompanije Rio Tinto upozorio je i na pad proizvodnje čelika u Kini.
01.08.2023
Rio Tinto diktira tempo niskog profita u rudarskoj industriji
Pre samo dve godine rudarska industrija je bila na vrhuncu.
26.07.2023
Ministarka je istakla da bi se energetska tranzicija na globalnom nivou uspešno sprovela potrebno je dva puta više kritičnih mineralnih sirovina nego što ih ima sada.
"Tu pre svega mislim na kobalt, nikal, bakar, litijum. Da li će oni biti dostupni u dovoljnoj meri, uticaće na to kolika će biti potražnja za njima, kolika će biti njihova cena i onda pre svega da li će ta zelena tranzicija biti ostvariva", rekla je ministarka.
Istakla je da je globalni plan da se broj vozila poveća osam puta, odnosno sa 30 na 240 miliona, dodajući da je to nešto što se ne može dostići bez dostupnosti ovih mineralnih sirovina.
"Podsetimo koliko je potrebno da bi se jedno električno vozilo proizvelo: 40 kilograma nikla, devet kilograma litijuma, pored toga što nam treba magnat, kobalt, grafit... Veći broj električnih vozila nije moguć bez veće dostupnosti tih minerala", istakla je Đedović Handanović.
Smatra da je važno da Srbija postane aktivni učesnik u tom procesu rudarenja, iznoseći podatak da je ušešće rudarstva u srpskom BPD-u 2014. godine iznosilo 1,1 odsto, a 2023. godine 2,7 odsto.
"Rudarstvo može da bude aktivan i kredibilan sektor našem budućem rastu, važno je i da pronalazimo nove izvore rasta i da se etabliramo kao neko bez koga se ne može pre svega na evropskom kontinentu, pa i u širem globalnom kontekstu", zaključila je ministarka, aludirajući da iskopavanje litijuma u Srbiji postane takvo da Evropa i svet jednog dana ne mogu bez srpskog litijuma.