Kupovina 11 poslovnih zgrada u Beogradu nije jedini biznis Istvana Tiborcza, zeta mađarskog premijera, kod nas. Njegova kompanija Waberer’s International je u oktobru prošle godine kupila domaćeg distributera MDI sa namerom da postanu glavni pružalac logističkih usluga u Srbiji. Kao što je Bloomberg Adria pisala, tom prilikom je najavljeno širenje biznisa u Srbiji, što se obistinilo.
Interesantno je da je preko svoje kompanije Diofa Fund Managment kupio luksuzne poslovne zgrade u Beogradu od svog poslovnog partnera mađarskog milijardera Daniela Jellineka i njegove firme Indotek, i to, kako tvrde upućeni, po ceni nižoj nego što ih je Indotek kupio pre tri godine od GTC-ja. Tada su plaćene oko 270 miliona evra i po logici stvari trebalo bi da budu skuplje jer cena poslovnog prostora nijednog momenta nije pala od tada, osim ako se ne računa amortizacija. Da li je ovde po sredi regulisanje njihovih međusobnih odnosa ili igra premoći može samo da se nagađa. U svakom slučaju ovaj region im je interesantan i možda Tiborcz želi da se pozicionira u Srbiji, pošto je Jellinek zaposeo hrvatsko tržište nekretnina.
Stefan Vladisavljev, programski koordinator fondacije Bfpe, kaže za Bloomberg Adriju da jeste nesporna činjenica da su ove dve kompanije u bliskom odnosu sa političkom elitom Mađarske.
Opširnije
Arapi i Fortenova - možda dobar posao, možda zabijanje autogola
Prodaja Sberbankovog udela u Fortenovi arapskom investitoru, čini se, nije sprovedena po svim važećim pravilima.
03.11.2022
Nekretnine u Srbiji i Adria regionu pojeftiniće pet odsto u 2024.
Tržišta nepokretnosti Adria regiona su dosta specifična po osnovu toga što je visok procenat vlasništva nekretnina.
12.01.2024
Počinje veliko hlađenje hrvatskog tržišta nekretnina
Cene stambenih nekretnina su u poslednje dve do tri godine sumanuto rasle.
21.11.2023
Vrednost tržišta stanova beleži treći kvartalni pad, i to dvocifren
Udeo stanova kupljenih za kredit pao je za devet procentnih poena u odnosu na treći kvartal 2022. godine.
13.11.2023
"Može se reći da je amin dat sa političkog vrha, s obzirom na to da nisu izolovani slučajevi samo za Srbiju, već se dešavaju i u državama u okruženju, da se mađarske kompanije planski dogovaraju kako će nastupiti u određenim poslovnim poduhvatima", smatra naš sagovornik.
Prema njegovim rečima, ovaj razvoj kupovine nekretnina je u skladu sa onim što smo viđali u skorije vreme pozitivnog poslovnog okruženja za mađarske kompanije u Srbiji, a dodatno u skladu sa spoljnopolitičkom orijentacijom Mađarske i Srbije da se bilateralni odnosi razvijaju na visokom nivou.
Preplitanje biznisa mađarskih moćnika
Činjenica je da se poslovi dva mađarska biznismena često prepliću i ubrajaju se među najmoćnije u Mađarskoj. Prema pisanju Bloomberga Jellinek je sklopio niz poslova sa zetom mađarskog premijera Viktora Orbana, kao na primer u martu 2022, kada je Tiborczu prodao kontrolni udeo u Diofa Asset Management BDPST Zrt.
Takođe, obojica su na neki način učestvovali u pregovorima oko otkupa aerodroma u Budimpešti od koncesionara. Najnovije njihovo preklapanje dogodilo se kada je firma povezana sa Istvavom Tiborczom, Equilor, uključena u pregovore oko kupovine kompanije Budapest Airport, navodi Bloomberg.
Ova situacija briše granice između biznisa i politike u Mađarskoj, gde je nova elita, povezana sa Orbanovom porodicom i njegovom vlašću, preuzela velike poslove otkako je nacionalistički lider došao na vlast 2010. godine.
Radio Slobodna Evropa u januaru prošle godine je izvestila da je Equilor 2021. dobio posao da savetuje vladu u vezi sa kupovinom Budapest Airporta. To se desilo pre nego što je zajmodavac koji većinski pripada BDPST Group, preuzeo kontrolu nad Equilorom. Taj ugovor je istekao prošle godine.
Orban je već pokušao 2021. godine da otkupi aerodrom od koncesionara AviAlliance GmbH, a u pregovorima je učestvovao upravo vlasnik Indoteka.
Tiborcz - jedan od najbogatijih Mađara
Tiborcz je jedan od najbogatijih Mađara, ali i najuticajnijih. Otkako je 2013. oženio Orbanovu kćer, počeo je njegov uspon na biznis sceni. Preko BDPST, ima portfolio najelitnijih nekretnina u Budimpešti, hotele, skijalište u Austriji. Vlasnik je čuvenog Gellert Hotela, građenog u stilu 'art novea', koji će biti renoviran i postati deo luksuznog lanca
Mandarin Oriental hotela.
Njegova Diofa je deo BDPST grupe. BDPST grupa se bavi razvojem nekretnina, turizma, finansijskog i logističkog sektora. Kako je navedeno na sajtu, u 2021. godini su se proširili na finansijsko tržište preko Gránit Bank, Diófa Asset Management i Equilor Investment Corporation, a 2022. ušli su u sektor logistike preko Waberer’s International.
S druge strane, njegov poslovni partner Jellinek je na ovim prostorima poznat i po tome što je bio u igri za preuzimanje 43 odsto udela ruske Sberbanke u hrvatskoj Fortenovi, bivšem Agrokoru, koja je u to vreme postala stoprocentni vlasnik Merkatora. Indotek Grupa prisutna je u hrvatskom turističkom sektoru putem svoje većinske podružnice Dalmatie Grupe, koja je vlasnik pet hotela, jednog rizorta, jednoga kampa i jedne marine. Navedene nekretnine smeštene su u regijama Primoštena, Gradca, Trpnja i Jelse na Hvaru.
U vlasništvu njegovog fonda se nalazi oko 60 poslovnih zgrada, trgovačkih centara i hotela u Mađarskoj. Kompanija je takođe objavila da je krajem prošle godine stekla značajan deo kompleksa Vörösmarty u Budimpešti, a kao partner se opet pojavljuje Diofa Management, odnosno zet predsednika vlade Mađarske.
Indotek Group trenutno investira u nekretninama u 12 evropskih zemalja. Prošle jeseni dodali su i tržni centar u Sijeni u svoj maloprodajni portfolio, a u završnoj fazi pregovora su za još nekoliko u Italiji. Kupili su i tržne centre u Barseloni i Valensiji, a u julu prošle godine Indotek je stekao svoj sedmi hotelski kompleks na Kosta Bravi. Jedna od najvećih transakcija Indoteka prošle godine je sticanje 47 odsto udela u mađarskom trgovinskom lancu Auchan, koji je treći najveći igrač na tržištu nakon Lidla i Spara.
Zašto im je važna Srbija
Na pitanje zašto im je bitan Adria region, Vladisavljev kaže da je za države poput Mađarske najlogičniji sled da pokuša da širi uticaj u neposrednom okruženju.
Pogotovo ako postoji važan politički faktor koji se može dvojako tumačiti. Jedan jeste dobar odnos sa političkim liderima u ovim državama koji su imali specifičan način komunikacije sa Orbanom. On je mnogo povoljniji u ovom trenutku nego što je to način komunikacije koji Orban i mađarska vlada imaju sa institucijama EU, koje često kritikuju način poslovanja, ali i nedostatak prakse koje su u skladu sa vladavinom prava u Mađarskoj. Dok u Srbiji, koja još nije članica EU, postoji mogućnost arbitražnog delovanja u pojedinim slučajevima.
U Vojvodini su, kaže, sve prisutnije mađarske kompanije, što je u skladu sa politikom vlade Mađarske da širi politički i ekonomski uticaj u sredinama gde živi mađarsko stanovništvo kao manjina.
"S obzirom na rasprostranjenost tih investicija uglavnom u Vojvodini, pored ekonomskog momenta, važan je i politički momenat meke moći Mađarske. Ono što je u skladu sa tom mekom moći jeste da imamo prisustvo Mađarske u sportskoj delatnosti. Trenutno u Bačkoj Topoli imamo jedan od najaktivnijih sportskih klubova TSC, koji je doživeo bum, a Orban je došao na otvaranje stadiona", zaključuje naš sagovornik.
(Ažurirano u 14. pasusu, preciziranjem podataka o prodaji Sberbankovog učešća u Fortenovi.)