Za dva meseca, koliko funkcioniše digitalni upis u katastar preko advokata, podneto je 14.347 zahteva, što je za oko četiri puta više nego u istom periodu prethodne godine, saopštio je u petak Republički geodetski zavod (RGZ).
Kao značajan podatak naveli su da je više od 55 odsto pristiglih zahteva podneto van uobičajenog radnog vremena i tokom vikenda, što, kako su ocenili, pokazuje da je novi sistem upisa u skladu sa potrebama i navikama građana.
RGZ u svom saopštenju ističe da od primene novog sistema nije bilo nijednog tehničkog problema i prigovora advokata i građana, te da je zahvaljujući novim zakonskim rešenjima, broj advokata profesionalnih korisnika katastra povećan za 1.150 i danas iznosi 4. 511, dok je broj geodetskih organizacija 681.
Opširnije
Tržište nekretnina u 2024: Šta će biti sa cenama kvadrata?
U prethodnih nekoliko meseci dosta projekata je dobilo građevinske dozvole i može se očekivati povećana ponuda stanova tokom 2024. godine.
20.12.2023
Vrednost tržišta stanova beleži treći kvartalni pad, i to dvocifren
Udeo stanova kupljenih za kredit pao je za devet procentnih poena u odnosu na treći kvartal 2022. godine.
13.11.2023
Pada kupovina stanova u Srbiji, ali je rast cena dvocifren
I pored smirivanja aktivnosti, tržište nepokretnosti i dalje drži viši nivo u odnosu na pretpandemijske vrednosti,
22.09.2023
Mlađi od 30 godina sve češće kupci stanova u Srbiji
Prosečan kupac stana u Srbiji imao je 45 godina u 2023. godini
22.08.2023
Katastar u Beogradu posle 20 godina dobio novi softver
Unapređuje proces upisa, prenosa i promene vlasništva nad nekretninama, kažu iz RGZ.
26.06.2023
To, kako su objasnili, praktično znači da umesto tradicionalnih 170 fizičkih šaltera, građani sada imaju više od 5.000 elektronskih šaltera koji rade neprekidno.
Prema podacima RGZ, prošle godine je broj zahteva za upis u katastar nepokretnosti povećan za 30 odsto u odnosu na 2022. godinu i iznosio je 1.305.331.
Podsetimo, novim izmenama u radu katastra građanima je ukinut izbor da li će sami da prikupljaju i predaju dokumentaciju ili će da za to potraže pomoć stručnih institucija, budući da sada upis u katasta ide preko advokata ili geodetskih organizacija, koji te usluge naplaćuju prema svojim tarifama. Prema informacijama objavljenim u javnosti, ova usluga trebalo bi da košta oko 24.000 dinara.
Kako su objasnili, novi način sprečava i falsifikovanje starih dokumenata, jer se sada prenose u digitalni format, a njihovu ispravnost i validnost proveravaju profesionalni korisnici. "Digitalni upis u katastar je jedini način da se onemogući manipulacija i intervencija na dokumentima i da se završi sa beskrajnim putevima papira koji dolaze i izlaze iz RGZ", naglašavali su iz tog zavoda kada je 2. oktobra uvedena ova novina.