Mlađi od 30 godina sve više kupuju nekretnine, što Republički geodetski zavod, koji prati statistiku na tržištu nepokretnosti, karakteriše ovo kao snažan zaokret u svetu nekretnina.
U prvom polugodištu 2023. godine, prema podacima Republičkog geodetskog zavoda, čak 15,2 odsto svih transakcija stanova bili su mladi kupci, u uzrastu od 18 do 30 godina.
"Ovaj broj je izuzetno značajan u poređenju sa podacima iz prethodne godine, kada je ova kategorija kupaca predstavljala 13,6 odsto tržišta, a naročito ako uporedimo sa 2019. godine, kada je udeo mladih iznosio skromnih 7,9 odsto", saopštio je RGZ.
Opširnije
Građevina se oporavlja, ali zabrinjava to što Beograd posustaje
Građevinska aktivnost drugi kvartal konačno u debelom plusu
10.08.2023
'Ako NIS može da ne plaća konverziju, zašto ne mogu i ostale kompanije'
Kada bi bili sagrađeni svi kvadrati na zarobljenim lokacijama, na tržištu bi se našlo 22,5 milijardi evra od prometa nekretnina
31.07.2023
Beograd na vodi više nije najskuplji kompleks u Srbiji
U drugom kvartalu 2023. došlo je do stabilizacije sektora nekretnina, navodi se u izveštaju Republičkog geodetskog zavoda.
28.07.2023
Dvocifren rast cena stanova, ali se u Beogradu kupuje sve manje
Manji broj kupoprodaja stanova, što je verovatno posledica rasta kamatnih stopa na kredite
26.07.2023
Tržište nekretnina u Srbiji se hladi, cene će pasti pet odsto
Na tržištu nepokretnosti u Srbiji ne postoji balon i zbog toga nećemo videti ni oštru korekciju cena nepokretnosti.
27.07.2023
Pad broja građevinskih dozvola ukazuje na dalje usporavanje u sektoru
U aprilu ove godine izdate su 1.972 građevinske dozvole
15.06.2023
Najviše kupaca mlađih od 30 godina ima u Vojvodini. Oni učestvuju u stambenom tržištu sa udelom od 16,1 odsto, dok je najmanji udeo zabeležen u regionu Šumadije i Zapadne Srbije sa 13,5 odsto, dok u Beogradu učestvuju sa 15,7 odsto.
Prosečan kupac stana u Srbiji imao je 45 godina u 2023. godini, godinu ranije je imao 46 godina, a 49 godina 2018. godine.
U istom periodu, analiza starosne raspodele pokazuje da su stanove najčešće kupovali pojedinci između 31 i 45 godina (40 odsto), dok su grupa od 46 do 60 godina i oni preko 60 godina zauzeli 27,7 odsto i 17,1 odsto tržišta.
Promena starosne strukture na tržištu nekretnina je u skladu je sa globalnim trendom. Prema izveštaju Nacionalne asocijacije za nekretnine za 2022. godinu u Sjedinjenim Američkim Državama, udeo mladih kupaca iznosio je 20 odsto.
Ono što je interesantno poslednjih godina zbog visokih kamatnih stopa i inflacije sve manje se uzimaju krediti za kupovinu stanova, a upravo su mladi pomoću zajmova dolazili do krova nad glavom, pa se postavlja pitanje da li su mladi postali gotovinski kupci ili su oni i dalje kreditni kupci. Kada je reč o načinu plaćanja u drugom kvartalu ove godine, skoro sedam odsto svih prometovanih nepokretnosti plaćeno je iz kredita, što je za oko pet odsto manje nego lane, a iz kreditnih sredstava najviše su plaćeni stanovi (ukupno 16 odsto).
Kako je nedavno istakla viša analitičarka za tržišta Bloomberg Adrije Marina Petrov, možda upravo i najveća prepreka daljem rastu cena nekretnina jesu skupi krediti.
"U drugom tromesečju ove godine je samo 16 odsto kupovine stanova finansirano putem kredita - to je najmanje u poslednjih pet godina. Nakon niza godina povoljnih stambenih kredita, kamatne stope na stambene kredite su se u velikoj meri prilagodile rastu euribora, što konkretno na primeru stambenih kredita u Srbiji znači da se kamatna stopa više nego duplirala", navela je ona.
Kao primer navela je kredit za stambenu nepokretnost u iznosu od 100.000 evra, koji danas ide uz kamatnu stopu od 6,5 odsto i uz rok otplate od 30 godina formira mesečni anuitet od 631 evro. Takav isti kredit podignut pre godinu dana išao bi uz kamatnu stopu od 2,8 odsto, što bi formiralo anuitet od 411 evra.
Prema njenoj proceni, u Srbiji će promet nepokretnostima u idućih godinu dana još opadati, a njihove cene će se smanjiti za oko pet odsto. "Pad cena će biti izraženiji kod stambenih jedinica u urbanim područjima, dok je kod kuća i vikendica bolja perspektiva. Sve je veći fokus na kvalitetu, odnosno izgradnji luksuznijih kuća za odmor, što će im održati cenu."