Najava predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će Stellantis, zajednička kompanija Peugeota i Fiata, u Kragujevcu od naredne godine proizvoditi električnu "pandu", naljutio je sindikate u Italiji. To nije prvi put da reaguju. Negodovali su i kada je 2008. godine otvorena fabrika u Kragujevcu, jer je prvobitno bilo planirano da Fiat novi pogon otvori na Siciliji u blizini Palerma.
Iako se već nekoliko meseci spekuliše da će se u Srbiji proizvoditi električna varijanta "pande" koja se proizvodi u Napulju, predsednik Srbije je javno to izgovorio prilikom posete italijanske premijerke Giorgie Meloni. Stellantis Vučićeve reči nije zvanično potvrdio jer nijedan proizvođač automobila do poslednjeg trenutka ne otkriva detalje oko novog modela zbog konkurencije, ali je portparol ove kompanije nagovestio da će tako biti.
Vučićeve reči bile su dovoljne da pokrenu lavinu nezadovoljstva sindikata fabrike Pomigliano d'Arco podno Vezuva, koja proizvodi najprodavaniji model automobila u Italiji. Zaposleni su zabirnuti za svoja radna mesta.
Opširnije
Premijerka Italije u poseti Beogradu, Vučić najavio dolazak italijanskih finansijskih ustanova
Italijanska premijerka Giorgia Meloni u nedelju je posetila Beograd
03.12.2023
Stellantisova 'panda' biće novi impuls italijanskim investicijama
Ove godine manji izvoz iz Srbije u italiju za 10 odsto
04.12.2023
Za Stellantisov EV u Srbiji upola manje radnika nego za 'fiat 500 L'
Očekujemo da nam se od naredne godine pridruže kolege koje su na obuci u Stellantisovim fabrikama u Slovačkoj i Poljskoj, kaže iz sindikata FCA.
01.12.2023
Stellantis i CATL planiraju izgradnju fabrike baterija u Evropi
Stellantis i CATL planiraju da izgrade fabriku LPF baterija u Evropi.
21.11.2023
Stellantis hoće da pobedi rivale u segmentu EV uz pomoć Kine
Stellantis bi da bude deo kineske ofanzive u segmentu EV, a ne žrtva, rekao je izvršni direktor Carlos Tavares novinarima na konferenciji u četvrtak.
26.10.2023
"Pomigliano će nastaviti da proizvodi 'pandu', prerano je da se izlazi za najavama. Industrijski planovi će biti saopšteni na vreme i na odgovarajućim mestima”, rekao je portparol Stellantisa, a prenosi italijanska agencija AGI.
Dodao je da trenutni model "pande" potpuno zadovoljava potrebe korisnika, posebno Italijana.
"Iz tog razloga, ne smatramo ga konkurencijom sa modelom koji će ugledati svetlo dana u Srbiji. Taj automobil će biti na drugoj platformi i drugačije pozicioniran", rekao je portparol Stellantisa i obećao da će se "panda" proizvoditi u Napulju dok ne stigne novi model.
Sindikat Fiom-Cgil je protestujući naveo da je sklapanje električnog modela "fijat pande" u Srbiji neprihvatljiva odluka kojoj se protivi svim sredstvima i u ime radnika u Napulju traži garancije sadašnjeg nivoa proizvodnje i zapošljavanja u toj fabrici.
"Postaje hitno i neophodno da se zna koji tip vozila će zameniti sadašnju "pandu" čija je proizvodnja u Pomiglianu planirana do 2026. godine", navode sindikati.
Ta tema će biti na dnevnom redu prvog okruglog stola o automobilskom sektoru koji u sredu u Rimu organizuje resorno ministarstvo, a učestvovaće Stellantis, sindikati i predstvnici regija.
Taj ciklus sastanaka ima za cilj stvaranje uslova koji će omogućiti Stellantisu da proizvede milion vozila godišnje u Italiji do 2028. ili 2030.
Stellantis je prošle godine u Italiji proizveo samo 685.753 vozila, usporen nestašicom elektronskih čipova.
Demokratska stranka, Partito Democratico, uputila je ovim povodom i pitanje vladi Georgie Meloni šta namerava da preduzme da bi zaštitila fabriku u Napulju i ukazuju na osiromašenje proizvodnih kapaciteta u Italiji.
Stellantis planira da u Kragujevcu pokrene prozvodnju u drugoj polovini 2024. godine. Proizvođač FCA će uložiti 162 miliona evra u proizvodnju novog modela automobila. FCA je u većinskom vlasništvu Stellantisa sa oko 66 odsto udela, dok je manjinski partner Vlada Srbije. Država će subvencionisati prozvodnju sa 48 miliona evra.
Fiat je od Vlade Srbije od 2008. godine, kada je ugovor potpisan, dobio razne povlastice. Tu je više od pola milijarde evra podsticaja, a za ceo projekat pokretanje proizvodnje "fijata 500 L" u Kragujevcu oko milijardu evra. Iako je taj ugovor proglašen tajnom u prethodnim godinama, ovi podaci su isplivali u javnost. Saznalo se, između ostalog, i to da je osim besplatnog zemljišta, Fiat dobio i to da mu država deset godina plaća poreze i doprinose za radnike.