Kada Stellantis počne da proizvodi električne "pande" u Kragujevcu, Italija bi ponovo mogla da bude prvi i najznačajniji spoljnotrgovinski partner Srbije, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u nedelju pri susretu sa italijanskom premijerkom Giorgiom Meloni u Beogradu.
To praktično znači da se očekuje da zajednička kompanija Fijata i Peugeota izvozi električne automobile u vrednosti većoj od milijardu evra. Fijat je, na primer, 2013. godine izvozio automobile u vrednosti od 1,5 milijardi evra, a Italija je bila naš najznačajniji spoljnotrgovinski partner iako ti automobili nisu prodavani samo na italijanskom tržištu, ali su značajno doprinosili trgovinskoj razmeni.
Italija je trenutno na petom mestu naših spoljnotrgovinskih partnera, iza Nemačke, Kine, Mađarske i Bosne i Hercegovine.
Opširnije
Premijerka Italije u poseti Beogradu, Vučić najavio dolazak italijanskih finansijskih ustanova
Italijanska premijerka Giorgia Meloni u nedelju je posetila Beograd
03.12.2023
Stellantis i CATL planiraju izgradnju fabrike baterija u Evropi
Stellantis i CATL planiraju da izgrade fabriku LPF baterija u Evropi.
21.11.2023
Za Stellantisov EV u Srbiji upola manje radnika nego za 'fiat 500 L'
Očekujemo da nam se od naredne godine pridruže kolege koje su na obuci u Stellantisovim fabrikama u Slovačkoj i Poljskoj, kaže iz sindikata FCA.
01.12.2023
Nikola Ranković, viši savetnik centra za analitiku Privredne komore Srbije, kaže za Bloomberg Adriju da je spoljnotrgovinska razmena sa Italijom u poslednjih pet godina na visokom nivou, možemo reći da ju je pandemija virusa korona nakratko usporila, ali da od tog momenta sve više napreduje.
"Poslednjih godina, možemo reći, uvoz napreduje brže od izvoza, pa je samim tim i deficit na najvišem nivou u 2022. godini. Ukoliko posmatramo period januar - oktobar 2023. godine u poređenju sa istim periodom prethodne godine, ukupna spoljnotrgovinska razmena je na približno istom nivou, uz nešto manji izvoz (10 odsto) i nešto veći uvoz (četiri odsto). Dakle, sve u svemu sličan trend kao i prethodnih godina", kaže Ranković.
Italija je jedan od naših najznačajnijih trgovinskih partnera sa 4,6 milijardi evra dostignute robne razmene u prošloj godini i jedan od najvećih investitora u Srbiji sa, prema podacima Ambasade u Beogradu, ukupnim ulaganjima (inicijalnim i tokom poslovanja) 3,9 milijardi evra.
Ranković kaže da je od 2020. godine prisutan trend pada italijanskih investicija koji se može obrazložiti činjenicom da je italijanska privreda suočena sa velikim ekonomskim problemima poslednjih godina i da pored nemačke privrede predstavlja jednog od vodećih pokretača privrede evrozone, koja celokupno gledano znatno usporava u poređenju sa npr. drugim ekonomijama (Kinom, SAD, itd).
"Ipak, realno je očekivati da će sa većim otvaranjem i ubrzavanjem italijanske privrede doći i do većih plasmana u našu zemlju, s obzirom na to da je Italija godinama jedan od vodećih spoljnotrgovinskih partnera naše zemlje", kaže Ranković.
U Srbiji trenutno ukupno posluje oko 1.200 kompanija sa većinskim italijanskim kapitalom koje zapošljavaju oko 19.100 radnika, prema podacima APR i Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja.
Svakako najveći investitor je bio nekadašnji Fijat, danas Stellantis sa investicijom od 1,5 milijardi evra u proizvodnju "fiata 500 L", a u prozvodnju električnog automobila uložiće oko 160 miliona evra.
Vučić je rekao da spoljnotrgovinska razmena dve zemlje iznosi godišnje 4,6 milijardi evra i da veruje da može da bude mnogo veća, a posebno kada Stellantis krene sa proizvodnjom novog modela - električne "pande" u Kragujevcu. Dodao je da bi kompanija Stellantis, osim proizvodnje novog električnog, mogla da bude generator novih investicija u auto-industriju, koja je ubedljivo najveći izvor stranih direktnih investicija sa udelom od čak jedne četvrtine u ukupnim stranim investicijama u našoj zemlji.
On je iskazao zahvalnost i na odluci Italije da sve najvažnije italijanske finansijske institucije, koje podrazumevaju dolazak banke za depozit i zajmove u najskorije vreme, čime će Beograd postati prvo regionalno sedište sa kompletnom platformom italijanskih javnih i privatnih subjekata za podršku poslovnom sektoru i njegovoj internacionalizacijii.
"To je za nas od izuzetnog značaja i verujemo da ćemo mnogo toga moći da uradimo sa našim italijanskim partnerima", rekao je Vučić.
Italijanska premijerka Giorgia Meloni je rekla da se dijalog između dve vlade intenzivira, ali naša trgovinska razmena koja je izuzetna može da bude i bolja.
"Za nas je bitno da zapadna Evropa bude deo EU porodice. Vučić zna da može da računa na podršku Italije i u Savetu Evrope, kako bismo ubrzali taj proces približavanja Evropskoj uniji i sve ono što Evropska komisija traži", rekla je Meloni. "Znam da će Srbija nastaviti da ima konstruktivan pristup i u dijalogu u vezi sa Kosovom. Italija podržava taj proces i radimo na tome da dođe do realizacije svih obaveza koje su strane na sebe preuzele", rekla je Meloni.