Inflacija u Srbiji biće jednocifrena u oktobru kada podaci izađu za oko 10 dana, rekao je ministar unutrašnje i spoljne trgovine Srbije Tomislav Momirović u sredu. To će biti prva jednocifrena inflacija posle 9,6 odsto u aprilu prošle godine.
"Mi smo već ušli u period jednocifrene inflacije, inflacija će u oktobru biti ispod 10 odsto kada budu objavljeni podaci, a nadamo se da će dostići osam odsto", rekao je ministar na konferenciji Privredne komore Srbije o maloprodaji.
Inflacija u Srbiji bila je 10,2 odsto u Srbiji u septembru, a zvanični podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS ) o potrošačkim cenama biće objavljeni 13. novembra. Narodna banka Srbije (NBS) projektovala je da će inflacija pasti na osam odsto do kraja godine.
Opširnije
EU bi mogla da upozori na problem konkurencije u srpskoj maloprodaji
Izveštaj o Srbiji biće objavljen ovog meseca.
06.10.2023
Niže cene trgovci planiraju da nadoknade većim prometom
U prvih devet dana prodaja sniženih proizvoda u akciji "Bolja cena" povećana za 40 odsto.
22.09.2023
Virus sniženja cena hrane širi se regionom, ali ne obara inflaciju
Analitičar BBA Ivan Odrčić smatra da će ograničenje cena tridesetak artikala u Hrvatskoj imati efektivno vrlo slab do nikakav uticaj na ukupno kretanje inflacije, slično je u Srbiji.
18.09.2023
'Inflacija pohlepe dovela do toga da jedemo najskuplju hranu'
Izveštaj NBS ne govori dovoljno. Potrebno je uraditi dublju analizu, koja uključuje sve učesnike u lancu snabdevanja.
07.09.2023
Srpske trgovce nije mnogo potresla prozivka NBS o visini marži
Analitičari BBA kažu da rast marži prati rast plata.
24.08.2023
Momirović je dodao da je inflacija kancer koja sve teme stavlja u drugi plan, ali i da je mnogo toga urađeno kako bi se snizile cene u trgovinskim lancima.
"Strukturisali smo paket od 36 proizvoda, koji su fundamentalni za domaćinstva. Znam koliko to znači ljudima, naročito u unutrašnjosti. Mislim da smo uradili dobar posao i ljudi jako dobro reaguju. Ono što je važno jeste da je akciju pratila spirala sniženja u svim hipermarketima", kazao je Momirović, ne iznoseći detalje o smanjenju cena drugih proizvoda.
Ministar je takođe naveo da je okruženje viših kamatnih stopa novina pošto je dugo trajao period niskih kamatnih stopa, ali da je bilo očekivano da će se trend u kom se subvencionišu investitori a kažnjavaju štediše završiti.
Realni promet robe u trgovini na malo u septembru je pao osmi put zaredom, što pokazuje slabljenje kupovne moći građana, koji su reagovali na visok rast cena i marži, na čiju visinu su ranije posebno upozoravali iz Narodne banke Srbije i Ministarstva finansija.
Takođe govoreći o trendu kretanja inflacije, direktor RZS Miladin Kovačević ukazao je na pozitivan trend smanjena prognoze inflacije u evrozoni u oktobru. Kovačević to pripisuje rastu kamatnih stopa u evrozoni, ali i padu cena energenata zbog niže tražnje, posebno u Nemačkoj, koja je u recesiji.
Preliminarni podaci Eurostata objavljeni u utorak pokazali su da je godišnja inflacija u oktobru bila na 2,9 odsto u evrozoni, što je pad sa 4,3 odsto u septembru i ukazuje na nastavak silazećeg trenda.
Ipak, on je napomenuo da nije siguran da će inflacija na kraju godine biti osam odsto, ali njegova prognoza je da će svakako biti jednocifrena.
U avgustu, guverner NBS Jorgovanka Tabaković oštro je kritikovala maloprodajne lance, rekavši da su trgovačke marže grupe maloprodajnih lanaca iz istraživanja centralne banke nominalno bile za 36,6 odsto veće 2022. u odnosu na 2019. godinu.
Kovačević i Momirović su istakli u sredu da su cene ujednačene u trgovinskim lancima, ali da nema koncentracije na tržištu i povrede konkurencije.
“Cene su ujednačene u svim lancima, ali marže se kreću između četiri, pet i 24 odsto, koliko ima Delhaize, što pokazuje da jače učešće na tržištu daje i jače marže”, rekao je direktor RZS.
Naša nešto jača inflacija ima utemeljenje u nekim strukturnim slabostima, posebno u industriji i prehrambenoj proizvodnji, a manje u trgovini”, dodao je on uz komentar da nema skroz nevinih po pitanju doprinosa inflaciji.
Osim toga, rekao je da je rast proizvođačkih cena znatno manji od prodajnih cena, a da proizvođačke cene bitno utiču na inflaciju. “Ali ne treba zaboraviti da imamo i energente, oni su verovatno drugi najvažniji faktor. Naša inflacija je sa dve trećine preneta inflacija iz evropskog okruženja, ona jedna trećina dolazi iz naših lanaca proizvodnje, snabdevanja i trgovine”, rekao je on.
Momirović je dodao da je rat na istoku Evrope posebno doprineo rastu inflacije ove godine, a da se tu sada nalazi i kriza na Bliskom istoku, i to sve dok se oseća i dalje negativan uticaj kovida.