Cene proizvoda i usluga lične potrošnje u junu 2022. godine, u odnosu na maj 2022. godine, u proseku su povećane za 1,6 odsto. Potrošačke cene u junu 2022. godine, u poređenju sa istim mesecom prethodne godine, povećane su za 11,9 odsto, dok su u poređenju sa decembrom 2021. godine u proseku povećane za 7,3 odsto, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku.
Kako se navodi u saopštenju, posmatrano po glavnim grupama proizvoda i usluga klasifikovanih prema nameni potrošnje, u junu 2022. godine, u odnosu na prethodni mesec, rast cena je zabeležen u grupama transport (2,7 odsto); hrana i bezalkoholna pića, rekreacija i kultura (za po 2,3 odsto); restorani i hoteli (1,4 odsto); odeća i obuća (1,2 odsto); oprema za stan i tekuće održavanje (1,1 odsto); stanovanje, voda, električna energija, gas i ostala goriva (1,0 odsto); alkoholna pića i duvan (0,4 odsto) i zdravlje (0,2 odsto).
Ako se pogleda po sektorima, u transportu najviše nagore vuku cene goriva i maziva za putnička vozila koje su od početka godine porasle 118,2 odsto, a u sektoru hrane povrće je skuplje za 115,8 odsto od početka godine. Najveće poskupljenje beleže, kao i prošlog meseca, u sektoru rekreacije i kulture,novine i časopisi - 123,3 odsto. Cene industrijskih sirovina i proizvođača papira beleže i najveći rast kada su indeksi cena proizvođača industrijskih proizvoda iz uvoza u pitanju. Ova statistika je juče zabeležila poskupljenje u proizvodnji papira od početka godine 117,3 odsto, što se verovatno odrazilo i na domaće cene.
Opširnije
Zaoštravanje monetarne politike NBS odgovor na dvocifrenu inflaciju
Većina analitičara je očekivala povećanje
07.07.2022
Direktor RZS optimističniji od analitičara po pitanju inflacije
Direktor RZS misli da će oporavak od inflacije početi u julu, a ne u avgustu, kako smatraju analitičari.
06.07.2022
Rastu cene proizvođača industrijskih proizvoda
Indeks cena proizvođača industrijskih proizvoda za domaće tržište porastao je za 19,7 odsto.
05.07.2022
Sirovine su ključne
"Očekivanja za kretanje inflatornog trenda umnogome će zavisiti od kretanja sirovinskih baza. Pozitivan aspekt je svakako da su cene sirovina krenule da padaju (npr. cena bakra, ili kako ovu sirovinu na engleskom zovu 'Doctor Copper', od marta je pala za 30 odsto), takođe i svetske cene brodskog transporta. Ono što je nepoznanica jeste šta će se desiti sa cenom energenata, prevashodno cenom gasa u narednim mesecima. Ukoliko se ne dogodi energetski šok, naš stav je da će doći do stabilizacije i tendencije opadanja inflacije u narednim mesecima", kaže Vojislav Lazarević, predsednik Izvršnog odbora Addiko bank a.d. Beograd.
Prema njegovom mišljenju, sva međunarodna kretanja neminovno nas navode da sagledavamo stvari iz šire perspektive kada su u pitanju predviđanja za našu zemlju. Lazarević dodaje da se svuda uočava rastući inflatorni trend, uz rizik od ulaska u period svetske recesije, a da je Narodna banka Srbije (NBS) zaoštrila monentarnu politiku da bi obuzdala inflaciju, uz nastojanje da se očuva stabilnost deviznog kursa. Projekcije koje je iznela NBS o stopi međugodišnje inflacije kreću se između 10 i 11 odsto, odnosno na nivou su od 10,5 odsto za jun i jul.
Problemi sa gasom
Jakub Kratky, finansijski analitičar u Generali Investments CEE, kaže da se čini se da će inflacija verovatno dostići vrhunac tokom leta, "u julu, možda malo kasnije".
"Glavna inflacija bi trebalo da završi nešto iznad 11 odsto pre nego što će bazni efekat postati povoljan u ranu jesen. Postoje znatne neizvesnosti, koje se uglavnom odnose na globalne faktore koji bi mogli dodatno povećati inflaciju. Iako Srbija neće biti imuna na porast produženih poremećaja u snabdevanju u vezi sa pandemijom ili nestašicama materijala i komponenti, ona ima relativno dobru poziciju u pogledu energetske krize jer ima posebne odnose sa Rusijom, što Srbiju čini relativno bezbednom u pogledu snabdevanja energijom", kaže Kratky i dodaje da je tradicionalna srpska uravnotežena pozicija između Zapada i Rusije sve je izazovnija.
Dogovor koji je postignut u maju o snabdevanju Srbije gasom iz Rusije, potpisan na tri godine, po ceni između 310 do 408 dolara za 1.000 kubnih metara gasa, trenutno daje neku vrstu sigurnosti državi na Balkanu. Zbog takovog odnosa sa Rusijom Srbija trpi političke pritiske, zbog neusklađivanja sa sankcijama EU, dok se rat u Ukrajini nastavlja.
Prošle nedelje javno preduzeće Srbijagas povećalo je cene prirodnog gasa između devet i 12 odsto, što pojačava pritisak na inflaciju. Ovo poskupljenje će se tek odraziti na ukupnu inflaciju.