Analitičari se slažu sa prognozama Narodne banke Srbije (NBS), koja je rekla da će inflacija u Srbiji dostići svoj maksimum ove godine u julu, ali direktor Republičkog zavoda za statistiku (RZS) Miladin Kovačević smatra da će smirivanje rasta potrošačkih cena početi ranije. Veliki uticaj na stanje na terenu imaće cene energenata i poljoprivredna sezona.
Kovačević je rekao da bismo mogli očekivati da se vratimo nazad i da počne smirivanje inflacije već u julu. Govoreći za RTS, on je dodao da će inflacija u junu verovatno biti viša od 10,4 odsto, koliko je zabeleženo u maju. Napomenuo je još da smatra da bi Srbija trebalo brže da krene u oporavak od inflacije od Evrope, gde očekuje niži rast cena tek od kraja leta.
NBS je u junu rekla da očekuje da će inflacija dostići maksimalno 11 odsto ove godine, a da će u drugoj polovini godine početi da se snižava. Međutim, centralna banka je za Bloomberg Adriju prošle nedelje rekla da postoji mogućnost da će projektovana inflacija za 2022. godinu biti za ceo procentni poen veća od 9,2 odsto, koliko je očekivala u maju.
Opširnije
Rastu cene proizvođača industrijskih proizvoda
Indeks cena proizvođača industrijskih proizvoda za domaće tržište porastao je za 19,7 odsto.
05.07.2022
Ako inflacija u regionu ne padne posle 2023, sledi scenario iz 70-ih
Cene bi trebalo da dosegnu vrhunac u trećem kvartalu ove godine.
03.07.2022
NBS pomaže bankama da prežive visoke kamatne stope
Mera se odnosi na obveznice koje izdaju Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave.
30.06.2022
NBS: Bazna inflacija neće preći osam odsto, ali postoje rizici
Sankcije Rusiji i promene cena hrane i energenata mogu naterati NBS da promeni projekciju.
21.06.2022
Analitičari smatraju da godišnja inflacija neće preći 9,5 odsto. U proseku, oni veruju da će rast potrošačkih cena biti 8,4 odsto u 2022. godini, pokazuje anketa Bloomberga u kojoj je učestvovalo 11 finansijskih institucija.
"Dosta analitičara očekuje da inflacija dostigne maksimum u julu, jer još nije krenula poljoprivredna sezona u punom zamahu da bi imala dezinflatorni efekat, a i prvi podaci o prinosu žita ukazuju da će ova godina biti nešto lošija u odnosu na 2021. godinu", rekla je Ljiljana Grubić, specijalista za ekonomsku analizu u Raiffeisen banci a.d.
Ona je dodala da može da pretpostavi da su mere vlade uticale na nižu inflaciju, kao i dosadašnji rast kamatne stope.
Vlada Srbije je krajem prošle godine uvela ograničenje cena osnovnih životnih namirnica koje kontroliše rast inflacije već osam meseci. Pritom, NBS je reagovala na rastuću inflaciju pre Evropske centralne banke i posle dva povećanja ove godine stopa iznosi 2,5 odsto.
Srbija, kao i ostatak sveta, suočava se sa rastom inflacije zbog poskupljenja energenata koje je uzrokovao rat u Ukrajini. Pored toga, inflatorne pritiske uzrokovala je i velika količina novca koja je upumpavana u svetske ekonomije tokom pandemije virusa kovid 19.
Republički zavod za statistiku će sledeći izveštaj o indeksu potrošačkih cena objaviti 12. jula a NBS će o monetarnoj politici i eventualnoj izmeni referentnih kamatnih stopa odlučivati sedmog jula.