Bazna inflacija, koja podrazumeva inflaciju po isključenju cena hrane, energenata, alkohola i cigareta, svoj vrhunac će dostići u junu ili julu, kada se očekuje da bude oko osam odsto, navela je Narodna banka Srbije u odgovoru na pitanja za Bloomberg Adria.
"Narednih nekoliko meseci trebalo bi da se kreće između sedam i osam odsto i da nakon toga počne postepeno da se smanjuje. Slično ukupnoj inflaciji, očekujemo da i bazna inflacija uđe u granice cilja Narodne banke Srbije u drugoj polovini 2023. godine", navodi NBS.
Bazna inflacija je počela da se kreće naviše krajem 2021, kada je ubrzala rast i u odnosu na opštu infaciju.
Opširnije
Inflacija hrane u Britaniji ovog leta bi mogla dostići 15 odsto
Prema izveštaju IGD, tokom cele 2022. godine cene hrane i pića će porasti za 10 do 12 odsto.
16.06.2022
ECB traži instrument za borbu protiv rasta prinosa na obveznice
ECB je ubrzala rad na novom alatu za sprečavanje neželjenih skokova prinosa na obveznice u evrozoni.
15.06.2022
Nakon Srbije, i inflacija u Hrvatskoj dvocifrena
Godišnja stopa inflacije merena harmonizovanim indeksom potrošačkih cena u maju je skočila na 10,7 odsto.
15.06.2022
Centralna banka dodala je da će na smanjenje bazne inflacije uticati mere monetarne politike, uključujući povećanje kamatne stope na 2,5 odsto i aktivnosti NBS na očuvanju stabilnosti kursa dinara.
NBS je inflaciona očekivanja finansijskog sektora i privrede nazvala "relativno stabilnim" navodeći ih kao još jedan činilac koji će doprineti smanjenju bazne i ukupne inflacije.
"Takođe, fjučersi na naftu i poljoprivredne proizvode pokazuju da je narednom periodu realno očekivati nešto niže cene energenata i hrane, što će ujedno ograničiti (ili zaustaviti) njihovo prelivanje na cene u okviru bazne inflacije", navodi NBS.
Sa ovim prognozama saglasan je i ekonomista Saša Đogović, koji je za Bloomberg Adria ranije rekao da se usporavanje rasta cena može očekivati sa dolazećom žetvom.
Rizici postoje
Centralna srpska banka upozorava da su rizici projekcije inflacije "asimetrični naviše zbog nekoliko globalnih kriza" koje se dešavaju istovremeno.
Porast potrošnje izazvan naglim izlaskom iz pandemije, poremećaji u globalnim lancima snabdevanja, ali i rat u Ukrajini i sankcije zapadnih zemalja Rusiji, svi bi mogli da doprinesu bržem rastu cena u Srbiji nakon prelivanja cena, navode iz NBS.
Značajnije promene cena nafte, kao i bitnije izmene u akciznoj politici Srbije mogle bi da utiču na predviđanja NBS, i projekcija inflacije bi svakako uvažila te izmene, rekla je centralna banka.
Đogović je kao dodatne činioce naveo i eventualne izmene uslova pod kojima Rusija isporučuje gas Srbiji, kao i dalji tok oružanog sukoba u Ukrajini.
NBS će o monetarnoj politici i eventualnoj izmeni referentnih kamatnih stopa odlučivati sedmog jula.
Republički zavod za statistiku će sledeći izveštaj o indeksu potrošačkih cena objaviti 12. jula, kada se mogu očekivati i podaci o baznoj inflaciji koje objavljuje NBS.